Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Slovácko je po podzimu osmé - trenér brzí euforii. Šok: Na fotbal v Hradišti přišlo nejméně diváků od postupu do ligy

1323617718-slovacko-hradec-002

Žádná tisková konference na stadiónu, ale netradičně, u oběda v salonku hotelu Šarovec hodnotilo vedení Slovácka podzimní část první ligy. Bylo to nejlepší umístění, za tři roky po postupu, které fotbalisté z Uherského Hradiště dosáhli. Zřejmě i proto zvolilo vedení klubu spíš neformální setkání s novináři. Atmosféra byla daleko uvolněnější jako na klasické tiskovce. Trenér Miroslav Soukup, ředitel Vladimír Krejčí a sekretář Petr Pojezný odpovídali na dotazy téměř dvě hodiny.

 

 Slovácko je osmé, trenér brzdí euforii


Uherské Hradiště - Přesně v polovině tabulky na osmém místě přezimují se ziskem třiadvaceti bodů fotbalisté Slovácka. O podobném umístění fotbalová veřejnost v Uherském Hradišti před startem ligy snila.  

O nějaké velké spokojenosti ale nechce trenér Miroslav Soukup ani slyšet. „Myslet si, že je všechno správně, je první fáze, jak padnout na hubu,“ varuje před uspokojením.

„Porazili jsme soupeře, kteří jsou v tabulce pod námi a které jsme porazit měli. To, že se nám podařilo bodovat i venku, je věc, která dřív nebývala. Mužstvo v těchto utkáních ukázalo větší vnitřní sílu. Diváci ale čekali ještě nějaké výhry navíc, mrzí mě, že se nedostavily. I když třeba triumfy nad Jabloncem a Boleslaví, které sahají po pohárech, možná navíc byly. Fanoušci to tak ale nevnímají, myslí si, že když hrajeme doma, tak musíme vyhrát,“ poznamenal trenér Miroslav Soukup.

Jeho svěřenci ztratili hned třikrát body doslova v posledních sekundách hry. „Zbytečný vlastní gól v Boleslavi, neprávem odpískaná penalta v Teplicích a domácí selhání s Libercem. Z těchto zápasů se měly uhrát dva body a s polovinou sezony by byla velká spokojenost,“ říká lodivod Slovácka, který byl vyloženě zklamaný po dvou zápasech. Bolela ho úvodní prohra s Příbramí a porážka se Slavií. „To byl nešťastný zápas, první poločas byl z naší strany největší propad. S Příbramí jsme vyráběli obrovské chyby v obraně. Na druhou stranu je pozitivní, že mužstvo neprodělalo další herní kolaps, žádný zápas se neodflákl a neodchodil. Z každého duelu jsme mohli jít s hlavou nahoře,“ myslí si Soukup.

 

Trousil s Doškem: jen slova chvály


V letním přestupním termínu angažovalo Slovácko dva zkušené fotbalisty. Obranu vyztužil Jan Trousil, dávat góly měl v popisu práce Libor Došek. Oba se okamžitě stali výraznými posilami mužstva, náročný kouč měl pro ně jen slova chvály. „Po odchodu Němčického jsme mimo Kordulu neměli v kabině výraznou osobnost. Příchody Trousila a Doška nebyly vůbec náhodné, všechny kroky, které děláme, mají nějaké důvody. Oba hráče jsme dobře znali a shodli jsme se na tom, že jsou to fotbalisté, kteří můžou posílit správnou strukturu kabiny. To se nám splnilo, oba navíc po celý podzim podávali velmi kvalitní výkony.“

Z dalších hráčů vyzdvihl trenér Vlastimila Daníčka. „To je možná největší překvapení. Dostal se do sestavy a odehrál hodně úspěšných zápasů.“

Na podzim slavilo Slovácko sedm výher, z toho šestkrát zvítězilo nejtěsnějším možným výsledkem 1:0. Šestnáct branek řadí mužstvo v produktivitě do dolní poloviny tabulky. „S tím spokojení být nemůžeme. Říká se, že 1:0 je nejcennější výsledek, hráči musí jezdit až do konce zápasu nadoraz, ale my jsme takových výsledků měli až moc. Umíme hrát útočně, ale neumíme dávat góly,“ uvědomuje si Soukup, který na druhou stranu vyzdvihl výbornou defenzivu. „Po Spartě jsme druhé mužstvo, na které se nejméně střílí. Dáváme soupeři málo prostoru, a i proto vychytal gólman Filipko sedm nul.“

 

