Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Sraz Lhot a Lehot 2016 v Ostrožské Lhotě - OHLÉDNUTÍ... Fotky, videoukázky, odkazy i psaní... Všecko je to o lidech, říkám si také po tomto srazu

Přijde mi až nepatřičné, abych já psal cokoliv o Srazu Lhot a Lehot v "naší" Ostrožské Lhotě, vždyť mnozí na něm byli přítomni mnohem více než já, odnáší si jistě mnoho dojmů i postřehů, a právě oni by měli dostat největší prostor - však někteří už píší na fb a za setkání organizátorům vřele děkují.

 

Přesto mějte pochopení pro to, že jsem se tady rozhodl udělat i jakési vlastní ohlédnutí za celý setkáním s využitím obrovské práce těch, kteří celé setkání skvěle mapovali. Vybral jsem z jejich práce několik článků, videoukázek i odkazů na fotky, plus jsem přidal pár svých fotek a zřejmě napíši i nějaký komentářl. Většinu věcí dávám sem na web v pondělí večer, něco ještě doplním v úterý a možná i ve středu.

 

Co tedy k tomumu všemu ještě napsat?  Pro ty, kteří se tohoto setkání zúčastnili například teď v Ostoržské Lhotě bych nemusel psát vůbec nic, myslím, že mnohým se setkání líbilo, řada byla nadšená a nepotřebují mé řádky - spíš si budou klepat na čelo, proč o něčem takovém mudruju. Takže má slova spíš míří k těm nezúčastněným, kteří si možná pochybovačně říkajíí, o čem vlastně tato setkání jsou, proč je má smysl dělat, jak se můžou bavit lidé, které spojuje "jen" slovo v názvu vesnice. Právě jim bych rád nabídl svůj pohled - budu se snažit být velestručný.

 

Přiznám se, že než jsem na sraz přijel, říkal jsem si, že potřebuji najít k celému tomuto setkání "klíč", osobní vztah, nevěděl jsem, co přesně od něj čekat, protože jsem ho v minulosti zažil jen na pár minut, když jsem jel kolem srazu někde u Kolína, a to jsem zrovna narazil na průvod, ale neměl jsem šanci poznat "ducha" takového setkání. To tedy až nyní v Ostrožské Lhotě.

 

Co mi tedy zůstane v paměti a co bych rád sdělil těm, kteří tady nebyli? Jako mnohokrát dříve mě nejvíce napadala následující věta: všecko v životě lidském je o lidech. O lidech, o lidech, o lidech. Pokud jsou vstřícní, otevření, usměvaví, srdeční, ochotní, je radost takové lidi potkávat a být v jejich společnosti.

 

Na Srazu Lhot a Lehot jsem takových lidí potkal mnoho, ať už proto, že jsem s nimi mluvil, fotil je nebo jen tak pozoroval. Těch lidí nebylo vůbec málo, až by si člověk řekl, kde se v tom občas pochmurném, pesimistickém a chladnějším středoevropském prostoru vzali, ale je to asi tím, že podobná setkání prostě přitahují větší procento takových "dobráků", a navíc tento druh setkání dokáže rozehřát a rozesmát tvář i takového člověka, který je spíš mrzout a zamračenec.

 

To platí jak pro návštěvníky, tak pro domácí, s velkým potěšením a občas zasmátím jsem si prohlížel mnoho fotografií různých autorů, kteří zachytili během srazu spoustu domácích obyvatel Ostrožské Lhoty. Řeknu vám, že díky Srazu Lhot a Lehot prožila Ostrožská Lhota dny, kdy bylo možné zahytit nejvíce jejích obyvatel v dobré náladě, úsměvu, potěšení... Možná mi to někdo "cizí" nebude věřit, ale nemůžu si pomoci, je to prosě tak, přesvědčil jsem se o tom na vlastní oči a viděl to také na vzpomínaných fotkách. Upřímně řečeno, hodně jsem trpěl tím, že musím "kynout" někde v Praze kvůli práci, protože jsem si přál být mnohem více mezi těmito tvářemi lidí, které znám v mnoha případech od dětství, a mám je rád.

 

Pokud jde o návštěvníky, tedy účastníky srazu, uviděl jsem je na vlastní oči poprvé až v sobotu ráno v obecním sále. Bylo to svým způsobem na schůzi, jejímž hlavím účelem bylo, aby zástupci několika desítek Lhot a Lehot vybrali tu, která bude hostit setkání v příštím roce. Moc se to zpočátku nedařilo, nikdo se nehlásil, atmosféra byla malinko napjatá, bez úsměvu.

