Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tady je zajímavý pohled na Vševalašský bál... V lečems je Valašsko lepší než Horňácko, píše Horňák Tonda Vrba a přidává videa, třeba i Kunovjany a Felixe Slováčka

Po detailním pohledu na Moravský ples v Praze jsem moc rád, že vám můžu nyní nabídnout detailní pohled na další, velmi zajímavý, region - na Valašsko. Valaši jsou naši sousedi, ale upřímně řečeno, moc o nich nevíme, tedy asi kromě toho, že jejich králem byl či je Bolek Polívka :)

I proto jsem velmi vděčný Tondovi Vrbovi za následující příspěvek právě z Valašska. Zatímco já točil na Moravském plese v Praze, on ve stejný čas točil na Vševalašském bále ve Vsetíně. Natočil řadu videoukázek, všechny můžete najít TADY. Já jsem některé z nich, ty, které měly podle mě největší informační hodnotu, vybral sem na stránky, plus jsem poprosil Tondu o napsání textu, který by nám tento bál a Valašsko přiblížil. Tonda napsal hodně zajímavý text, který si můžete nyní přečíst.

RB

Ps. A doporučuji vám i přiložený soubor, ve kterém najdete detailní scénář Vševalašského bálu, ze kterého se dozvíte řadu dalších informací

 

Vševalašský bál pohledem Horňáka, dokumentaristy Tondy Vrby

Soubor valašských písní a tanců Vsacan ve spolupráci s městem Vsetín, Domem kultury Vsetín, Valašským folklorním sdružením a Folklorním sdružením České republiky uspořádal v  sobotu 23. února ve vsetínském Domě kultury Reprezentační vševalašský bál.

Když jsem obdržel pozvání na tuto akci, s radostí jsem ho přijal, neboť tento region velmi obdivuji. V mnohém mi připomíná Horňácko. V minulosti to byl také chudý kraj, mají zde lákavou přírodu, žijí zde svérázní lidé a žije zde  také folklor.  

Po návštěvě tohoto bálu si troufnu napsat (dělám to málokdy, ale lze to pozorovat i na videích), že mají Valaši ve folkloru oproti nám navrch. Mají více souborů, tanečníků-výborných individualistů, dovedou se na akci spontánněji bavit, věnují se cílevědoměji v přípravě tanečníků i v programech.

Nejvíce obdivuji odzemkáře, kteří mne svým tanečním projevem pokaždé dostanou. Věřím, že brzy se objeví tento tanec po boku verbuňku zapsaný v UNESCU a podle mého zjišťování, místní zasvěcení kolem toho hodně usilují.

Na bálu se mi také líbilo humorné stylizované vystoupení-tanec HOPANY v předvedení hostujícího souboru Kunovjan. Uznale jsem tleskal tančícím souborům Lipta, Vizovjánek a Vsacan při ukázce skladby Radostná země, s kterou se tanečníci představili minulý rok v Praze na Všesokolském sletu. Veselým zpestřením v průběhu bálu bylo bezpochyby vystoupení s názvem Portáši a Lyžníci se soubory Vsacan a Radhošť.

Vrcholem mým a určitě i druhých návštěvníků byla půlnoční ukázka Kdo vyskočí ten je chlap, kde se ukázali nejlepší tanečníci slováckého verbuňku a nejlepší tanečníci valašského odzemku. Zde měl podle mě navrch opět odzemek, protože  tanečnících předváděli tradičně přímo sportovní výkony. Nechci ale nikterak  shazovat vystoupení verbířů z Kunovjanu. Také nebojácně ukázali, v jakých cifrách vládne a proč je obdivovaný na Slovácku před muzikou verbuňk.

