Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tak to vypadá, že se tomu našemu pivovárku v Uherském Brodě daří - viz následující optimistické informace

Svými stránkami se samozřejmě snažím podporovat mimo jiné i pivovar v Uherském Brodě, protože to je jediný větší pivovar v našem regionu a pivo z něho je - podle ohlasů - docela dobré až výborné. Važme si jeho přítomnosti a podporujme ho, protože už tak jsme přišli o řadu tradičních podniků a značek.

V této souvislosti mě proto zaujal dnešní článek v Lidových novinách, který píše v dobrém o celé "firmě", pod kterou spadá i uherskobrodský pivovar. těžko říci, jestli následující zprávy přinesou něco dobrého i jemu, ale snad ano, snad firma bude do brodu dál investovat... A nezapomeňte nějakou tu brodskou značku podpořit i nákupem, ať už v nějakém tom levném Kauflandu, nebo přímo v podmikové prodejně, kde je výběr přímo skvostný. Ať žije pivo, mňam mňam nápoj - a ať nám po něm neroste břicho! :)

 

A článek z Lidových novin:

 

Pivo od Lobkowicze láká investory 

Akcie pátého největšího producenta piva v Česku vytrvale rostou

PRAHA Skupina Pivovary Lobkowicz, sdružující sedm regionálních pivovarů v Česku, zřejmě vykáže úspěšný rok. Nejen z pohledu hospodářských výsledků a objemu uvařeného piva, ale úspěšně si vede i na Burze cenných papírů Praha. Od první emise akcií loni koncem května do dneška vzrostla jejich hodnota o téměř 12 procent.

 

Na rekordní objem se zvýšil i celkový výstav pivovarů. Skupina, ovládaná finančníky Martinem Burdou a Grzegorzem Hótou, vstupovala na burzu s počáteční cenou 160 korun. Po třech měsících stagnace nastal první cenový skok v srpnu - poté, co se objevily zprávy o jednání s novým investorem, fondem, spravovaný společností Enterprise Investors, který má podíly i v českých firmách Kofola a AVG. Další vzestup nastal od prosince a trvá dodnes.

 

Za poslední týdny se vyšplhala hodnota akcie k více než 179 korunám. Analytici však počítají s dalším růstem. „Možnost vstupu případného kupce posílila apetit na trhu," vyjádřil se před časem analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

 

Zájem investorů o akcie posilují i další faktory. Třeba záměr přikoupit další pivovar k sedmi nyní ovládaným. Spekuluje se o havlíčkobrodském Rebelu. Jeho zástupci loni popřeli jednání s vlastníky Pivovarů Lobkowicz, ale podle informací LN tato akvizice stále není vyloučená.

 

Pivovary Lobkowicz, pátý největší producent piva u nás po Prazdroji, Staropramenu, HeinekenuaBudvaru, masivně investují do ovládnutí co největšího počtu restaurací. Vykoupit hospodské, kteří jsou z dřívějška zavázáni k odběru piva od konkurence, stojí stovky milionů korun. Výsledky za loňský rok společnost zveřejní až v půlce března a do té doby se k loňskému hospodaření odmítá vyjadřovat.

 

Analytici však předpokládají za druhé pololetí nejen růst provozního zisku, ale i kladný hospodářský výsledek. Dosud totiž skupina hospodaří s čistou ztrátou. Ta postupně klesá - ze 149 milionů v roce 2011 na 70 milionů v roce 2013, za loňské první pololetí klesla ztráta na 26 milionů.

 

Celkový výstav podle oficiálně nepotvrzených informací LN vzrostl z 850 milionů hektolitrů v roce 2013 na loňských více než 900 milionů. Pro účetní období druhého pololetí uvádějí některé odhady snížení ztráty „jen" na minus šest milionů.

 

„Pivovarům Lobkowicz se loni dařilo lépe než celému pivnímu trhu. Předpokládáme úspěšná čísla hlavně v prodeji lahvového piva a v exportu," uvedl Petr Bártek z České spořitelny.

 

Pivovarům Lobkowicz tak zatím plány vycházejí. „Vydáním akcií získáme další prostředky pro další rozvoj na trhu prostřednictvímakvizic nových restaurací a hospod, nových investic do marketingu a rozšiřováním exportu do nových teritorií," tvrdil loni šéf firmy Zdeněk Radil.

 

Společnost - původně pod názvem K Brewery - začala regionální pivovary skupovat před osmi lety. Už tehdy lidé z branže spekulovali, že Burda, kterému patří ještě například Lázně Luhačovice nebo Lázně Jáchymov, a Hóta, známý svými kontakty s finančníkem Pavlem Tykačem, nenakupují pro sebe, ale pivovary po čase prodají některému movitému zájemci.

 

Miroslav Petr