Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tady se můžete podívat, jak se Straňané loučili s fašankem a jak pochovávali basu (přidám další videa, informace i fotky)

Před několika málo hodinami jsem se vrátil ze Strání, kde hodinu po půlnoci končilo pochovávání basy. Vy se nyní můžete podívat na ukázku, která vás do Strání "přesune". Video začíná ve chvíli, kdy do půlnoci zbývají poslední minuty, taneční parket, který byl do té doby přeplněný, je už poloprázdný a všichni čekají právě na pochovávání basy. Ukážu vám jeho začátek, kdy uvidíte ponocného a následný průvod pozůstalých, uslyšíte i první slova "faráře". Tento večer bývá výjimečný a myslím, že nemá nikde jinde obdobu.

 

Do Strání se ještě několikrát vrátím videoukázkami svými i Tondy Vrby, nafotil jsem také několik fotek, snažil jsem se mluvit i s místními lidmi, rád bych vám také nabídl odkazy, které vás seznámí mnohem hlouběji s tradicí fašanku a mečových tanců v této - velmi zajímavé  - části Slovácka. Jen buďte trpěliví, myslím, že není kam spěchat, vše dám na web v příštích dnech.

TADY najdete aktuální fotky z úterý od Gabriely Janíkové z Informačního centra ve Strání.

 

RB  

 

 

 

... muzika dohrála, lidé dotančili, začalo pochovávání basy ....