Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tak co, jaká byla ta letošní Jízda králů ve Vlčnově 2015? Začínám sérii odkazů, textů, fotek i videoukázek (doplňuji DNES, ve středu)

.... první texty, videa, fotky a odkazy jsem  dával v pondělí dopoledne, další věci přidávám ve středu dopoledne, zbytek zkusím dát do konce týdne...  

 

Moc zdravím všechny čtenáře těchto svých stránek, je mně jasné, že mnozí jste nedočkaví a už hledáte čerstvé informace z Jízdy králů ve Vlčnově, byť já mám stále silnější pocit, že toto co nejrychlejší informování různě po webech, facebooku a mobilu je tak nějak na kočku, psaní totiž vyžaduje odstup -ať žijí všechny velké papírové (novinové) reportáže, na které mají autoři třeba týden nebo čtrnáct dní!!! :)

 

Než ale s tím bleskově rychlým, internetovým informováním tady na webu konečně seknu, tak Jízdu králů ve Vlčnově ještě tímto způsobem udělám, ale bude to na několik dnů, něco dám dnes v pondělí, další informace přidám v týdnu. Vy, co mě znáte, víte, že nemůžete čekat nějaké nudné, učesané zprávy, snažím se psát to, co skutečně v reálu vidím a slyším. Něco pochválím, k něčemu třeba přidám kritičtější poznámku nebo úsměv (což mně potrefení nezapomenou do smrti), vystupuji jako řadový návštěvník, který si zaplatil vstupenku 150 Kč + 50 za parkování a můžu si dovolit psát to, co si skutečně myslím, nejsem při svém psaní na nikom závislý a nikomu nic nedlužím.

 

Nejdříve odkazy, kde se co o Jízdě králů napsalo jinde.... Upřímně řečeno, nic mě nijak zvlášť nezaujalo, klasika, která se opakuje každý rok, ale chápu, dostat rychle něco do novin nebo na internet neumožňuje nějaké autorské psaní.... 

 

Vlčnovský král Ondra Mikulec převzal vládu

 

FOTO, VIDEA: Vlčnovem projela královská družina v čele s Ondrou Mikulcem 

 

Slováckým Vlčnovem dnes opět po roce projel král se svou družinou 

 

VIDEO: Jízda králů: Víno, muži, ženy, koně, zpěv 

 

VIDEO: Nejlepší verbíři Uherskobrodska se utkali ve Vlčnově 

 

Olga Floriánová: Lidé budou opět vítat krále umlčeného růží v ústech 

 

 

Tak, a tady budu po celý týden ukazovat a doplňovat to, jak jsem Vlčnov a všem kolem Jízdy králů 2015 viděl já... Je možné, či spíše jisté, že několik tisíc návštěvníků znamená několik tisíc názorů, každý respektuji, každý mě zajímá, v žádném případě si nemyslím, že mám patent na rozum a můj pohled či názor je ten nejsprávnější... Miluji lidi, kteří se nebojí říkat své názory, kteří jsou schopni třeba i polemiky, ale vždy k ní přistupují s určitým nádhledem a třeba i úsměvem... Naopak se děsím lidí, kteří nemají odlišné názory rádi, chybí jim smysl pro humor a pochpení pro odlišnost, a kvůli kritice nebo i diskusi jsou schopni se s vámi nebavit nebo vám dělat v životě problémy. Takových je bohužel většina... 

 

RB 

 

Ps. Na mých stránkách najdete mnoho článků o Jízdě králů na různých místech, TADY na tomto odkazu se můžete podívat na jeden z dřívějších ročníků s fotkami, videoukázkami i texty... 

