Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Takto končila výstava Uprky v Praze - video s kritikou obrazu, který se v Praze nelíbil... A výstava v Hodoníně

Malíři Jožovi Uprkovi jsem se tady na webu věnoval už hodně, proto tentokrát jen v největší stručnosti připomenu, že velký výstava jeho obrazů skončila o tomto víkendu. Končila v neděli, a vy se nyní můžete podívat na videoukázku úplně z poslední komentované prohlídky této výstavy. Vybral jsem místo, kdy průvodkyně povídá o nejslavnějším Uprkovém obrazu, tedy Pouti na sv. Antonínek. Mimo jiné se dozvíte, cože se na tomto obrazu nelíbilo Pražanům, a proč ho nakonec přece jen vzali na milost.

 

 

 

A přidávám ještě jednu fotku, která ukazuje, kdo se například šel poslední den na výstavu v Praze podívat. Dívka na fotce se jmenuje Barbora Malušková a pracuje v Praze - jak mi řekla. Když jsem se jí ptal, proč na výstavu přišla, odpověděla mi toto: "Výstavu Joži Úprky jsem si nemohla nechat ujit. Jeho obrazy jsou nádherné, plné života a barev. Na výstavu jsem šla také proto, že mám velmi ráda kraj mého rodného Moravského Slovácka a vážím si a fandím všem, kteří tento kraj podporují a udržují jeho krásné tradice naživu."

Tak, a ještě bych mohl prozradit, že mě právě tato dívka tak trochu zachránila. Když jsem už byl na výstavě, říkal jsem si, že bych mohl dát jednu fotku o výstavě do MF DNES, do zlínské přílohy. Takže jsem fotil a fotil, ale žádná fotka nebyla úplně ta správná. A když už jsem odcházel, protože mi jel vlak, ještě jsem v rychlosti oslovil právě tuto krásnou dívku. Vyfotil jsem ji, prohodil pět vět a sprintoval na vlak. No, a když jsem se ptal, odkud je, tak odpověděla, že .... z Hluku. Tedy mého rodiště. Ano, svět je malý, maličký :)

 

Ještě jsem přidal reportáž televize Slovácko. Je na ní loňská reportáž z výstavy obrazů Joži Uprky v Hodoníně. Šlo o významnou výstavu, bohužel, já se o ní dozvěděl až po jejím skončení. Ale rád, aby o ní tady na webu byla zmínka.