Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tady je slibovaný článek o lhotských myslivcích, kteří se rozdělili do dvou skupin... Jedna skupina odvolala druhou, vše zatím směřuje k soudu... A jak si rozumí myslivci u vás?

Konečně plním svůj slib a dávám sem příspěvek, který se týká myslivců v Ostrožské Lhotě. Zároveň se omlouvám těm, kteří příspěvek čekali na stránkách už v neděli, stejně jako se omlouvám těm, kteří po mně požadovali, abych na stránky vůbec nic nedával.  Zkuste mě, prosím, pochopit, informování lidí považuji za vůbec nejdůležitější věc, protože ve chvíli, kdy lidí nedostávají žádné informace, nebo informace nepravdivé, je to ten nejhorší stav, jaký může nastat, ať už se něco takového děje v nějakém spolku, organizaci, vesnici, městě, prostě kdekoliv.

Chci psát ale samozřejmě pravdu, takže pokud byste kdokoliv měli pocit, že jsem něco napsal nepravdivě či nepřesně, nebo byste měli chuť k mému článku cokoliv připsat, kdykoliv mi napište na mail radek.bartonicek@gmail.com.

 

Ještě, než začnu psát, dávám TADY odkaz na svůj článek psaný před dvěma lety, protože ten vás dostane více do obrazu, popisuje totiž, jaká byla situace kolem myslivců na začátku roku 2013. Stručně řečeno, po mnoha a mnoha letech, kdy myslivci ve Lhotě tvořili přes některé rozepře jednu skupinu, se najednou z ničeho nic rozhodla malá skupinka myslivců ovládnout honební společenstvo a tím také získat pro sebe "právo myslivosti". Větší skupina myslivců s takovým postupem nesouhlasila a nakonec se jim podařilo po dvou letech svolat novou valnou hromadu honebního společenstva s cílem ji ovládnout a potom pronajmout hoditby sobě. Tato skupina slibuje, že opět ve Lhotě obnoví tzv. lidovou myslivost, kdy se myslivci podíleli na spolkovém životě obce, pořádali myslivecký ples, dělali brigády a další aktivity. 

 

V neděli 8. února 2015 tedy proběhla valná hromada Honebního společenstva Ostrožská Lhota, která odvolala dosavadní vedení a zvolila nové vedení.

Konkrétně, kdo byl odvolán?

předseda společenstva - Stanislav Žajdlík

místopředseda - Vladimír Zelený 

členové vedení - Stanislav Vaštík, Roman Kapusta, Jaroslav Šuránek

 

Po tomto hlasování o odvolání bylo hlasováno o návrhu na nové vedení. Do něj byli zvoleni tito lidé, kteří jsou zároveň členy Mysliveckého sdružení Ostrožská Lhota:

předseda společenstva - Leoš kadlček

místopředseda - Stanislav Pavlas

členové vedení - Bohuslav Dominik, Josef Matuštík, Jindřich Páč 

 

Pokud jde o poměr hlasování, bylo pokaždé stejné - 1 013 hlasů pro, 0 proti, 2 hlasy se zdrželi. Pro vysvětlení přidávám, že hlasující měli různý počet hlasů, to podle toho, kolik plných mocí k zastupování majiteli pozemků měli, někteří měli jen dva hlasy, někteří padesát, sedmdesát, nejvíce jsem si všiml, že bylo 92. Jeden hlas přitom zastupuje pozemek do jednoho hektaru. 

 

Ještě před začátkem valné hromady přišla právnička Mgr. Barbora Sedláková, která tvrdila, že zastupuje 672 hlasů. Žádala přítomnost na valné hromadě a možnost hlasovat, ale právní zástupce Mysliveckého sdružení Ostrožská Lhota jí sdělil, že její plnou moc neuznává. Argumentoval tím, že písemné plné moci jí dávají možnost účastnit se zasedání valné hromady Honebního společenstva Lhotsko, jenže ona je na místě, kde bude zasedat Honební společenstvo Ostrožská Lhota.

Ona s tímto výkladem nesouhlasila, argumentovala tím, že je jasné, na kterou valnou hromadu má plnou moc, protože nikde jinde se žádná valná hromada neschází než zrovna v Ostrožské Lhotě. Nechala si tedy sepsat "protokol", že se nemůže účastnit valné hromady, oznámila, že se hned v pondělí obrátí na soud a odešla. Podobně dopadli ještě někteří další lidé, kteří měli také plnou moc na Lhotsko, například pan Soviš z Blatnice pod Svatým Antonínkem.

 

Co teď bude následovat? Vše zřejmě skončí u soudu, který bude muset posoudit, zda nedělní valná hromada proběhla v pořádku nebo ne. Do té doby se zřejmě budou obě skupiny myslivců považovat za zástupce Honebního společensta Ostrožská Lhota. V neděli zvolené vedení se chystá pronajmout honitbu Mysliveckému sdružení Ostrožská Lhota, zatímco bývalé vedení na čele se Stanislavem Žajdlíkem bude trvat na tom, že honitba je pronajatá společně s ručením omezeným Žleb. Jak tato situace bude pokračovat a jak vše bude vypadat v reálném životě nebo přímo v terénu, si nedovedu představit.

 

Tolik alespoň ty nejvíce základní informace, protože na ty jistě minimálně lidé v Ostrožské Lhotě mají právo, myslivost je věc veřejná, týká se veřejných míst a také majitelů mnoha a mnoha pozemků. Rád bych dal i citace hlavních aktérů, tedy na jedné straně Leoše Kadlčka, na druhé Ladislava Zeleného. Pan Kadlček nechce do médií nic říkat, pan Zelený mi nebere telefon a nevolá ani zpátky, budu to ale zkoušet dál. Budu také kontaktovat Mgr. Sedlákovou, abych se dozvěděl, jaký bude další postup těch, které zastupuje - tedy pana Zeleného a dalších.   

 

Přiznám se vám, že mám jeden sen. V tom snu vidím všechny lhotské myslivce pěkně pohromadě v obecním sále, samozřejmě ve slavnostním úboru,  ve kterém roznáší výborný guláš, jehož vůně se nese celým sálem, ve kterém hraje výborná dechovka a na parketě tančí návštěvníci mysliveckého plesu. V jednu chvíli potemní světla, bubeník párkrát bouchne do bubnů a myslivci vyhlašují nejšikovnější děti, které vedli po celý rok ve svém kroužku k lásce k přírodě. Děti přitom dostávají pěkné ceny, které darovala místní firma  Ostrožsko, která si vede ekonomicky dobře a proto se rozhodla výchovu mládeže podporovat. Tak to by byl ten můj sen... Dobře tušíte, že žádný takový myslivecký ples letos ani loni nebyl, nebyl ani žádný guláš, žádná vůně, natož tak děti, které by někdo vedl v takovém kroužku nebo dokonce finančně podporoval. Co myslíte, je šance, aby se někdy takový sen naplnil? 

 

RB

 

Ps. Je možné, že článek budu ještě dál doplňovat, například jsem udělal rozhovor s panem Sovišem z Blatnice pod Svatým Antonínkem, který "ovládl" s několika dalšími lidmi myslivost v Blatnici a nakonec získali i zajímavou chatu na Svatém Antonínku. Stejně tak se budu snažit sledovat další vývoj kolem pronájmu honiteb v Ostrožské Lhotě  a rád bych také zmapoval a ukázal největší majitele zemědělské půdy v regionu Ostrožska. Jsem přesvědčený, že na všechny tyto informace mají lidé právo a sám jsem zaskočený tím, jak moc lidí by bylo nejraději, aby se o těchto věcech vůbec nepsalo. hrozně moc by mě také zajímalo to, jak je to s myslivostí jinde v České republice, jestli to, co se děje v Ostrožské Lhotě či Blatnici je běžné, nebo prostě tady máme holt "vynálezce", kteří razí něco, co je - diplomaticky řečeno - neobvyklé.

TADY jsem našel článek také o historii myslivosti v Ostrožské Lhotě 

 

Napsáno dodatečně v pátek:  Článek ještě doplním o stanovisko Ostrožska, za které se mi ozval po napsání článku předseda představenstva pan Kolůch. A když už píši o Lhotě, dlužím vám, čtenářům, aktuální informace k výběru nové matrikářky, protože v prvním článku jsem vám slíbil napsat, jak vše pokračuje.... První článek vyšel TADY... 

 

Tady jsem doplnil v úterý 17. února stanovisko pana Kolůcha, s kterým jsme si telefonovali a probírali celou záležitost. Připomínám, že a.s. Ostrožsko má část pozemků, na kterých mají myslivci honitbu. Pan Kolůch je předseda představensta a podle dokumentů vlastní 26,85% akcií, místopředseda představenstva Vladimír Zelený vlastní 22,04%, jeho dcera Vladimíra Bauer Zelená  4,80% a syn pana Kolůcha 9,24%.

 

A citace Ing. Antonína Kolůcha?

"Nechtěl bych, aby Ostrožsko jako akciová společnost byla do tohoto sporu nějakým způsobem vtažena, jsme firma, která má zájem jenom na tom, aby na našich pozemcích byl pořádek. Je ale logické, že nepůjdu proti ing. Zeleném, s kterým spolupracuji už 42 let. Můj názor je takový, že právo myslivosti by měl vykonávat vlastník pozemku nebo ten, kdo na pozemcích hospodaří.

Pokud jde o naše sponzorství, podporujeme řadu dětských aktivit, sponzorujeme stolní tenis, sponzorujeme mladé fotbalisty v Uherském Ostrohu i Ostrožské Lhotě, pomáháme i starším pánům ve fotbale, když něco potřebují. Nechceme se tím ale veřejně chlubit jak někteří jiní, pokud můžeme, rádi pomůžeme."

 

A po slovech pana Kolůcha ještě jeden můj příslib. Mluvil jsem také s Ing. Zeleným, domluvili jsme se na rozhovoru, který dám na stránky poté, co se sejdeme, možná to bude ještě teď v únoru.