 

Ps 1: Tak, a toto jsem se sám divil, že už je to tolik let. TADY si můžete přečíst příběhy 50 fotek z Vlčnova, tedy, jak jsem viděl svýma očima Jízdu králů 2007! :)  Je to ještě na mých původních stránkách www.Slovacko.org, kde jsem se začal Slovácku věnovat někdy v roce 2004, Bože, ten život utíká a mě láska ke Slovácku pořád neopustila, ach jo!!!!!! :)

 

 

A tady už je příběh fotografií a videoukázek Jízdy králů 2015, jak jsem ji viděl já sám:

 

Toto je poslední fotka, kterou jsem udělal už někdy po páté, vsadím se, že tento jezdec byl poslední na koni, zatímco jiné koně jsem už viděl odmašlané a jezdce bez kroje, tato vlčnovská dvojice ještě "brázdila" ulice. No, kluci už toho měli dost, ale sluníčku i dalším nástrahám vzdorovali statečně, i když to možná chtělo dat koně do "maštale" malinko dřív :) 

 

 

Ve stejné době si už někteří koně vyšlapovali pěkně domů s holkama, které se o ně ve stájích starají... 

 

 

A toto byla pro změnu úplně první fotka, kterou jsem ve Vlčnově v neděli udělal. Po dráze si vyšlapují chlapi z mužského sboru z Ostrožské Nové Vsi. S nijak škodolibým úsměvem dodávám, že nakonec odjížděli Novoveštané z Vlčnova jako úplně poslední, protože jejich dodávce vypověděla službu baterka. Chlapům to ale nevadilo, kolem auta zpívali a poposedávali. Ale jak jsem je viděl, pěšky by to domů nedali :) 

 

 

Á, pan Konečný, stále stejně už roky vypadá, stále stejně dobrácky a vstřícně se chová, stále uklidňuje okolí, když třeba ten jeho kůň není úplně klidný - přesně jako letos ve Vlčnově, jeho kůň vezl krále a před jeho nasednutím bylo třeba koně uklidňovat. Bude to dobré, nebojte, říkal pan Konečný a jako vždy měl pravdu. Udělal jsem s ním i jeho synem videorozhovor, dám je později, asi spíš v úterý... 

 

 

 

 

Další popisky dám později, většina fotek, které sem dávám, má nějaký smysl, vysvětlení... Jinak všechny fotky jsou moje, když budete někdo nějakou chtít, napište mi mail, pošlu vám ji zdarma v původní, originální, tištěné kvalitě... Jako obvykle mám těch fotek nepočítaně, mnoho stovek či tisíc, většinou ani nikdy všechny neprojdu :) Tady jen tak pro zajímavost, první chvíle, kdy král nasedá na koně.

 

 

Král a kůň, vždy logicky největší "sousto" pro každého fotografa. Dnes je jich tolik a mají takovou techniku, že udělat pěknou fotku nen problém. Svým způsobem kýč, ale pěkný, ne? :)

 

 

 

 

 

Do tohoto mého vyprávění s pomocí fotek a videoukázek se hodí právě sem video, které natočil s králem Ondrou Mikulcem Tonda Vrba. Koho Ondra zajímá, tady ho může poznat v autentické podobě... Dělal s králi Jízdy králů kdekoliv je občas poněkud ošemetná činnost, protože  co vám může říci tak mladičký klučina například k Jízdě králů? Jediné štěstí je v tom, pokud je král alespoň trochu ukecaný a něco řekne, pokud ne, píší se články těžko. Ondra má pouhých deset let, ke konci Jízdy jsem ho slyšel, jak už se ptá, kdy už všechno skončí, ale držel se... Uvidíme, jestli někdy získá vztah k lidové kultuře, nyní má jiné záliby, chodil sice do foklorních souborů, ale jak sám říká, už ho to "omrzelo", v takovém věku nic zvláštního. Ale na poměrně malého klučinu mluví dobře, takto plynule mluvit by moje desetiletá dcera nedokázala :) Tonda se Ondry ptá, jak vše kolem Jízdy prožíval, ale to je hodně zrádná otázka, hodně novinářů se takto kluků ptá, ale opravdu v deseti nelze čekat "silné" odpovědi... Ondra ale odpovídá vtipně, když mluví tom, že "hlavně pro mamku to byl nerv za nervem"... Jo jo, pro rodiny králů to musí být obrovský zápřah, synové to docení třeba za deset, možná dvacet let... Docela cenný rozhovor...

