Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tady je 1. video z Uprkova dne v Hroznové Lhotě: Martin Hrbáč, Jan Rokyta a Magdalena Múčková s Danajem + konec pořadu...

Sobotní odpoledne a večer jsem prožil v Hroznové Lhotě, kde udělali pomyslnou tečku za letošními velkými oslavami 150. výročí narození známého malíře Slovácka Joži Uprky. Oslavy, které hostila například Praha, Hodonín či Uprkův rodný Kněždub tak končili v místech, kde Uprka nejvíc tvořil a kde dodnes stojí jeho dům i s ateliérem. Bylo to velmi příjemné odpoledne i s krásným večerním programem, ke kterému se tady na stránkách podrobně vrátím.

Nyní bych vám rád přiblížil kousek večerního programu, vlastně to byl už jeho konec. Můžete slyšet zpívat Martina Hrbáče, kterého na cimbál doprovázejí Magdalena Múčková a Jan Rokyta - myslím, že to bylo výjimečné vystoupení, které se těžko bude opakovat. Mimochodem, hlas Martina Hrbáče je snad s věkem stále lepší a lepší, co říkáte? 

Po jejich vystoupení uslyšíte Magdalenu Múčkovou s CM Danaj a závěrečnou "děkovačku" všech vystupujících, kteří byli odměněni dlouhotrvajícím potleskem diváků - kterých přišlo naštěstí slušné množství, byť vyprodáno nebylo.  

A protože toto video, stejně jako minulá, která jsem točil a dával sem na web z Prahy nebo Kněždubu, vznikala ke cti malíře Joži Uprky, nechtěl jsem, aby chyběl ani v této ukázce. Proto si můžete poslechnout také úryvek z psaní tohoto malíře - je to úryvek dosti známý, klíčový, zřejmě nejlépe totiž vystihuje smysl toho, o co usiloval a co mnozí z nás obdivujeme i dlouho po jeho smrti.

RB 

 

... Boly časy, boly, ale sa minuly ...