Musím také vzpomenout výbornou atmosféru ve dvě hodiny po půlnoci při valašské společenské hře „ADAM" řízenou tanečním nestorem ze Zlína Jiřím Perůtkou. Podle scénáře měli krojovaní vyzvat k různým humorným tanečním kouskům civilní hosty. Vůbec mi však nevadilo, že na parketu před cimbálovou Vsacan převažovali krojovaní a bavili se přitom úžasně a na tak pokročilou dobu neúnavně.

Mezi účinkující „zapadlo" i vystoupení hudebního umělce Felixe Slováčka z Prahy, kterému diváci připravili takové bouřlivé ovace, jako tomu bylo při ukázkách odzemkářů a verbířů.

 K výbornému bálu patřila  i bohatá tombola téměř s třemi stovkami cen. V rozsáhlém vestibulu zdejšího kulturního stánku jsem si také všimnul skupiny postarších žen-70 až 80 let, jak připravovali pro návštěvníky bálu menší občerstvení.     Po rozhovoru s některými z nich jsem se dozvěděl, že patří k nejstarší souborácké generaci Vsacanu, že se jedenkrát týdně poctivě scházejí při společné zkoušce. Tak takovou aktivní partii snad v krajích českých a moravských ani neznám. Škoda, že jsem neměl více času na větší seznámení. Myslím, že by se mělo z jejich strany o čem vyprávět.

V neposlední řadě bych chtěl vyzvednout úsilí a nadšení nepovšimnutelné osobnosti valašského folkloru, choreografa, uměleckého vedoucího vsetínského Vsacanu Miroslava Ekarta-autora, režiséra bálového programu. Dvojnásob Mirka chválím, protože právě prožívá svoje těžké životní období, kdy bojuje se zákeřnou nemocí a přeji mu od srdce brzké vyléčení. Jeho čtyřiaosmdesátiletý tatínek a vůbec celá Mirkova folklorní rodina byla na této akci v aktivní činnosti.                       

„Cílem Reprezentačního vševalašského bálu je prezentovat před širokou veřejností pestrost krojů, sílu, krásu a tradice valašského lidového umění.  Bálem jsme zahájili letošní oslavy k 70. výročí založení Vsacanu," sdělil ke scénáři Mirek Ekart v pořadí tohoto sedmého setkání, které se pokaždé koná na jiném místě        Valašska. Ať už se bude konat příští rok kdekoliv v regionu, za letošní bál posílám z Horňácka pomyslnou jedničku s hvězdičkou a rád se mezi přátele z Valašska opět vrátím. Mají totiž stále co ukazovat mé maličkostiJ)           

Tonda Vrba z Velké nad Veličkou, organizátor folklorních akcí nejen na Horňácku, zpěvák Volného pěveckého sdružení Chotár a tanečník starší skupiny souboru Velička

 

 

 

Na začátku bych dal rád rozhovor Tondy s panem Ekartem, hlavním organizátorem bálu ...

 

 

 

Rozhovor s panem Dobrovolným o tom, jestli by valašský tanec odzemek neměl být v seznamu UNESCO stejně jako náš slovácký verbuňk ...

 

 

A tady mluví Jan Ryška, jeden z nejlepších tanečníků odzemku 

 

Zajímavé video, "souboj" tanečníků verbuňku a odzemku, hned od začátku uvidíte Kunovjany, kteří reprezentovali náš verbuňk

 

 

 

Pěkná ukázka, na které je vidět, jak se Valaši dokázali bavit i mimo oficiální program ...

 

 

 

V této ukázce nám Tonda zprostředkoval valašskou společenskou hru Adam, o které píše, že je úžasná ...

 

 

 

Tož, nakonec dám aj toho Felixa Slováčka - kurnik, jak sa tam ten onom vzál :) Ale fuká mu to pořád dobře, sklidil velké uznání ... Krása... Mimo jiné melodie z fantastického seriálu Cirkus Humberto... Jó, to jsme ještě točili seriály, na které se dalo dívat  ... Nepozveme si ho aj k nám na Slovácko? :)

 

Soubory ke stažení