 

 

 

Jasně, král je velmi důležitý, ale já tvrdím, že pro Jízdu králů je ještě důležitější výborný vyvolávač. Takových moc není nikde, představte si v osmnácti "vylézt" na koně a teď z něho volat na lidi rýmovačky, žádná sranda, zejména, když kolem sebe máte turistů jako much, o kterých nic nevíte. Co na nich volat, když chcete jejich peníze? I letos jsem ve Vlčnově slyšel docela dost stále se opakujících vyvolávek o brýlích, břichu, Japoncích  či prsách... Fotku berte jako ilustrační, je na ní sice vyvolávač letošní Jízdy, ale myslím, že například zrovna tento bojoval statečně a uměl zavolat i něco originálního.... Fotku s tímto jezdcem jsem vybral, protože se mi líbí - samozřejmě, ta fotka se mi líbí! :)

 

 

Tak, a teď otázka: Přijde vám na této dvojici něco "divného"? :) Vysvětlení později :) Tady je - zatímco všichni ostatní vodiči koní měli vlčnovské kroje tento měl kroj odlišný, pokud se nemýlím, jde o kroj buchlovský, na sobě ho má otec onoho jezdce na koni, a oba bydlí v Jalubí, nedaleko Starého Města. Jak je možné, že ve Vlčnově mohl jezdit někdo z Jalubí? Inu proto, že syn pochází z Vlčnova, měl tedy práva na koni jet, dodnes má navíc i se svou mamkou k Vlčnovu blízký vztah, opět, pokud se nemýlím, mamka chodí do vlčnovského folklorního souboru a syn do cimbálovky. 

 

 

Tak, teď nevím, jestli si neudělám ostudu, ale tato paní na fotce je, tuším, manželka, onoho "Jalubčana". Vyfotil jsem ji později než jejího muže,  a to, že je jeho manželka jsem zjistil ještě později. No, gratuluji mu :) Sympatická ženská, členka vlčnovského ženského spolku Vlčnovské búdové umělkyně, když jsem ji viděl u nejlepšího místa ve Vlčnově na focení (prachobyčejná zeď z cihel, jako vždy je v největší prostotě největší krása), požádal jsem ji, jestli mi může malinku "zapózovat"... Na druhé fotce jsem ji ještě vyfotil s jednou z dívek, které patřily k ročníku kluků, kteří jeli Jízdy králů.     

 

 

Kroje vlčnovských žen mě fascinují kdykoliv je uvidím... Kdo chce udělat pěknou fotku, ve Vlčnově je díky těmto krojům a pěkným holkám udělá, i kdyby byl slepý :) 

 

  

A ještě jedna fotka, tentokrát se všemi holkami... Pěkný domek, snad nenapadne nějakého člověka ho jednou zbořit :( 

 

 

Teď budu střílet trošku z boku, protože o tomto chlapíkovi na fotce nic nevím, ale ve své soukromé soutěži z Vlčnova ho vyhlašuji jako chlapíka s nejhezčím úsměvem. Taková "soutěž" je potřeba, protože různých "škňůralů" člověk potkává na každém kroku mraky, proto chvála každému, kdo se umí usmát. Pochopuitelně jsem se ale na jméno zeptal, pán se jmenuje František Ulčík a vedl koně jednoho ze dvou pobočníků - z toho je jasné, že jeho syn patřil do ročníku královské družiny a jel jako pobočník. Zajímalo mě, jak se ve Vlčnově vybírají dva pobočníci, protože z mého pohledu nejde zrovna o atraktivní "flek", sedíte na koni, musíte hlídat krále a ani jednou si nezavoláte vyvolávku. Dozvěděl jsem se, že ve Vlčnově se pobočníci vždy losují, ale se ale nelosovalo, protože oba pobočníci se přihlásili sami.

