Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tajnosti radnice v Uherském Hradišti: Akvapark a Dům U Sovy (včetně dvou videoukázek)

Tak toto je pro mě bolestivé téma, které mi bere radost ze Slovácka i smysl věnovat se našemu kraji. Téma se týká Uherského Hradiště a poskytování informací občanům od vedení města.

Když jsem se vrátil před třemi lety na Slovácko, snažil jsem se především věnovat lidovým tradicím, zpívání, setkávání lidí - prostě pozitivním tématům. Nedávno mě ale oslovila MF DNES, kde jsem 14 let pracoval a požádali mě o psaní z našeho regionu, protože jejich kmenový redaktor dlouhodobě onemocněl. Novinám jsem vyhověl a začal se o Uherské Hradiště a další místa podstatně víc zajímat - přičemž jsem se pochopitelně zajímal především o zásadní věci, typu rozhodování města v nejdůležitějších věcech.

Jenže - posuďte sami:

 

První věc: akvapark. 

V novinách jsem dlouho četl o tom, že Hradiště možná bude požadovat penále po stavební firmě Unistav, která ve městě rekonstruovala akvapark za částku nad 250 milionů korun. Když jsem měl o celé záležitosti psát do MF DNES, přišlo mi logické podívat se do smlouvy a jejích dodatků, jak se tam vlastně o možném penále mluví. Požádal jsem tedy o smlouvu a dodatky. Výsledek? Mluvčí města i starosta města mi odmítli cokoliv z toho ukázat. Smlouva i dodatky jsou občanům nepřístupné.

 

Tady se můžete podívat na video z tiskovky města v minulém týdnu, kdy jsem já i někteří další novináři (díky jim za to) chtěli smlouvu a dodatky vidět... Z toho videa se také dozvíte přesný harmonogram toho, jak to bude nyní s otevřením akvaparku, mluví především starosta města.

Na videu také můžete vidět pro mě neuvěřitelnou věc, týkající se možného penále. Přestože radní na svém jednání 30. listopadu rozhodli, jaký postup v této záležitosti zastupitelstvu navrhli, novinářům (a tím pádem i občanům) na tiskovce sdělili, že nic o tomto neřeknou a všichni si musíme počkat 13 (!!!) dnů - do zastupitelstva. Protože prý první musí slyšet návrh rady zastupitelé. Nechápu to, k tomuto 13 - dennímu mlčení neexistuje žádný rozumný důvod. Nemluvě o tom, že v dnešním internetovém věku mohli radní zastupitelům sdělit své stanovisko pár minut po jednání rady.     

 

 

 Druhá věc: Dům U Sovy.

Kromě akvaparku jsem se chtěl podívat na podrobnosti kolem Domu U Sovy, což je historický dům na Mariánském náměstí v Uherském Hradišti. Minulý týden byl dům otevřen po rekonstrukci. Rekonstrukce ovšem stála víc peněž oproti smlouvě, navíc město dostalo od Úřadu pro hospodářskou soutěž pokutu za chyby kolem výběrového řízení na stavební firmu, která dům dělala. Chtěl jsem vidět smlouvu, chtěl jsem vědět, jak se mohly chyby při výběrovém řízení stát. Výsledek? Smlouva je opět tajná. 

 

  Tady můžete vidět, jak jsem dopadl, když jsem požádal o informace prvního místostarostu Uherského Hradiště Stanislava Blahu, a jaké se mi dostalo odpovědi - neodpovědi. Ano - nejlepší, kdybych se neoptal. Občané, co vám po tom je. My tady vládneme a řekneme vám jen to, co sami uznáme za vhodné.

 

 

Co k tomu můžu napsat? Nejraději nic, protože opravdu bych si velmi přál, aby realita byla jiná. Bohužel, zdá se, že v Uherském Hradišti už léta platí praxe, že smlouvy a některé další informace jsou majetkem jen úzké privilegované skupinky "vyvolených". S něčím takovým  nesouhlasím, každý občan má právo na všechny informace, které se týkají rozhodování samosprávy, stejně jako má právo na všechny informace, týkající se toku peněz.

V opačném případě existuje podezření, že město je v rukou vyvolených a jejich "kamarádíčků", kteří se samozřejmě ke všem informacím dostanou a potom je můžou využívat či zneužívat jen pro sebe a své zájmy. Pokud budou všechny informace veřejné a přístupné, nikdo s informacemi nemůže "kupčit" a využívat je pro své zájmy. Nemluvě o tom, že kdyby byly například smlouvy veřejné, byly by pod mnohem větší kontrolou veřejnosti, ať odborné nebo laické.

 

RB