Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

TADY jsou nejnovější videoukázky: Památník letcům RAF, posezení lidí na pražské Kampě, Folklorní mejdlo s FS Šarvanci, návrat ke kosení a zpívání v Ostrožské Lhotě, budoucí velcí verbíři z Nivničky, výročí a CD folkloristů z Prakšic a mažoretky z Hluku

Pravidelné čtenáře svých stránek nijak nepřekvapím konstatováním, že docela často nestíhám dát sem na stránky všechno to, co natočím, nafotím, co bych rád podrobně sepsal, nebo na co bych chtěl upozornit. Kolem nás je toho tolik zajímavého a tolik toho, co si zaslouží pozornost, že není v lidských silách všechno obsáhnout. Sice se snažím, abych díky našim třem dcerám postupně mohl stíhat třikrát víc věcí, které si zaslouží zdokumentovat, ale nejsem si jistý, jestli mému nadšení a snažení porozumí a budou pracovat na mapování Slovácka se mnou - když maminka nechce, aby byly po tatínkovi :)

Vzhledem k tomuto "nestíhání" bych vás chtěl upozornit, že jsem na svou stránku videoukázek přidal několik nových videí, ke kterým asi nestihnu připsat samostatné články s podrobným textem. Texty mám sice v hlavě, vím, co bych rád sdělil, že čas na delší a soustředěné psaní bohužel nemám.
 
Proto, prosím, kdo chcete, mrkněte TADY na videoukázky...    
 
Nejatuálnější videoukázky mám ze včerejšího, sobotního odpoledne z Prakšic, kde jsem vezl naši Aničku, která vystupuje s Malou Nivničkou. Když už jsem byl na místě, chtěl jsem pomoci místnímu FS Holomňa, který slavil pět let a křtil CD. Na ukázkách se tedy můžete podívat na tento soubor a poslechnout si také Kláru Stojaspalovou, která soubor založila. Rád bych k tomuto napsal i samostatný článek, přidám ještě další videoukázku FS Holomňa.
 
Rád bych vás také upozornil na Martina Bobčíka a další kluky z Malé Nivničky. Martin včera v Prakšicích krásně zazpíval a zaslouženě sklidil i s dalšíma klukama opravdu velký potlesk. Snad kluky tento potlesk povzbudí, aby se pustili s ještě větším úsilím do verbování, když jsem Martina poslouchal, v hlavě se mi rodil text o tom, jak se jednou verbíř z Nivničky postaví na ono převeliké pódium ve Strážnici a před narvaným stadionem zazpívá a zatančí tak, že přiveze do Nivničky ocenění nejvyšší. Moc bych to Nivničce a jejímu zakladateli Vlastiku Ondrovi přál. Vede k tomu ještě dlouhá cesta, ale určitě má smysl se po ní vydat. Kluci, je to na vás! Kdo je nejlepší verbíř, to je také největší borec, často plný talentu, nadšení a také pokory, ne nadarmo se o takové kluky holky perou :) Například Martin Bobčík je moc a moc sympatický kluk s parádním zpěvem - ale šikovných kluků má Nivnička celou řadu... O holkách nemluvě... I ty jsou na jedné videoukázce, kterou jsem včera nahrál.  
 
Videoukázkami se ještě vracím také ke kosení a zpívání v Ostrožské Lhotě. Tentokrát jsem zachytil už samotné kosení, kdy vždycky jeden člen folklorního souboru kosí trávu a další mu zpívají. Mám tyto okamžiky na tomto pěkném lhotském setkání rád a věřím, že snad potěší i vás. Uslyšíte samozřejmě domácí Lhoťany, ale tak éženy ze Suché Lozi a chlapi z Boršic a Kozojídek.  
 
Mezi novými videoukázkami najdete také videa, která jsem natočil v tomto týdnu v Praze. Většinou jsem sice v redakci MF DNES, ale pokud to jen trochu jde, snažím se navečer a večer někam vyrazit, Praha je ve skutečnosti jedna obrovská univerzita, ve které se můžete vzdělávat ve všech možných i nemořných oblastech lidské činnosti.
 