V této souvislosti jsem hodně přemýšlel nad jednou věcí, která by spíš zajímala etnografy nebo "šťouraly" jako jsem já. Jak je to například ve Vlčnově s ochranou krále? Mají být nabízku i jezdcim nebo nemusí? Měl jsem pocit, že celá družina byla hodně "rozházená" a dost často daleko od krále, kdyby se někdo pokusil krále ukradnou, tipuji, že by měl šanci - ale kdoví, možná se mýlím. Měl jsem se na to všechno zeptat pana Ulčíka, nebo jeho syna. :)  

 

 

 

Tady král a pobočníci ještě na celkovém snímku, jezdci nikde, vzít to někdo zezadu tou velkou cestou na Hluk, nevím, nevím, jak by to dopadlo :) Čímž nikoho k ničemu neponoukám :) Ale řekněte, kdyby někdo krále vzal, jak by na to Vlčnovjané reagovali a co na to naše "orgány"? Byla by to krádež? Únos? Trestný čin? Přečin? A co soudy? Verdikt by byl při naprosté nepředvídatelnosti našich soudů hodně zajímavý? Nějaké roky v žaláři? Sám se usmívám, ale často nám chybí i při pohledu na tradice nadhled, takže v případě únosu krále by byli na nohou všeci policajsi, hasiči, zdravotníci aj novináři :) A kdyby sa o to někdo příliš rok pokusíl, já bych šel sedět za napomáhání k trestnému činu :) I když, teď si tu fotku prohlížím pečlivě a nějaké jezdce přece jen za králem vidím - no, možná by ho Vlčnovjané ubránili :)

 

 

Tyto tři fotky jsem udělal ve Vlčnově proto, abych zmínil věc, kterou by šlo nazvat "slováckým architektonickým morem". Ve Vlčnově i jinde najdete jen minimum domků, které by šlo označit za pozůstatky původní lidové architektury, případně za důkazy určitého estetického vkusu. Proto je dobré si všímat i ukazovat domky, které zatím ještě nikdo nezlikvidoval, viz tyto dva příklady. Třetí příklad je jiný, tady zjevně běží rekonstrukce, ale zdá se mi nadějná, proto sem dávám také tuto fotku. Jen to teď nezkazit nějakou šílenou barvou omítky...

 

 

 

 

 

 

Tato pamětní tabule mě velmi zaujala, není na Slovácku moc podobných tabulí, přestože komunistický režim zlikvidoval životy mnoha a mnoha místním lidem. Patřil mezi ně i Jan Plesl, moc by mě zajímalo, kolik vlčnovských žáků či dospělých ví, o jakého muže šlo - snad hodně. Pan Plesl pocházel z katolické rolnické rodiny, později se stal poslancem Národního shromáždění. Komunisté jej obvinili z velezrady a špionáže, odsoudili ho na doživotí do vězení, kde zemřel. Osudy podobných lidí by bylo dobré vzpomínat mnohem častěji, a to například i v souvislosti s "folklorním hnutím". I to je podle mě důvod, proč řada lidí, včetně nemálo "fokloristů", trpí jakousi nostalgií po minulém režimu, který se snažil vytvořit dojem, že se všude jen radostně tančí a zpívá a všechno je v naprostém pořádku.  

 

 

Tak, toto je mé novinářské selhání. Starosta Vlčnova Jan Pijáček. Když jsem ho v neděli po docela dlouhé době potkal, jediné, co mě zajímalo, bylo to, co říká na ukázku Jízdy králů Hlučanů, Kunovjanů a Skoroňanů v Praze. Všude jsem slyšel, a psalo se to také v novinách, že Vlčnovjané nejeli do Prahy proto, že se potřebovali připravovat na velmi blízkou (za 14 dní) Jízdu králů u nich doma, jenže to tak nějak úplně pravda nebyla. Mé "selhání" spočívá v tom, že jsem si sám nešel zjišťovat názor Vlčnovjanů a spoléhal jsem se na jiné, což je vždycky problém - pokud je to možné, nikdy se při získávání informací nespoléhejte na jiné. 

Když jsem se tedy v neděli starosty těsně po udělání této fotky zeptal, co říká na onu ukázku Jízdy v Praze odpověděl: "Je to degradace Jízdy králů, nikdy bychom se něčeho takového neúčastnili," pravil kategoricky. No, upřímně řečeno, moc mě nepřekvapil, tušil jsem, že ona "zkazka" o tom, že Vlčnovjané by nestihli jet do Prahy a pak udělat vlastní Jízdu králů doma, nebyla až tak úplně "pravdivá" :) Inu, se starostou Vlčnova nesouhlasím, ale jeho názor respektuji, je to "silný hráč", vyslechl jsem si ho, budu nad ním přemýšlet, a jak vidíte, vždycky se snažím dávat na svých stránkách prostor i lidem s odlišnými názory či pohledy.

