Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Smutná zpráva: zemřel Vojtěch Olbrecht, známý zemědělský odborník, dlouholetý šéf družstva v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Často jsme se potkávali, pozdravili se, občas prohodili pár slov, ale vlastně nikdy se nedali do většího hovoru - přestože jsme dlouhé roky bydleli naproti sobě v Ostrožské Lhotě. Několikrát jsem se na něj obrátil s probou o novinářský rozhovor, protože málokdo tvořil historii našeho regionu několika posledních desítek let tak jako on, Ing. Votěch Olbrecht. Vždycky ovšem mou prosbu slušně odmítl - a já nakonec svou snahu vzdal. Dnes jsem se bohužel dozvěděl velmi smutnou zprávu: tento zajímavý a velmi vzdělaný muž včera zemřel při tragické dopravní nehodě.

Zemřel ve čtvrtek v noci v brněnské nemocnici, když jeho auto o několik hodin dříve neprojelo z neznámých důvodů zatáčkou u Vnorov a narazilo do rodinného domku. Panu Olbrechtovi bylo semdesát jedna roků, kdo ho znal, potvrdí, že to byl muž nesmírně aktivní, v plné síle, se spoustou nápadů. 

Psát o něm víc je těžké, mnoho lidí by o něm řeklo mnoho názorů, znali ho podstatně lépe než já. Vždycky jsem ale usiloval o rozhovor s ním především proto, že navzdory mnoha názorům se mi zdálo, že ve skutečnosti ho znal málokdo. Moje první vzpomínka na něj je někdy z osmdesátých let, když vystupoval v nějaké televizní zemědělské debatě. V televizi byl v té době poměrně často, hodně byl vidět na veřejnosti, byl považovaný za špičkového odborníka na zemědělství. Pamatuji si na jednu debatu v sále lhotského kulturáku, také to byla osmdesátá léta, do Lhoty přijel tehdy velmi známý, a skutečně výborný, novinář Mladého světa Josef Velek, který vedl s panem Olbrechtem zajímavý rozhovor.

Po roce 1990 nastalo bouřlivé období privatizace, o kterém každý mluví, mnozí na toto období nadávají, ale vlastně nikdo ho zatím pořádně nezmapoval. Pan Olbrecht i se svým synem začali podnikat, a jak už to bývá, měli řadu přátel i nepřátel. Jeho jméno je spojeno kromě několika firem především s družstvem v Blatnici pod Svatým Antonínkem, které později přejmenoval na společnost Blatel.

V této chvíli jsou ale jakákoliv slova zbytečná, napíši jich nakonec už jen několik: upřímnou soustrast celé jeho rodině.

RB 

Ps. Dovolte mi ještě přidat odkaz na článek z roku 2008, ve kterém si můžete přečíst o Ing. Olbrechtovi
i firmě Blatel, článeček najdete na straně 6  v levém sloupci novin Agrární komory České republiky ...