Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ten nešťastný uherskohradišťský aquapark... A videa z aquaparku i Hotelu Mlýnská... Aneb radovat se nebo plakat?

Nevím, jestli mi budete rozumět, ale existujete stále více věcí, u nichž jako novinář "asistuji" a přitom si nejsem jistý, jestli ona akce zaslouží potlesk nebo pískot. Je to tím, že často až s odstupem týdnů, měsíců nebo roků se dozvídáme podstatu toho, co se kolem nás děje nebo dokonce toho, u čeho jsme byli. Člověk má pocit, že je všechno v pořádku, jenže ten pocit má proto, že vidí jen povrch, zatímco podstatu nevidí nebo mu uniká. Příkladů bych mohl uvést mnoho, teď použiji dva, které jsou z posledních dnů.

První příklad - aquapark. Na druhém videu uvidíte starostu města Uherského Hradiště Květoslava Tichavského, jak minulý týden slavnostně oznamoval udělení titulu Stavby roku místnímu aquaparku. Za normálních okolností by byl člověk šťastný a usmíval se jako všichni kolem něj. Jenže - je opravdu důvod k úsměvům a radosti? Možná ano, možná ne. Aquapark je jistě pro řadu lidí úžasný, jenže městskou pokladnu stál přes 250 milionů korun a město tak tak zvládá aquapark splácet. Byl potřebný tak rozsáhlý projekt nebo nebyl? Co všechno bylo v pozadí? A zasloužil si aquapark ocenění Stavba roku, když už při vyhlašování výsledků bylo namítáno, že ocenění dávají někteří architekti, kteří se na aquaparku podíleli? 

První videoukázka souvisí s dalšími problémy aquaparku. Radnice si původně myslela, že provoz aquaparku přinese slušné peníze, a tak stanovila nájem městské společnosti, která aquapark provozuje, 18 milionů korun. Protože ale aquapark zdaleka tolik nenese, tak radnice snížila nájem o 10 milionů.

Na videu právě místostarosta Hradiště Stanislava Blaha odpovídá na otázku, proč tak radnice postupovala. Už jeho slova o tom, že se snaží prozradit pouze tolik, kolik může, aby nepoškodil město, nevěstí nic dobrého. Občané se tak znovu a zase dozvěděli tak maximálně půl pravdy nebo možná ani to ne, což je jen pokračování nešťastného tutlání, které se týká mnoha věcí, spojených s aquaparkem. Bohužel, média tento postup radnice přinejmenším tolerují, v jedněch místních novinách byl dokonce poslední krok radnice popisovaný jako úspora peněz - pro jistotu to tyto noviny napsaly v týdnu dvakrát ve stejných článcích :)

Dobrat se pravdy je nemožné, smlouvu na aquapark, dvanáct dodatků k ní a další a další informace, včetně více jak 300 nedodělků na stavbě, nechce radnice  zveřejnit, takže o mnohém se lze jen dohadovat.

 

 

 

 

 

Ve stejný den, kdy starosta slavnostně předával ocenění Stavba roku aquaparku, tak dával podobné ocenění - Dům roku - Hotelu Mlýnská v centru města. Na rozdíl od aquaparku by tady mohl mít člověk větší důvod k radosti, jenže... Hotel byl z části zaplacený z evropských dotací, a když člověk slyší, co se děje kolem získávání těchto dotací, plus informace o různých firmách a lidech, které se kolem těchto dotací točí, tak raději zůstává na zemi, než aby skákal radostí - obrazně řečeno. I když v Hradišti šlo na rozdíl od jiných míst "jen" o 24 evropských milionů (celkově stál hotel 41 milionů).

Buďme tedy svým způsobem rádi, že v centru Hradiště se podařilo poměrně slušně zaplnit úzký prostor v uličkách, byť tento hotel žádný architektonický zázrak není - ostatně v celém Hradišti bychom takových zázraků moc nenašli. Střídají se tady v řadě případů téměř stejné firmy a lidé, takže co k tomu dodat? Jsme prostě na maloměstě...

 Hotel patří panu Zapletalovi, což je velmi známý muž, dlouho byl majitelem firmy Stavby Boršice. K tomu snad ani nemusím nic dodávat. Na videu ho také uvidíte ...

Pokud bych "vypíchl" dva pozitivní body, jsou podle mě tyto - v centru se podařilo vybudovat společně s tímto hotelem podzemní parkoviště, což je cenné, jistě to nebylo jednoduché. A druhé pozitivium? Pokud se chce člověk v Hradišti najíst opravdu ve slušném prostředí za rozumnou cenu a rychle, tak tento hotel takovou možnost nabízí. To není ani v srdci Slovácka na začátku 21. století až tak samozřejmé.  

 

... zajímavé povídání o vzniku hotelu i benevolenci památkářů od architekta. No, muselo to být zajímavé dění kolem tohoto hotelu :) A tady uvidíte i majitele, pana Zapletala a jeho ženu ...

 

Jsem si vědom, že předcházející text je poněkud kontroverzní a posmutnělý, psát ale jalové texty nemá smysl, už tak je jich všude dost. Pokud máte k mým slovům nějaké připomínky, s klidem je napište do diskuse, případně mi napište na mail radek.bartonicek@mfdnes.cz nebo zavolejte na 725 687 905. Záměrně se ale často snažím dávat na internet i nezkrácené názory, které můžou být odlišné od mých, to proto, aby lidé měli možnost slyšet co nejvíce informací. Proto jsem také věnoval svůj čas točení a ukládání těchto videoukázek... Je potřeba, aby nám někdo třeba díky těmto videoukázkám líčil dění kolem nás hezky, radostně a optimisticky :)

RB