Zastavme se ještě u jeho názoru, když jsem chtěl po něm bližší vysvětlení, řekl něco v tomto smyslu: "Nebyl žádný důvod jet s Jízdou králů do Prahy. Kdyby tam bylo banderium (tedy jezdci na koni bez krále), jak bylo nyní v Praze banderium z Kunovic, to mi nevadí, banderium není zapsáno v UNESCO, stejně jako mi nevadí účast krojovaných v Praze. Kdyby pořadatelé akce Navalis v Praze (ukázka Jízdy králů byla součástí této akce) řekli, že by chtěli, abychom doprovodili v krojích, ale bez jezdců a krále, Dominika Duku do katedrály, tak není problém, z Vlčnova by jely dva autobusy. Já jsem Hlučanům říkal, že ukázka Jízdy králů do Prahy nepatří, ale oni byli dohodnuti a tečka. Když to ale řeknu s nadsázkou, je Jízda králů na prodej? Co když někdo přijde a řekne: Já slavím narozeniny, dám například milion nebo víc, a chcu mět Jízdu králů.... Dá se Jízda kúpit? ptal se starosta Vlčnova. No, odpověděl jsem mu, že nedá a že ukázka Jízdy v Praze nebyla ničím takovým, šlo o jednu z největších akcí, kterou velmi podpořilo město Praha, navíc akce dosti duchovní za účasti kardinála Duky, na což starosta odpověděl: "I tak byla jízda "píárem" pořadatelů té akce, ne vesnic, kde se jezdí Jízda králů."


Dobře dobře, jak říkám, můj názor je jiný, opřený o to, že jsem byl přímo v Praze a trošku sledoval i přípravy, ale znovu opakuji: pohled vlčnovského starosty respektuji a dávám mu prostor. Asi se ještě k tomuto tématu detailně vrátím samostatným příspěvkem, teď se pojďme dál věnovat vlčnovské Jízdě králů. Jen poslední věta - hodně by mě mrzelo, kdyby kdokoliv, kdo se kolem této tradice točí, dělal něco, co by poškodilo další pokračování této tradice v Hluku, Kunovicích a Skoronicích.   

 

 

 

Tato krásná dívka je mluvčí vydavatelství Gradda, a ve Vlčnově se objevila proto, aby propagovala i prodávala knihu Jiřího Jilíka U nás na Slovácku - Gradda ji totiž vydala. Bohužel, v době focení svítilo sluníčko docela hodně, takže nemůžete dobře vidět její krásné oči, které měla původně schované pod velkými černými brýlemi :) 

 

Abyste si ale nemysleli, že mi jde hlavně o ony oči, ale o knížku, tady ještě dávám fotku, kde je knížka vidět ještě větší. Nic o ní zatím říci nemůžu, v rámci osobního neutrácení jsem za ni 200 Kč nedal, byť běžná cena je 299 korun - stejně si ji nakonec koupím někde v khinkupectví i s tou strašnou obchodnickou přirážkou....  Zajímají mě mnohé knihy, zajímají mě všechny knihy ze Slovácka, tak jsem zvědavý i na tuto. Samozřejmě mě zaujalo, že regionální knihu vydalo tak velké a známé  nakladatelství, což dívka vysvětlila tím, že věří v dobrý prodej, protože pan Jilík se hodně proslavil například knihou Žítkovské bohyně. Také proto je kniha k dostání po celé zemi, což se nepodaří takřka žádnému spisovateli ze Slovácka. Pokud jste četli, budu vděčný za názory... Pokud nečetli, TADY je na internetu... Za těch 299 :(

 

 

Toto je Martin Matulík, král roku 2012, potěšilo mě, když jsem ho takto uviděl mezi muzikanty... 

 

 

A stejně tak mě překvapil jeho taťka, který letos chodil na Jízdu králů takto "nesvátečně". "Mám šábes, kroj jsem nechal doma," vysvětloval s úsměvem.  

