Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Také fotbalistky Slovácka zahajují sezonu: Tady je povídání s trenérkou a mladičkou brankářkou před startem ligy

1299847504-trenink-slovacko-holky-091

Fotbalistky Slovácka chtějí uhájit bronzový stupínek

V souboji o třetí místo mají náskok na Baník jediný bod, na jaře hrají v Ostravě.  „Tam to bude hodně těžké,“ dobře ví trenérka Jitka Klimová

Uherské Hradiště - Téměř celý prosinec uplynulého roku trávila na fotbalovém kempu v Americe a začátek ledna na podobné akci zaměřené na ženský fotbal v Portoriku. Trenérka fotbalistek Slovácka Jitka Klimková se ke svým svěřenkyním dostala, když měly za sebou už zhruba týden kondiční přípravy na jarní část prvoligové sezony. Začátek února trávily hráčky Slovácka na čtyřdenním soustředění v Luhačovicích. „Bylo to něco netradičního. My jsme poprvé spojily kondiční soustředění s teambuldingem, kde holky poznávaly samy sebe,“ nadšeně líčí Klimková poznatky z luhačovického hotelu Vega a pokračuje. „Přeplnilo to moje představy. To, co jsme prožily, by vydalo na samostatné vyprávění. Všechno jsme to měly společně připravené s naší bývalou hráčkou Veronikou Hoferkovou, která je specialistka na teambuldingové akce. Já jsem měla na starosti spíš tu kondiční část,“ vysvětluje trenérka. 

Na jaře se bude muset ambiciózní šéfka ženského fotbalu na Slovácku obejít bez dvou klíčových hráček. Do ostravského Baníku míří Barbora Hýlová a z osobních důvodů skončila
Adriana Drahníková. „U Hýlové to byl logický odchod. Pochází ze severní Moravy a do Ostravy to má daleko blíž. Drahníková k nám jezdila z Olomouce a měla problémy s dojížděním, také se rozhodla víc věnovat svému zaměstnání,“ objasňuje ztrátu dvou hráček Klimková, které zůstalo v kádru sedmnáct děvčat. „ Ideální je mít dvacet holek, ale ani tento stav není žádná krize. Uzdravují se nám marodi, a pokud zůstanou všechny holky zdravé, tak nemám obavy. Na druhou stranu bych se ale nebránila ani doplnění kádru. Potřebovaly bychom posílit vlastně v každé řadě jednou hráčkou. Máme například jenom jednu gólmanku, když se zraní musí jít do branky hráčka z pole.“

„Američany zaujala Klára Cahynová, je o ni konkrétní zájem,“ říká trenérka Klimková


To je ale zatím jenom zbožné přání trenérky, na jaře žádné neznámé tváře v dresu Slovácka nehledejte. Fotbalistky, které dosahují kvalit jaké si představuje Klimková, v okolí nejsou a hotové hráčky nakupují především obě pražská S. Slavné pražské kluby dokonce rozhodily sítě na Slovácku. „Sparta by chtěla Alžbětu Blažkovou a ze strany Slavie je zájem o Klárku Cahynovou. O tu je ještě konkrétní zájem z Ameriky. Když tu někdo ze států byl, vždycky o ni projevil zájem. Jaro ale obě holky určitě dohrají u nás. Co bude po sezoně to se uvidí,“ říká Klimková.
 
Sparta, Slavia a Slovácko. Tak vypadá už několik let špička prvoligové tabulky. Fotbalistky z Uherského Hradiště mají třetí místo v tabulce už několik let jakoby předplacené. Dlouhodobá vize klubu je být v naší nejlepší trojce, a pokud možno, co nejvíce potrápit obě pražská S a urvat jim i nějaké body. Letošní jaro ale slibuje v boji o bronzový stupínek nový náboj. Slovácku těžce šlape na paty ligový nováček Baník Ostrava, který ztrácí na uherskohradišťské fotbalistky jediný bod. „Na jaře hrajeme v Ostravě. Mají velkou euforii, tam to bude velice těžké. Už k nám přijelo s Baníkem zhruba padesátka ostravských fanoušků, a na jejich domácí zápasy prý chodí kolem osmi stovek diváků. Každopádně chceme třetí místo na jaře uhájit, všechno ostatní by bylo pro mě obrovské zklamání. My se ale díváme  hlavně do budoucnosti. Z ligové špičky máme daleko nejmladší kádr, ta sílá v tom našem mládí je obrovská,“ pochlubila se trenérka Klimková, která si přeje jarní atraktivní duel proti pražské Slavii odehrát v Šardicích na Hodonínsku. „Chceme se odvděčit firmě pana Holešínského, který je ze Šardic a kompletně nás sponzorsky oblékl,“ prozradila na závěr trenérka.
 
