Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Starosta Veselí sesazen. Levice vyhnala z radnice pravici

Pravidelní čtenáři těchto stránek ví, že se vyhýbám tomu, abych na tyto stránky "tahal" komunální politiku. Ale tentokrát udělám malou výjimku - když jde o sesazení starosty, a ještě navíc v "našem" rajónu, myslím, že to tolik nebude vadit.

Tedy vězte, že starostou Veselí nad Moravou už není po dnešním večeru lidovec ing. Martin Bedrava! A místostarostou není člen ODS ing. Miloš Kozumplík! Vystřídal je sociální demokrat jménem Jaroslav Hanák, titulem to RNDr! TADY si ho můžete prohlédnout. Má také novou radu, v níž jsou dva zástupci KSČM.

Mimochodem, Jaroslav Hanák vládl na radnici už v dřívějším volebním období, nyní má na vizitce napsáno - analytický programátor, zaměstnavatel Dezadata. Není to půvabné, skoro téma pro román? Martin Bedrava byl totiž také už jednou starostou a následně v roce 2002 vyklidil pozice právě Hanákovi...

Když jsem tuto informaci uslyšel, hned jsem si vzpomněl na svůj nedávný rozhovor se starostou Bedravou pro časopis Ostrožska a Horňácka. Už tehdy bylo jasné, že existuje tlak na jeho odvolání, proto jsem se ho tehdy mimo jiné zeptal:

 

Když sleduji dění ve Veselí a noviny, mám pocit, že nemáte zrovna klidné starostování. Velkou kritiku sklízíte za řešení dopravní situace, rušení školek nebo například za personální audit, po němž jste snížil počet zaměstnanců radnice

Kritika? To je kritika ze strany těch, kterých se to dotýká. To je přirozené. Těžko může člověk počítat s tím, že ho někdo bude chválit, když například propouští lidi. Na druhou stranu by bylo určitě pro mě  pohodlné, sedět tady a nic moc nedělat, ono by to třeba stejně nějak fungovalo. My jsme nebyli po volbách ve vůbec jednoduché situaci, nechci pořád mluvit o zadlužení, ale tak to prostě bylo. Proto jsme například provedli audit na radnici a teď pokračujeme v řadě městských organizací. Je proto přirozené, že mě někteří kritizují.  

Nezdá se vám, že té kritiky je možná až moc?

Nemyslím. Většina kritiky jde opravdu od lidí, kterých se dotýkají řešení, s nimiž přicházím, jsem přesvědčený, existuje mlčící většina, která rozumí tomu, že se snažím Veselí pomoci. I když musím dělat některé nepopulární kroky, mám největší radost z toho, že se najdou lidé, kteří chápou kroky, které děláme a je stále mnoho těch, kteří mě na ulici zdraví. 

Jak vidím, čeká vás při vedení města ještě hodně sporů a polemik. Volby jsou sice ještě daleko, ale chtěl byste ve starostování pokračovat?

Tak na první místě bude důležité, abych byl zdravý. Čím je člověk starší, tím víc zjišťuje, že to není jen nějaká fráze, stačí se podívat, kolik umírá mladých lidí. Pokud bych byl ale zdravý, o mou práci by byl zájem, rád bych ve vedení města pokračoval. Rád bych se třeba dočkal doby, kdy by si město pod mým vedením mohlo dovolit vzít větší úvěr a začít něco budovat. Doposud jsem toto štěstí neměl. 

 

 

Tolik tedy už odvolaný starosta. Nebudu tady v této chvíli psát, jestli je dobře nebo špatně, že končí, upřímně přiznávám, že to nedokáži posoudit. Rád bych si ale do květnového čísla časopisu připravil nějaký zajímavý materiál, kterým bych se chtěl k odvolání starosty vrátit. Veselí je takové podivné město, kde mám pocit, že čas stojí už minimálně dobrých pár roků....

A občas jsem měl pocit, že (ne)starosta se pokoušel s touto situací něco dělat, šel do řady bolavých bodů a zcela logicky si tak dělal nepřátele  - ale už mlčím, nepochybuji, že nepřeberné množství kritiků by mně vyjmenovalo tisíc důvodů, proč musel tento starosta padnout na kolena a proč třeba nebyl ten správný muž v čele města.

Jaký je vlastně názor vás, kteří třeba bydlíte ve Veselí nebo do tamního dění vidíte? Nového starostu nijak neznám, zmapovat jeho fungování v čele radnice v letech 2002 až 2006 by vyžadovalo nějaký čas.

Tož, a to je všecko. Uvidíme, jak se nám to Veselí začne měnit...


RB

Ps. A abych vám poskytl milí čtenáři úplné informace, TADY se podívejte, jak dopadly ve Veselí volby v roce 2006. A TADY jsou výsledky jednotlivých veselských konšelů. A pro úplnou úplnost - TADY je rok 2002. Už mě zase chytá stará dobrá novinářská horečka, které se chci po létech zbavit. Takže raději jdu spát a zítra nechám politiku politikou a novinařinu novinařinou. :) Dobrou!

 

Dopsáno v úterý: 

A ještě jedna pochvala do Veselí - radnice na stránky umístila zvukový záznam ze včerejšího jednání, což samozřejmě vítám. Každý krok vstřícnosti k občanům je třeba vítat! TADY je onen záznam, jen mně to bohužel nejde otevřít.