Moc jsem chtěl být u slavnostního odhalení památníku našim letcům RAF na pražském Klárově. Podařilo se mi to a natočil jsem celé slavnostní odhalení. Zkuste se podívat, určitě k tomuto napíši samostatný článek. Možná víte, že o tomto památníku se popsaly stohy papíru a webových stránek, kdo chcete, můžete si vše na internetu najít. Ze všeho nejvíce jsem myslel, na všechny tyto naše hrdiny z Anglie, byli to borci, před kterými můžeme jen smeknout a v tichosti jim prokazovat úctu. Vybojovali nám naši sovobodu, a mě strašně moc mrzí, když vidím a slyším, jak řada dnešních milých spoluobčanů pokukuje po nedemokratickém a agresivním Rusku s despotou Putinem... Nebudu se o tom tady na stránkách rozepisovat, snad až později, kdy budu mít více času. Je neuvěřitelné, jak jsou lidé schopni rychle zapomínat. Od dob, kdy komunistická strana, fakticky vždy řízená z Moskvy, zavírala tyto hrdiny RAF, přece jen neuplynula tak dlouhá doba, a přesto - neuvěřitelné, jak jsou mnozí lidé hloupí, nevzdělaní či naivní... Naše země musí vždy usilovat o to, aby patřila k západu, jakékoliv "tanečky" s Ruskem by byly pro naši zem smrtelné. 
 
Mezi videoukázkami najdete ještě další z Prahy. Podobně jako na Slovácku, také v Praze mě zajímá lidová kulturu a setkávání lidí, proto se snažím taková setkávání vyhledávat a pokud možno dokumentovat. V tomto týdnu jsem proto například zachytil moc krásné setkání lidí z Kampy a okolí, uspořádali totiž moc pěkný III: benefiční Prostřený stůl, v rámci kterého například také zpívali a hráli. Bylo to opravdu moc pěkné, však se podívejte... A v Praze je možné také každý měsíc navštěvovat Folkorní mejdla, což je setkávání lidí, kteří mají rádi lidovou muziku. Tentokrát přišli hosté z FS Šarvanci, natočil jsem například zpívání i povídání dívek, usylšíte také jejich cimbálovou muziku - i toto by si zasloužilo samostatný článek.  
 
Na plný konec dám ještě odkaz na jeden politický článek z mého běžného pracovního dne, vím, že vás nebude zajímat, ale dávám ho sem proto, abyste věděli, čímže trávím většinu času, pracuji ve středočeské redakci MF DNES, takže TADY je můj zatím poslední článek Středočeský hejtman balancuje nad propastí. Radní ho vyzvali k odchodu  Jako vždycky za svou novinářskou "kariéru" se i tentokrát snažím, abych měl o tom, o čem píši, co nejlepší a nejatuálnější informace. Snad se mi to daří, každý den o to usiluji. Věřím tomu, že každý člověk se snaží dělat svou práci co nejlépe, a já stále věřím, že novinařina je služba pravdě, veřejnosti a této zemi - byť můžete mít jiný názor. 
 
Tak, to je všechno, moc mě mrzí, že jsem celou řadu akcí nestihl, ale takový je život, jednou budeme ležet na smrtelné posteli a budeme vědět, že zrovna v té chvíli, stejně jaké v dalších chvílích poté, co toho bude dít opět mnoho a mnoho zajímavého - ale už bez nás. Nezbývá než se s tím smířit, než mít v sobě pokoru před vším, co nás přesahuje a co bude trvat, i když my sami už nebudeme. Mějte se moc hezky, udělejte si krásnou neděli, prožijte co nejhezčí prázdniny a dovolené, žijte pro druhé, jedině to dává životu smysl...
 
RB 
 
Ps. Další videoukázky, fotky a texty přidám v příštím týdnu...