 
Trenérka Slovácka Jitka Klimková
 
 
 
Jarní zápasy žen Slovácka:
 
Sobota 19.3. PLZEŇ - SLOVÁCKO
Neděle        27.3. SLOVÁCKO - TEPLICE       (Širůch 12.30) 
Neděle  10.4. BANÍK - SLOVÁCKO
Sobota        16.4. SLOVÁCKO - PARDUBICE   (Širůch 14.30)
Pondělí        25.4. SPARTA -SLOVÁCKO
Sobota        30.4. SLOVÁCKO -SLAVIA          (Širůch 14.30)
Neděle         15.5. ZBROJOVKA - SLOVÁCKO
Neděle          22.5. SLOVÁCKO - HRADEC       (Širůch 15.00)   
 
 
 „Filipko je super, ale můj vzor je Čech,“ 
říká brankářka Slovácka Tereza Malíková

Uherské Hradiště - Zatímco její spoluhráčky si mohly při tréninku občas vydechnout, tak u ní to rozhodně neplatilo. Je totiž jedinou brankářkou prvoligových fotbalistek Slovácka a trenér gólmanek se mohl věnovat výhradně této šestnáctileté teenegerce. Mluvíme o Tereze Malíkové, která ještě před třemi roky chytala za starší žákyně. Krátce nato působila v juniorce a od uplynulého podzimu pravidelně nastupuje v první lize za ženy. V sobotu se postaví do brány pohárového zápasu v Trutnově a celé jaro ji čeká společně se spoluhráčkami boj o uhájení třetího místa v tabulce.

Z podzimního kádru vám odešly dvě hráčky a nepřišly žádné posily. Z tohoto pohledu se vám bude asi třetí místo obhajovat hůř, že?

Odchod dvou hráček nás všechny mrzí, ale s tím nic neuděláme. Chceme být třetí a budeme dělat všechno pro to, abychom to dokázaly. Myslím si, že se nám vydařila také příprava.
Byly jsme na čtyřdenním soustředění v Luhačovicích, které bylo takové netradiční a bylo hodně zaměřené na psychiku. V přípravě jsme neprohrály ani jeden zápas, tak snad v tom budeme pokračovat co nejdéle i v lize.

V kádru jste jediná brankářka. To musí být výhoda, když máte místo v sestavě jisté?

No, to je sice pravda, že jsem jediná brankářka, ale já dělám všechno pro to, abych si to místo zasloužila, i kdybych nebyla jediná. Já se chci na místě jedničky udržet a dál chytat za Slovácko.

Kdo vás zaskakuje, když jste třeba zraněná?

Hráčka z pole Nikola Sedláčková. Na podzim jsem měla natržený stehenní sval a tři zápasy jsem nemohla chytat, tak Nikol zaskočila.

Pocházíte z fotbalové rodiny? Po kom jste zdědila váš talent? 
 
Taťka hrával za Břestek v obraně, ale vím, že nějaký čas také chytal. Oba moji dědové byli fotbaloví brankáři, takže to máme asi v rodině.

Jak jste se vůbec dostala k fotbalu? Kdo vás k němu přivedl?

Já jsem ze Starého Města a na Slovácko to mám kousek. Když se zakládaly juniorky, tak začala trénovat moje sestra a já jsem se chodila jenom dívat. Líbilo se mi to a řekla jsem si, že to zkusím, tak jsem s ní šla na trénink. Bylo to super, baví mě to a od doby hraji.

Kdo je váš největší fotbalový fanoušek?

Celá rodina. Podporují mě, chodí na každý náš domácí zápas, a když to jde, tak jezdí i ven.
Nejvíc fandí mladší sestra Kája. Je jí teprve šest, ale na každý zápas vymýšlí nějaký transparent. Já ji vždycky slyším, jak nám z tribuny hlasitě fandí.

Chodíte povzbuzovat také prvoligové muže?

Jasně, chodím fandit skoro na každý domácí zápas, když zrovna nehrajeme my. Chodím do kotle a hlavně se snažím sledovat, co dělá brankář Filipko, když se třeba kope roh nebo se zahrává nějaká standartka. Snažím se od něho co nejvíc poučit, je to super brankář.

Brankář Slovácka je váš vzor?

Můj vzor je Petr Čech. Ten podrží mužstvo téměř v každém zápase.

Máte také čas na něco jiného než na fotbal?

Já ještě studuji. Jsem ve druháku na střední odborné škole ve Starém Městě. Učení stíhám v pohodě, dá se to zvládnout. Všechno se ale točí kolem fotbalu. Když není trénink, tak jsem s holkami z mužstva. Jdeme plavat, do posilky nebo jsi jenom tak zakopat. 
 
 
 
Tereza Malíková
 
 
a tady je ještě bez čepice
 
Psáno pro Slovácký deník 
 
text a foto: std