Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Takto vypadala pěkná vánoční beseda Slováckého krúžku v Praze. A mrkněte, kdy si můžete zazpívat pod Karlovým mostem a kdy bude Moravský ples

Sobotko Zemane, co mi to jen děláte, bědoval jsem během včerejšího dne, kdy mě v redakci čekalo psaní na téma vztahů mezi  premiérem Bohuslavem Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem, kteří si - co čert nechtěl - domluvili na Hradě schůzku na ten nejnepříjemnejší čas: právě na dobu, kdy měla včera začínat vánoční besídka Slováckého krůžku v Praze. Celý den jsem se tedy s krúžkem loučil, ale nakonec můj šéf chápal, že "nějaké" hradní jednání je nic proti lidové kultuře a večer mi dal volnost... Díky!!!!! :) Stejně se nakonec novináři na Hradě skoro nic nedozvěděli a jednání neskončilo ničím převratným.

I proto jsem moc rád, že jsem se nakonec na setkání Slováckého krúžku dostal a můžu vám jen několik hodin po skončení přinést několik videoukázek z něj. Později, zřejmě o víkendu, přidám ještě minimálně jednu, na které je zachyceno divadelní představení. Určitě přidám i několik fotek a rád dám odkaz i na fotky jiných, kteří večer zachytili.

Budu šťastný, když tyto videoukázky potěší například ty, kteří na nich vystupovali, nebo kteří na nich mají své blízké. Stejně tak bych si ale přál, aby se na tyto videoukázky podívali lidé na našem rodém Slovácku a ocenili to, že v naší převeliké matičce Praze existuje skupinka lidí, která s velkou láskou pěstuje lidovou kulturu našeho kraje a dělá mnoho proto, aby tady tato kultura žila dál. Kdokoliv od nás přijede do Prahy, najde právě mezi "krúžkaři" přátele, kteří každému krajanovi dobrého srdce rádi otevřou svou náruč a pomůžou.

Když jsem včera tuto skupinku lidé pražského Slováckého krúžku nazval menšinou, uslyšel jsem: "To je menšina s tak hlubokými kořeny, že se tady v Praze nenechá jen tak vykořenit." Brzy tomu bude už 120 let let, co naši předci krúžek založili s cílem setkávat se a usilovat o to, aby lidová písnička nezanikla a naopak se dál šířila. Není to jednoduché ani v případě krúžku, ani v případě písniček, ale myslím, že můžeme být optimisté. Z našeho Slovácka přicházejí do Prahy další a další mladí lidé, nemálo z nich tady zůstává a naštěstí jsou mezi nimi i takoví, kteří cítí, že kultura našich předků nesmí z tohoto velkoměsta vymizet. Byť, co si budeme říkat, bylo by skvělé, kdyby se mnozí mladí lidé po školách zase na Slovácko vraceli a pomáhali v jeho rozvoji.

 

I prostřednictvím těchto svých stránek bych vás chtěl upozorniz na webové stránky Slováckého krúžku (TADY), kde najdete veškeré informace o krúžku, včetně středečních termínů jednou za měsíc, kdy se "krúžkaři" setkávají v Divadle Gong - přijít může opravdu každý. Rád bych také upozornil, že minulý měsíc pořádal krúžek velmi vydařené hody (budu o nich informovat), na kterých tentokrát převažovaly nádherné kyjovské kroje.

Rád bych vás také pozval na 26. prosince, pokud budete v Praze, přijďte ve dvě hodiny odpoledne pod Karlův most, kde si můžete zazpívat slovácké písničky - jak jsem se včera dozvěděl, "krúžkaři" se v tento den na tomto místě setkávají už 30 let! A nesmím zapomenout na hlavní akci Slováckého krúžku, kterou je Moravský ples! Ten letošní bude 21. února a všichni jste na něj zváni. Pokud přitom můžete někdo pomoci se sháněním sponzorů, pořadatelé vám budou za jakoukoliv pomoc vděčni, věřte, že uspořádat takový ples není nijak jednoduché a neexistuje žádný "kouzelný dědeček", který vytáhne "šrajtofli" a náklady na takový ples zatáhne. Nic není jednoduché a samozřejmé, i když se to z dálky může zdát, však to sami jistě víte, pokud se snažíte něco tvořit a ne bořit.

Nakonec mi dovolte, abych i já na konci roku 2014 poděkoval všem účinkujícím, stejně jako těm, s kterými se tady v Praze na půdě Slováckého krúžku setkávám. Jsem jim za jejich vstřícnost, laskavost a srdečnost vděčný. I když mám svůj domov tři stovky kilometrů odtud a velmi často na něj myslím, díky nim jsem doma pár hodin v měsíci i tady v Praze.

RB            

 

Začínámééé!!!! :) Krásná písnička na začátek s CM Martina Sochora a potom už děti... "Na Vánoce, na Vánoce..." 

 

 

A další krásné písničky s mužským sborem...  

 

 

A ženský sbor, většinou v horňáckých krojích, ženy se jako vždy poctivě připravovaly...  

 

 

A tady už můžete vidět a slyšet děkování, děkování, děkování... Bez velké ochoty řady lidí by Slovácký krúžek vůbec nemohl existovat. Obrovské díky všem! A velké díky také starostovi krúžku panu Miroslavu Říhovi. Včera mi říkal, že při 120. výročí krúžku se chce se starostováním rozloučit, ale myslím, že by to byla obrovská škoda. Takové lidi jako on folklor potřebuje, a to zdaleka nejen v Praze.   

 

 

Poslední společná písnička... Po ní se už zpívalo a tančilo u cimbálu... Hodně zabírám samotné návštěvníky, jednou bych si chtěl s nimi sednout a každému se všem isednout a zeptat se na věc, nad kterou často přemýšlím. "Jste šťastní, že jste se kdysi rozhodli odejít z našeho rodného kraje do Prahy a zůstat tady?" zněla by ta otázka. 

 

 

A ještě jsem přidal vystoupení CM Martina Sochora a pražského Slováckého krúžku při nedávném 31. setkání lidových muzik v Praze - točil Tonda Vrba, kliněte TADY na 11. minutu...  Moc doporučuji, "krúžkařům" na tomto vystoupení velmi záleželo....

 

A Zemanem se Sobotkou jsem začínal a také jimi končím... Takto jsem nakonec napsal článek do MF DNES.... Ale jinak upozorňuji, že politika nemá se Slováckým krúžkem nic společného, a protože se v krúžku o politice nemluví, tak může existovat tak dlouho - ostatně, stejné je to určitě u mnoha jiných společenství, kde se lidé setkávají, prostě politické názory a pohledy musí zůstat za dveřmi :)