Někteří hráči zůstali za očekáváním -přijdou změny


Během zimního přestupního období nastávají v jednotlivých klubech větší nebo menší změny. Přestože se zdá, že ve Slovácku všechno klape, ani tady nezůstane vše při starém. Jaké posily by chtělo angažovat, to však vedení klubu neprozradilo. „Nechceme dělat změny za každou cenu, ale někteří hráči zůstali za očekáváním a ani tu svou miniroli nesplnili. Nesmíme se uspokojit, že máme tolik bodů, musí to být jen výstup pro další práci. Chceme zvýšit konkurenci v kádru, ve kterém jsou i slabé články, které by tam být neměly. Chceme mužstvo oživit.“

 

 

Šok: Slovácko zaznamenalo divácký pokles


Uherské Hradiště Po administrativním postupu v ligovém ročníku 2009/2010 mají fanoušci na Uherskohradišťsku možnost třetí podzim znovu chodit na prvoligový fotbal. Zatímco první rok po postupu bylo na první ligu zvědavo v průměru 6102 diváků, v loňské sezoně tento počet nepatrně klesl na 5911 fanoušků. V letošním podzimu ovšem zaznamenalo Slovácko výrazný úbytek diváckého zájmu. Na domácí duely zavítalo průměrně 5132 diváků. Oproti loňsku tak přišlo na jeden domácí zápas téměř o osm stovek fanoušků méně. A to během podzimu zavítaly všechny přední kluby Sparta, Plzeň, Liberec, Slavia a Jablonec.

Divácký úbytek vnímá také ředitel klubu Vladimír Krejčí. „Nechtěl bych se nějak unáhlovat, ale pokles návštěvnosti jsme zaznamenali, přestože máme vstupné na stejné úrovni jako v minulé sezoně. Myslím, že je to dáno celkovou náladou ve společnosti. A také nám nesmírně ublížil jarní domácí zápas s Brnem. Nevím, kde vzniklo, že utkání bylo zmanipulováno. My jsme ho navíc prohráli a ztratila se důvěra veřejnosti. Pro mě to bylo jedno z největších životních zklamání,“ posteskl si ředitel společnosti.


Podzimní srovnání

              2009 -  8 zápasů, celkem  48 882 diváků,  průměr na zápas   6 102

              2010 -  8 zápasů, celkem  47 289 diváků,  průměr na zápas   5 911

              2011 -  9 zápasů, celkem  46 194 diváků,  průměr na zápas   5 132


Průměrná ligová návštěva všech mužstev Gambrinus ligy byla po letošním podzimu 4 633 diváků.
ROZHOVOR S KAPITÁNEM SLOVÁCKA:

Michal Kordula: Soupeři z nás mají větší respekt


Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Michal Kordula prožívá parádní podzim. Na hřišti vynechal vinou karetního trestu jediné utkání na Žižkově, jinak v sestavě nechyběl ani minutu. Od jeho příchodu v lednu 2009 odehrálo Slovácko nejlepší půlrok v Gambrinus lize. 

V osobním životě má také co oslavovat. V uplynulém týdnu se stal podruhé otcem narodila se mu dcera Rozárka. Rodák z Ratíškovic setkání s novináři příliš nevyhledává, ale na závěr úspěšného podzimu byl v dobré náladě. „Jsem v pohodě, ptejte se,“ začal rozhovor kapitán Slovácka.


Jste v horní polovině tabulky, daleko od sestupu, to se nedá hodnotit jinak než pozitivně…

Myslím, že ve finále se dá podzim hodnotit jako úspěšný, i když z herního pohledu jsme těch bodů mohli posbírat ještě víc. Mrzí hlavně ztráty v posledních minutách a první domácí zápas proti Příbrami, ve kterém jsme byli jasně lepší.


Možná by se dala k Příbrami přiřadit ještě domácí prohra proti Slavii…

Tam nám nevyšel první poločas. Pokud dostanete tři branky za půl hodiny, tak si ani vyhrát nezasloužíte.


V první lize hrajete skoro deset let. Jaký byl letošní podzim z vašeho soukromého pohledu?

Určitě to byl jeden z těch lepších. Člověk bude jednou vzpomínat, jakou tu máme partu a jaká vládne v kabině atmosféra. Co jsem ve Slovácku, tak je to náš nejúspěšnější podzim.


Na jaře nebyla atmosféra v kabině dobrá?

Teď je lepší. Na jaře jsme se herně trápili, ani výsledkově se nám nedařilo.


Čekal jste po úvodních třech kolech, ve kterých jste neuhráli ani bod, že z toho bude nakonec osmé místo?

