Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Smutná věc z Horňácka: Šikana ve Velké nad Veličkou? + VIDEO s bitím chlapce

Už v minulých dnech jsem dával sem na stránky následující zprávu z Horňácka. Byl v ní odkaz na video, na kterém jeden klučina bil romského chlapce, který pod ním ležel a evidentně neměl šanci na odpor. Když jsem odkaz na video tady na stránkách zveřejnil, brzy bylo video staženo.

Původní článek zněl tedy takto:

Velmi nerad zveřejňuji na stránkách následující odkaz na video, ale jako novinář nemůžu jinak, nelze před tímto zavírat oči. Doufám, že jde o něco výjimečného...

Video je prosím TADY...

Tento způsob chování je mi odporný, věřím, že ti, kteří můžou s touto situcí něco dělat, tak také něco udělají a "věc" neusne... To je jediný způsob, jak proti takovým nechutnostem bojovat...Všimněte si, kolik kolem stojí "hrdinů" - až na výjimky se smějí a vše sledují... Jak vidíte, nešlo zřejmě o nějakou obyčejnou klukovskou "výměnu názorů"... Hochem na lopatkách je romský kluk, zřejmě z Nové Lhoty. Do Velké nad Veličkou, střediskového městečka Horňácka, totiž chodí děti z okolních obcí...

Samozřejmě vás budu informovat o celé události dál...

 

Napsáno 22. prosince:

Celá událost měla znaky šikany, možná i šikany s rasovým podtextem, ale sám jsem cítil, že by to chtělo mít mnohem více informací. Tady je tedy nejnovější vývoj dnes:

Hodonínský deník dnes otiskl o celé události TADY článek,  jsou v něm i reakce ředitele školy a starosty Velké.

Ředitel Luděk Mikáč říká: „Zaskočila nás nejen chladnokrevnost a brutalita útoku, ale především to, jak se chovaly přihlížející děti. Utrpením a ponižováním svého spolužáka se totiž bavily."

Starosta obce Jiří Pšurný, který svolal na dnes neveřejnou schůzku s rodiči, tvrdí: „Nepořádáme to přímo kvůli vyšetřování. Chceme prostě jen udělat vše pro to, aby se už podobná věc neopakovala." Většina z oslovených rodičů podle něj se setkáním souhlasila a slíbila, že přijde. „Je jim totiž jasné, že to musíme řešit," dodal Pšurný v novinách.

 

A ještě celé prohlášení ředitele školy ze dne 21. prosince 2009

Nedávno došlo mezi našimi žáky k brutální ubližování. Zaskočila nás chladnokrevnost a brutalita útoku, ale rovněž postoje  přihlížejících, kteří se bavili utrpením a ponižováním spolužáka. Přestože k  této šokující události došlo mimo školu a je to ojedinělý případ, uvědomujeme  si, že se jedná o žáky naší školy, mladé lidi z naší obce a nemůžeme toto zlo  nechat bez povšimnutí. Na tomto místě chci poděkovat za jednoznačný postoj  vedení obce k odmítnutí těchto projevů. Případ vyšetřuje kriminální policie v úzké součinnosti se školou, je informován  i orgán sociálně právní ochrany dětí. 

V součinnosti s uvedenými institucemi a odborníky na problematiku rizikového chování připravujeme soubor mimořádných preventivních opatření. Žádná společnost není vůči zlu izolována. Záleží na nás všech, je naší morální povinností a v zájmu nás všech snažit se takovéto jevy minimalizovat pomocí  prostředků, které máme k dispozici.

Luděk Mikáč, ředitel Masarykovy školy

 

Vážení čtenáři, co říkáte vy? Zejména vy, kteří bydlíte ve Velké a situaci znáte? Napište prosím...

 

A TADY je naprosto "horká" novinka o celé věci z MF DNES...Starosta MF DNES mimo jiné řekl: "Mohu potvrdit, že je to to nejhorší, s čím jsem se za celých devatenáct let setkal."

 

A TADY odpolední článek ze serveru novinky.cz-

TADY je diskuse k článku

 

A TADY je reportáž v hlavních zprávách České televize 22. prosince

 

A tož aj Nova sa nakonec probudila, tady reportáž

 

Dal bych i stanovisko policie, to je ale naprosto směšné. Prý nemůže vzhledem k věku kluků nic říci. Naopak - v takových případech je nutné zveřejnit veškeré detaily, aby bylo jasné, co se přesně stalo a také, aby se dalo podobným případům pokud možno zamezit nebo je omezit na minimum. V této chvíli tedy není vůbec jasné, zda šlo nebo nešlo ve Velké o něco zcela ojedinělého. Samozřejmě budu vše dál sledovat a dávat sem na stránky... Bylo už publikováno dost informací, ale pořád je to opravdu málo na to, abychom věděli, co vlastně a přesně se stalo, jaké jsou toho všechno souvislosti, nevíme nic moc o útočníkovi, nevíme nic moc o oběti (kromě toho, že nevyrůstají bohužel v klasické rodině), nevíme nic moc o tom, co vše předcházelo bití, nevíme nic moc o poměrech mezi dětmi ve Velké ... Pro čtenáře novin nebo diváky televize to není podstatné, pro nás, kteří máme Horňácko rádi, jsou to ale informace veledůležité.

 

RB
radekbartonicek@kliknic.z
602 433 970