 

 

Když jsem Matulíkovi viděl, vzpomněl jsem si na video, které jsem s nimi dělal už v roce 2012 - tady se na ně můžete podívat. Potkat takovou rodinu bylo potěšující...

 

 

A toto jsou manželé Hrabalovi z Boršic u Blatnice, kteří mají blízký vztah k Vlčnovu - však Víťa Hrabal je ve vlčnovském kroji :) Málokdy potkávám manželské páry, které by působily tak šťastně jako tato dvojice...   

 

 

A dovolte mi dát na stránky i trošku toho "sexepílu" :) V houfu krásných vlčnovských krojů mě ta odhalená nožka nijak nepohoršuje, naopak působí příjemně jako kapka vody na vyprahlé poušti :)  

 

 

No, ještě různě fotky přidám, ale tato fotka asi zůstane jako poslední. Možná dobře ukazuje, že celé to nedělní putování s koňmi je náročné pro krojované i nekrojované, měl jsem proto pochopení pro tohoto dobrého muže, sedícího na kraji cesty - jen bych měl možná připomínku k tomu nepoměru kapaliny v obou lahvích, lahev s vodou byla takřka plná, s vínem takřka prázdná :) I sám odjížděl z Vlčnova pořádně utahaný, ale svým způsobem šťastný.... Sem ještě do čtvrtka připíši několik vět :)  

   

 

 

Dovolte mi nakonec dát fotku své nejstarší dcery, desetileté Aničky, kterou jsem vzal do Vlčnova, aby Jízdu králů a celé to dění vnímala na vlastní oči. Dávám sem tuto fotku proto, aby napsal, že i já sám přemýšlím často nad budoucností našeho rodného kraje a nad tím, jak předávat lásku k němu vlastním dětem. Dobře vím jako rodič, že to není jednoduché, že nějaké "braní" na folklorní akci, chození do foklorního kroužku, zpívání či mnohé jiné aktivity ještě nezaručí, že si třeba ani vaše vlastní děti nikdy v dospělosti neuvědomí, v jak nesmírně zajímavém koutě České republiky žijí. Nejde přitom zdaleka "jen" o folklor, ze všeho nejvíce jde podle mě o pracovitost a ohromnou aktivitu lidí na Slovácku,  o fantasticky bohatý spolkový život, o vztahy mezi dětmi, rodiči a prarodiči, o mnohdy ještě velmi silná rodinná pouta, o vztah k víře, o nelhostejnost k lidem a místům, která nás obklopují. Jistě, tolik kritizovaná globalizace přináší kromě dobrého také mnoho rizik a nepochybně mění i podobu životů lidí na Slovácku,  přesto všechno, kdybych měl možnost navrhnout za Českou republiku tu nejdůležitější nominaci do pokladnice světové kulturního dědictví UNESCO, navrhl bych naše Slovácko jako jeden celek s veškerým svým děditvím, pestrostí a uměním lidí - právě to si zaslouží největší ochranu a podporu.

Nevím, do kterého koutu světa mé dcery nakonec zamíří, protože svět je tak nekonečně fantastický, moc bych si ale přál, aby při vší lásce k rodnému kraji byly otevřené jiným národům, rasám i náboženstvím. Mezi hrdostí na rodné místo a netolerancí či dokonce nenávistí k něčemu odlišnému  je velice úzká hranice, a já se bojím každého, kdo tuto hranici překračuje - bohužel, v poslední době vidím takových lidí stále více. Já věřím tomu, že člověk, který zná své kořeny a je na ně hrdý, nemá strach z neznámého, ale naopak dokáže druhé obohacovat a zároveň přijímat kulturní bohatství jiných.  

 

 

 

 

A TADY začínají videoukázky!!!

 

 

Začínám touto videoukázkou, na které jsem zachytil rozloučení krále a družiny s Jízdou králů. Pro mě osobně nejsilnější moment ve Vlčnově...

 

 

Na této ukázce jsem zachytil Vlčnovjany, kteří šli v průvodu a nakonec se ukázali také na pódiu - na můj vkus se tam "mihli" hodně málo, někteří se ani neotočili k divákům, což je škoda. Program docela rychle "valil", ale přišlo mi, že například vlčnovské soubory mohly při "defilé" zůstat na pódiu déle, věřím, že diváci by vydrželi, nebyli tolik hodin - ale to je jen drobná "technická" připomínka.