Takhle jsem se na to nedíval, naše hra byla dobrá, ale chyběly výsledky. Po třech kolech jsme si v kabině říkali, že to přece není normální, aby body nepřišly. Nijak zvlášť jsme to ale neřešili, hlavně jsme nechtěli zbytečně znervóznět.


Spoustu prvoligových fotbalistů znáte osobně. Zaregistroval jste nějaké kladné ohlasy na vaše postavení v tabulce?

Po zápase s Jabloncem jsem mluvil s asistentem trenéra Jablonce Josefem Weberem, který mně tvrdil, že letos starosti se záchranou mít určitě nebudeme a skončíme uprostřed tabulky. Chválil nás, že hrajeme lépe než v minulém ročníku. Člověka potěší, že i soupeři se na nás dívají jinak a mají ze Slovácka větší respekt.


A od hráčů, kteří ve Slovácku dřív působili?

To ne. Občas si volám se Švancim (Petrem Švancarou pozn. aut.), ten říkal, že máme fazonu. Ale že by si z nás někdo sedl na zadek, to zase ne. Soupeři si sedají na zadek z Plzně, ne ze Slovácka. Ale třeba to také jednou přijde.


Překvapilo vás něco v průběhu ligy? Čekal jste, že bude tabulka takto poskládaná?

Nečekal jsem postavení Baníku a Olomouce, ale to nečekal asi nikdo. To mě překvapuje nejvíc. Když jsme hráli v Olomouci, věřil jsem, že v průběhu podzimu půjdou nahoru, mají dobré mužstvo. Na Baníku bylo cítit, že se v tom hodně topí, možná těmto dvěma klubům zimní přestávka pomůže nejvíc.


Před rokem stanovilo vedení klubu uhrát na podzim dvacet bodů. Letos se o žádném bodovém limitu nemluvilo. Svazují vás takové cíle?

Mně je to docela jedno. Za sebe musím říct, že se dopředu moc nedívám. Vždycky se snažím soustředit na nejbližší kolo, abychom zápas dobře odehráli a byli spokojení fanoušci, vedení klubu, trenér. Cíle jsou jedna věc, ale důležitější je týden co týden dokazovat, že fotbal hrát umíte.


Vy se ve Slovácku angažujete také jako jeden z trenérů mládeže. Je to tak?

To je pravda tak napůl. Minulý rok jsem chodil trénovat s ročníkem 1998, letos jsem začal pomáhat s trénováním ročníku 2000, ale bohužel nemám moc času. Trénují třikrát týdně, většinou odpoledne, a skoro se tam nedostanu. Nevím to přesně, ale myslím si, že jsem byl za půl roku tak na osmi trénincích. Strašně mě to mrzí, protože žáky vede pan Beran a to je fantastický odborník.


Do Slovácka jste přišel v lednu 2009. Dokdy máte smlouvu?

Do léta.


Vidíte ve Slovácku svoji budoucnost?

Byl bych rád, kdyby to tak bylo. Je to ale spíš otázka na vedení klubu, jaké má plány a jak si to představuje.


V minulém týdnu přibyla vašemu pětiletému synovi Šimonovi sestřička. Můžete se pochlubit?

Je to tak. Jmenuje se Rozárka, vážila 3,20 kilogramu a měřila 48 centimetrů.


Už jste to se spoluhráči nějak oslavil?


Ne, ještě nebyl čas. Po zápase proti Boleslavi jsme byli na společné večeři, ve středu se jelo do Prahy na zátěžové testy. Oslava zatím nebyla vhodná, ale už jsme domluvení, že si někde po sezoně sedneme. Mančaft určitě neošidím.


Oslava bude u vás doma v Ratíškovicích?

Bude v Hradišti, aby to měli kluci blíž domů.


Vaše manželka pochází z Jablonce, momentálně bydlíte v Ratíškovicích. Kde budete trávit vánoční svátky?

Tchán s tchyní vidí malého strašně málo, takže na Vánoce pojedeme na týden do Jablonce. Budeme chodit s malým lyžovat, věřím, že si svátky užijeme.

 

 

TADY JSOU STATISTIKY JEDNOTLIVÝCH FOTBALISTŮ. HRÁČI JSOU SEŘAZENÍ PODLE POČTU MINUT

 

 

1. BRANKÁŘ MIROSLAV FILIPKO. Na podzim nechyběl ani minutu. 16 utkání - 1440 minut.

 

2. OBRÁNCE JAN TROUSIL. Druhý a poslední muž, který má odehráno plný počet zápasů.

16 utkání - 1440 minut. Žuté karty:  2.