 

Brzy se ale "ledy prolomily", jakmile začala diskuse a zejména, když se začali hlásit zájemci, atmosféra se uvolnila a schůze se proměnila v srdeční setkání, o čemž snad svědčí i mé fotografie z těchto chvil. To byly chvíle kdy si mě nevědomky začali Lhoťané všech názvů získávat a já si už vytipoval ty, na které se zaměřím při připadném dalším setkávání, focení či točení. Nakonec z točení sešlo, ale řekl jsem si, že chci tyto lidi určitě ještě vidět a více je poznat - proto už teď vím, že na sraz 2017 určitě pojedu a už teď se moc těším.

 

Když o několik hodin později vyšel průvod, rostl počet dalších a dalších lidí, které bych rád ještě v životě potkal. A věřím, jsem o tom přesvědčený, že podobně setkání viděli i mnozí další lidí, ať už domácí nebo přespolní. Vlastně se tak jen potvrzovalo to, na co upozorňují pravidelní účastníci srazů, kteří na ně už jezdí řadu let. Mluví o tom, jak se díky srazu těší na spoustu známých, a jak takové srazy berou ze všeho nejvíce jako šanci prožít několik příjemných dnů s lidmi, mezi kterými se cítí dobře. 

 

Tímto se dostávám ke konci svého psaní a také k tématu, o kterém se dost mluvilo na vzpomínané "schůzi". Jak dělat srazy dál, aby už docela slušná tradice nebyla přerušená nebo dokonce zničená? Jakou podobu srazu dát? Jaký dělat program? Čím naplnit jednotlivé dny? Kolik by měl být rozpočet? Kolik vstupné? Zdánlivě otravné a příliš pragmatické otázky, jenže odpovědi na to jsou důležité a trápí každého, kdo se ujme hostitelské role. Mám k nim připsat něco já, jeden z mnoha a mnoha řadových návštěvníků, který nemá ani páru o tom, kolik přetěžých balvanů museli organizátoři z Ostrožské Lhoty odvalovat z cest, aby mnoha účastníkům umožnili snadný a pohodlný pobyt s velmi pestrým programem? 

 

Za sebe říkám, že na Sraz do Lhotky pod Ondřejníkem pojedu v roce 2017 (když mi to osud dopřeje) bez ohledu na to, jaký program tam bude. Budu se těšit na "krajany" z naší Ostrožské Lhoty, kterých určitě nebude málo, budu se těšit na pořadatele ze Lhotky, kteří mi přišli sympatičtí, a budu se těšit také na hodně lidí, které jsem viděl či potkal z jiných Lhot - určitě o nich za rok napíšu víc! :)

Pokud jde o program, pamatuji si, že Lenka ze Lhotky mluvila o tom, jak mají nějakou revival kapelu, která hraje spoustu známých písniček, na což se také těším. Pokud k tomu přidají další program, třeba skromný a skromnější, nebude mi to vadit. Může to vadit jiným? Je velký program podmínkou toho, aby Lhoťané z jiných míst přijeli ve velkém množství, nebo aby organizátoři měli šanci na srazu neprodělat? Nevím..

 

Za sebe bych se přimlouval za více společných programů, kde by bylo možné Lhoťany více poznat - vždyť přece jde hlavně o setkání lidí. Proč víc nesoutěžit? Proč víc nepředstavit své Lhoty? Proč se třeba nepodělit i o nápady, co a jak se daří v jiných Lhotách? Chtělo by něco takového hodně lidí, tolik, aby zase přijelo minimálně šedesát Lhot a to v početném zastoupení? Nevím.. Zaslechl jsem, že ve Lhotě se pokusili o jednu soutěž, a stejně na ni přišla jen jedna Lhota. Proč? Nevím... Podobně by šlo debatovat o financích... Mají takové srazy platit z kapsy především soukromníci? Nebo obce? Jaký má být případně poměr peněz? A co kraje? Zaslouží si takové srazy dotace? A co peníze od státu? Anebo, nemohly by se Lhoty na sraz skládat, každých deset, dvacet, třicet tisíc od každé zúčastněné Lhoty by organizátorům pomohlo. Ale má dát obec ze společné pokladny peníze na něco, kam se pojedou jednotlivci především bavit?

 

Sraz v Ostrožské Lhotě byl pojatý velkoryse a já, stejně jako mnozí jiní, musím alespoň takto na dálku smeknout před všemi, kteří se na něm podíleli. Samozřejmě nejvíc před Víťou a Kubou, ale je mi jasné, že těch ochotných lidí bylo mnoho, pokaždé, když jsem potkal i na tom nejosamělejším místě nějakého organizátora, říkal jsem si, je to přece úžasné, že někdo si na několik hodin vzal službu, aby pomohl ke zdaru celého tohoto setkání. Všecko je to o lidech, opakuji větu, kerou už jsem jednou napsal. Přes všechny problémy, spory, sympatie či antipatie bude i v super moderním světě 21. století platit, že pokud se sejdou lidé dobré vůle, dokáží velké věci, na které můžou být pyšní. Tak jako můžou být lidé v Ostrožské Lhotě pyšní na, co dokázali zorganizovat, stejně jako můžou být pyšní všichni "Lhoťáci" na to, jak už 36 let pečují o něco, co přináší mnohým lidem radost do života.  

 

Nashledanou tedy na Srazu v roce 2017, 2018, 2019, 2020.... Dokud bude dost "Lhoťáků", kteří budou cítit, že taková setkání mají smysl, dokud budou zastupitelé Lhot a Lehot takové srazy maximálně podporovat, dokud budou existovat pořadatelé, kteří dobrovolně zatíží svá bedra těžkým organizačním závažím, potom čeká (nejen) obyvatele Lhot a Lehot spousta pěkných společných dnů. Řekněte o nich dalším Lhoťákům, aby se nás jednou v roce setkávalo co nejvíce!

 

Radek Bartoníček - psáno 5. července 2016, omlouvám se za překlepy, text postupně doupravím, nevylučuji, že některá slova či věty vymažu nebo naopak další slova či věty přidám, děkuji vám za trpělivost i pochopení pro mé psaní, na případné reakce se těším i netěším :) 

  

Přes 200 fotek, které jsem vybral asi z tisícovky, které jsem nafotil v sobotu x  

(Fotím už dlouho, ale většinou fotky nikde nedávám, předlouhé vybírání fotek trvá příliš dlouho a moc mě nebaví, tentokrát jsem udělal výjimku a snažil se vybrat takové, které vystihují Sraz tak, jak jsem ho cítil, tedy že šlo o setkání převážně příjemných a usměvavých lidí - jak o tom píšu v textu. Později ještě jdnou fotky projdu, jestli jsem některé pěkné nepřehlédl...) 

 

Připomínám, TADY je oficiální web x

 

Připomínám, TADY je oficiální fb x  

 

První dávám fotku této dívky, tedy přesněji maminky na mateřské dovolené. Jmenuje se Lenka, a nebýt jí, možná by ještě ani teď nebylo jasné, zda po 36. ročnících každoročního Srazu Lhot a Lehot bude ještě nějaké setkání v roce 2017. Právě ona ale na setkání všech přítomných Lhot a Lehot v sobotu dopoledne zvedla ruku a oznámila, že na 99% bude sraz v jejich Lhotě - přesněji Lhotce pod Ondřejníkem. Když se na "schůzi" nikdo o pořadatelství nehlásil, Lenka poslala sms zprávu starostovi jejich obce, jestli by se pořadatelství neujali. Odpověď: na 99% ano. No, upřímně řečeno, už si nedovedu představit, že by tato vesnice couvla :)

 

 

Tady už vidíte lidi z Lhotky, jak přebírají pořadatelství... Byli hodně veselí :) 

 

 

A tady jsme s paní Lenkou dělali rozhovor pár minut poté, co oznámila, že se na 99% jejich obec Srazu Lhot a Lehot v roce 2017 ujme... Točil Tonda Vrba...  

 

 

 Rád bych ukázal především videoukázky, které podle mě dobře vystihují podstatu setkání nebo ukazují celkovou atmosféru. Mezi takové ukázky určitě patří toto video Staně Dufky, na kterém zachytil průvod a přidal i vlastní komentář.

 

 

 

Tyto dvě videa od Tondy Vrby jsou spíš pro ty, které zajímá "schůzování", lépe řečeno jednání o tom, jak by v budoucnosti setkávání Lhot a Lehot mělo vypadat, nebo, jak se hledali pořadatelé dalších ročníků. Mně toto setkání přišlo velmi zajímavé a rád bych o něm napsal... 

 

 

 

 

 Tady jsem zachytil Jiří Kalouska z Uhlířské Lhoty. Kdy se podíváte dobře na jeho kšiltovku, najdete tam nápis, který vám vysvětlí, proč patří k nejvyhledávanějším lidem na srazech. "Pořadatel 1. sjezdu", stojí na jeho kšiltovce.

 

 

V zákulií si bylo možné projít kroniky, které pan Kalousek celé roky tvoří, řeknu vám, že to bylo nesmírně zajímavé čtení, které mimo jiné ukazuje, jakými změnami lhotská setkání prošla. Na výstavce nechyběl ani tento článek z Mladého světa (pamatujete, jak jsme na něj stáli fronty u trafik?), ve kterém je reportáž z prvního srazu. Taborák, řada soutěží, výstavka o tom, co se v které Lhotě děje, tak vypadal první ročník. Kdoví, jaký byl jeho rozpočet :)

 

 Postupne doplním v úterý a ve středu....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Videa od Tondy Vrby - je jich přes 100! x  

 

Mnoho fotek od několika fotografů TADY x

 

Články o Srazu: 

 

Kulturním centrem regionu se o víkendu stala Ostrožská Lhota x

 

Fotky ve Slováckých novinách od Staně Dufky x  

 

x  Ostrožská Lhota hostila sraz Lhot a Lehot x