 

 

Legrúti, tedy kluci, kteří pojedou Jízdu králů příští rok. Jak je ve Vlčnově tradice, už se na svou "roli" připravují, několikrát se sešli, aby se učili zpívat. Před diváky jim zpěv moc nevyšel, tady ale zpívali podle mě docela dobře. Hlavně jsem si s nimi ale povídal, vypadali nadějně :)  Tato vlčnovská "příprava na tradici" je hodně zajímavá, sledovat ji například celý rok v její reálné podobě, by nebylo na škodu, kluci jsou ve věku, kdy naopak řada děcek ztrácí o lidovou kulturu zájem, o zpěvu nemluvě, možná by taková "přípravka" nebyla špatná ani tam, kde Jízdy králů nemají, co myslíte?

 

 

Toto video jsem dal až ve středu, nevím, jestli si ho ještě někdo všimne, ale po legrútech bych vás chtěl seznámit i s třemi kluky, kteří jeli letos na koních, plus s jednou dívkou z jejich ročníku, tady je povídání... 

 

 

Jak se věnují mladým, mě zajímá ve všech vesnicích Slovácka,  kam jezdím. Proto jsem se ptal i ve Vlčnově a jsem rád, že jsem zachytil tuto videoukázku. Je na ní paní Kučerová se svým mužem, kteří vychovávají mladé muzikanty už léta. Tady je jejich nynější naděje, CM Vlčci - mimochodem, jejím členem je i dřívější vlčnovský král, uvidíte ho na videu. A rád jsem ukázal také začínající mladičký Folklorní soubor Šohajek, v takovém věku soubory vznikají i zanikají, o to více držím palce těm, kteří se na tuto nelehkou cestu dali. 

 

 

 

Dvě videoukázky, které vzbudí možná  ve Vlčnově polemiku, oba vodiči jezdců mluví otevřeně a upřímně, což se nikde na vesnicích nenosí, o to více jsem za obě videoukázky rád - zkuste si je poslechnout, o současnosti i minulosti Jízdy králů se dozvíte zajímavé informace. Zajímalo mě například, jak je to v reálu se zastavováním u jednotlivých vlčnovských domů, nebo jak je to s vyvolávkami, jsem příznivec toho, když se z vyvolávky něco o rodině nebo konkrétním člověku dozvím,  což se ale děje výjimečně - v tomto směru doporučuji občasnou Jízdu králů ve Skoronicích, kde jeden člověk dává dohromady vyvolávky o jednotlivých rodinách, což je potom zážitek poslouchat a pozorovat i vděčnou reakci lidí... No, muže na prvním videu bych označil za největšího "humoristu" Vlčnova :) Humoru a otevřenosti si ale u lidí vždy velmi cením! 

 

 

 

 

Tady jsem malinko zachytil vyvolávky, nelehká úloha pro jezdce na koních, jsou v centru obce, turistů všude obrovské množství, každý čeká, co jezdec zavolá...  Zajímalo mě samozřejmě i to, co jezdci s utrženými penězi dělají, aktivní vyvolávači dokáží "připoutat" hodně lidí s penězi. Od jezdců jsem slyšel, že "vydělané" peníze si nechávají. každý dá ale 500 korun do společného účtu pro krále a dva pobočníky, kteří samozřejmě hlídají krále a žádné vyvolávky (a tím i peníze) se jich netýkají. To, že si jezdci peníze ve většině nechávají, mě překvapilo, ale jestli je to skutečně tak, nevím na sto procent, ptal jsem se na to jen dvou jezdců. Když jsem zpochybnil, jestli si můžou vydělat víc peněz, jeden mi řekl, ať si jdu kasičku "otěžkat" - byla pořádně těžká a přes škvíru bylo vidět i několik bankovek. Někteří lidé skutečně dávali třeba i stovku nebo dvě... Co k tomuto tématu? Doufám, že tady ve Vlčnově ani jinde, kde se Jezdí jízda králů, nejsou peníze pro jezdce motivem toho, že se této tradice účastní. Pokud jo, bylo by to velmi smutné a pro tuto krásnou tradici vlastně smrtelné.       