 

 

 3. OBRÁNCE LUKÁŠ KUBÁŇ. Nespravedlivě vyloučený v Teplicích. Na fotce se sestrou Natálkou.

15 zápasů - 1343 minut. ŽK: 4. ČK: 1.

 
 

 

4. ZÁLOŽNÍK MICHAL KORDULA. Kapitán mužstva, chyběl za čtyři žluté v zápase na Žižkově.

15 utkání - 1314 minut. ŽK: 4.

 

5. ZÁLOŽNÍK  VÍT VALENTA. Jeho nejvydařenější půlsezona ve Slovácku, dal vítěznou a svoji zatím jedinou ligovou branku v Hradci Králové.  15 utkání - 1224 minut - 1 gól.

 

 

 

 

6. ÚTOČNÍK LIBOR DOŠEK. Po přestupu z Teplic chytil na Slovácku druhý dech.  13 utkání - 1170 minut - 3 góly. ŽK: 2.

7. OBRÁNCE TOMÁŠ KOŠÚT. Vstřelil vítězný gól na Baníku, mimo Slovácko ještě reprezentoval slovenskou jednadvacítku. Na snímku se synem jeho známé. 13 utkání - 1159 minut. ŽK: 4.

 

8. ÚTOČNÍK VÁCLAV ONDŘEJKA. V útoku dostával po Doškovi nejvíc příležitostí, dvě branky za celý podzim jsou ale málo. 15 utkání - 1106 minut -2 góly. ŽK: 2.

 

 9. ZÁLOŽNÍK VLASTIMIL DANÍČEK. Největší překvapení podzimu - řekl o něm trenér Soukup. Vstřelil jedinou branku v zápase s Jabloncem. 11 utkání - 847 minut - 1 gól. ŽK: 2.

 

 10. ZÁLOŽNÍK DAVID PAVELKA. Nejlepší střelec mužstva, přišel na hostování z pražské Sparty a patřil k příjemným překvapením podzimu. 11 utkání- 912 minut - 4 góly. ŽK:1. ČK: 1.

 

11. OBRÁNCE PETR REINBERK. 12 utkání - 757 minut. ŽK: 1.

 

 12. ZÁLOŽNÍK FILIP HLÚPIK. Během podzimu byl zraněný, dal gól proti Příbrami. 7 utkání - 550 minut - 1 gól. ŽK: 1.

 

13. OBRÁNCE RADEK MEZLÍK. Zřejmě jeden z nejslušnějších obránců naší ligy.

9 utkání - 520 minut. ŽK: 1.

14. ZÁLOŽNÍK LUKÁŠ FUJERÍK.  Rychlý záložník, který se těžce zranil v zápase proti Liberci, jaro si pravděpodobně nezahraje. 9 utkání - 401 minut. ŽK: 1.

15. ZÁLOŽNÍK LADISLAV VOLEŠÁK. V průběhu podzimu vinnou zranění toho moc neodehrál. Vstřelil vítězný gól proti Boleslavi. 7 utkání - 398 minut - 2 góly. ŽK: 1.

 

16. OBRÁNCE TOMÁŠ JELEČEK. Člen reprezentace U 19, která získala v létě na ME stříbrné medaile. 7 utkání - 384 minut.

 

17. OBRÁNCE MARTIN KUNCL. Odehrál jenom začátek ligy, pak se zranil.

3 utkání - 230 minut. ŽK: 1.

 

 18. ÚTOČNÍK JAN LUKÁŠ. Přišel v létě z krajského přeboru, dal gól v pohárovém zápase ve Frýdku - Místku. 6 utkání - 189 minut.

 

 19.ZÁLOŽNÍK JIŘÍ PERŮTKA. Takřka celý podzim laboroval se zraněním.

4 utkání -187 minut.  ŽK:1.

20. ZÁLOŽNÍK MILAN KERBR. Dal dvě branky, jednu vlastní v Boleslavi, a jednu tříbodovou, proti Dukle. 8 utkání - 184 minut -1 gól.

 

21. ZÁLOŽNÍK  MIROSLAV POLIAČEK. Přišel v létě, měl hrát v základu, byl ale pořád zraněný nebo nemocný. 7 utkání - 124 minut.

22. ÚTOČNÍK JOSEF ČTVRTNÍČEK. Nejlepší střelec juniorky, v áčku moc příležitostí nedostal. Jeho fotku nemůžu najít. 1 utkání - 5 minut.

 

NA ZÁVĚR TRENÉR MIROSLAV SOUKUP

 

Text a foto: std