 

 

Ukázka vyvolávek podruhé, řekl bych, že to je poměrně přesný "vzorek", vyvolávek, natáčel jsem je náhodně a ze sestřihu nedělal žádný výběr, jen jsem zkrátil čas mezi jednotlivými vyvolávkami, aby na videu nebylo "hluché" místo...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po videoukázkách s Vlčnovjany by mohla jít tato videoukázka, dělal jsem na ní rozhovor s panem Konečným s Veselí nad Moravou, vyhlášeným koňákem, jehož klisna vezla krále. Tušili jste například, že tato klisna je z Maďarska? Nebo zajímá vás, jak moc měli Vlčnovjané zájem chodit se učit jezdit na koních? To i další se dozvíte z videa, které vzniklo těsně předtím, než král na koně nasedl. Z videa také poznáte, že Kůň byl nakonec neklidný, ale nakonec vše dobře dopadlo... I toto video jsem přidal ve středu...

 

 

Toto už jsou další "nevlčnovská" videa, zachytil jsem na nich některé soubory či muziky, které do Vlčnova přijely pobavit a potěšit domácí i návštěvníky. Jaký je klíš k jejich výběru, a kdo a jak se může dostat do Vlčnova na Jízdu kráků nevím. Třeba stačí zavolat a zeptat se, jestli se svou skupinou můžete za rok přijet :)  Rád tato videa točím, vždycky je zajímavé někoho poznat, poslechnout si písničku nebo povídání,  a dozvědět se něco nového. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 První "povídací video" s hosty je s ženami z Ratíškovic. Budu rád, když si ho pustíte, snažil jsem se mimo jiné dozvědět co nejvíce o jejich krojích, každé takové setkání a povídání mě těší a rád se dozvídám všechno nové... Sbor má pěkný název - Ženušky....

 

 

A když jsem šel později kolem pódia a uviděl tyto ženy, zastavil jsem se, abych si je poslechl, co a jak vlastně zpívají - a zastavil jsem se rád, pěkná písnička, podle mých polohluchých uší krásně zazpívaná... 

 

 

 

Toto už jsou chlapi ze Šardic, také s nimi jsem se zastavil na kus řeči pro tyto své stránky - a hlavně pro to naše Slovácko současné i budoucí! :) 

 

 

Na této videoukázce jsem zachytil fotografa Libora Velana, moc jsem ho chtěl takto ukázat, protože jeho knížka Jak chutná Slovácko se mě velmi líbila, řekl bych, že mi před časem docela vyrazila dech, nic jsem o ní nikde neslyšel, neviděl ji, najednou jsem na ni někde narazil, otevřel jí a .... nasucho pokl :) Je fakt moc pěkná, grafikou, fotografiemi, recepty...  Pana Velana jsem potkal samozřejmě ve Vlčnově, kde knížku prodával... Kurnik, ani jsem se nezeptla, jak se prodávala, ale kupte si ji, doporučuju!!!! 

 

 

 

Být více času, natočil bych více videoukázek, například s lidovými řemeslníky. Tento mi padl ale do oka hned, kolem sebe měl krásnou bednářskou práci, takže jsem ho logicky požádal o rozhovor. V něm se dozvíte třeba to, kolik stojí taková dřevěná vana a jak důležitý je výběr dřeva pro práci bednáře. Před každým zručným, pracovitým člověkem, je třeba se sklonit a vážit si ho... Jinak mi pan Fryzelka z Vlachovic u Valašských Klobouk řekl, máme si 27. června naladit Folkloriku, bude tam o něm vysílání ... Z jeho povídání vyberu jednu větu. "Půjdeš za bednářa, ogaro, nebo pakuj z baráku," řekl mu otec, a pan Fryzelka, kterého bavila myslivost a les, šel na bednáře - a v řemesle pokračují i jeho synové. To je pěkná tečka za všemi videoukázkami, ne? :)

 

 

 

A ještě návrat k pátku, kdy vlčnovské slavnosti začaly vernisáží obrazů paní Daniely Benešové a hraním výborné domácí CM Čardáš: