Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Slovácko čeká o víkendu existenční zápas na Kladně - jak to vidí nový trenér Soukup

Rozhovor s novým trenérem Slovácka Miroslavem Soukupem vznikl neplánovaně ve středu po odpoledním tréninku mužstva. Původně byla domluvená schůzka jenom se stoperem Tomášem Košútem (rozhovor s ním najdete pod Soukupem). Když se v tiskovém středisku objevil nový kouč, který navíc ochotně odpovídal, tak toho nešlo nevyužít. Z tiskové zprávy, která přišla odpoledne, ještě zaujalo, že k mužstvu se jako další asistent připojil Jiří Dekař. Dosavadní kouč B mužstva a muž, který před dvěma lety střídal na druholigové lavičce Slovácka Leoše Kalvodu.

 „Pokud budeme dělat stejné hlouposti, tak neuspějeme nikde,“

 tvrdí nový trenér Slovácka Miroslav Soukup

První tréninky má sebou nový kouč Slovácka Miroslav Soukup, který mužstvo převzal po odvolaném Josefu Mazurovi. O své nové funkci se dozvěděl týden před důležitým zápasem Slovácka na Kladně, které může být pět kol před koncem ligy pro další vývoj v soutěži rozhodující.

Jak vypadají první tréninky mužstva z vašeho pohledu?

Mně jde o to, abychom si z analyzovali ty neúspěšné zápasy, obdržené góly a naše největší chyby, které se dělaly v uplynulých zápasech. To si myslím, že jsme udělali. Máme k tomu hodně profesionálních podkladů, které si necháváme dělat. Já jsem si to znovu celé prošel a vyhodnotil. S asistenty jsme se shodli, kde jsou takové ty nejzávažnější hrubky, po kterých dostáváme branky. Postupně ten můj první týden směřuje k tomu, abychom se ty chyby pokusili odstranit.

Máte na mysli chyby hlavně v obranné činnosti?

Tak v podstatě obdržené branky jdou na vrub obrany. Defenzívu naučíte rychleji než kreativitu směrem dopředu, to musíte mít v sobě.  Já říkám, že když chci postavit zeď, tak musím být zedník, když ji chci zbourat, tak zedník být nemusím a pro mě je bourání defenziva. Je to destruktivní činnost, která se učí daleko rychleji než hra dopředu. V posledních třech, čtyřech zápasech jsme dostali úplně zbytečné góly. Ne, že by nás soupeř přehrál, ale vždycky to bylo po naší velké chybě.

Vysvětlovali jste ty chyby hráčům v těchto zápasech?

Na to se neptejte mě, já jsem netrénoval. Samozřejmě, že si trenér dělal hodnocení a měl všechny analýzy k dispozici, ale já jsem na těch hodnoceních nebyl. Bavili jsme se o tom spolu s trenérem, ale já nebyl účastníkem jejich rozborů a dalších věcí. To si vyhodnocoval trenér pro sebe sám a podle toho dělal další věci.

Vyhodnocujete chyby mužstva v týdnu před důležitým zápasem na Kladně. Není to pro vás příliš krátká doba?

Já vím, ale co mám dělat? Buď to prostě přejdu a udělám nějaké tréninky nebo se na něco zaměřím. Není to o tom, že přijde nový trenér a udělá jinou přípravu. Já tím něco sleduji a do konce ligy je ještě pět kol a všude máme šanci i na Spartě.

Je to více taktická příprava nebo se spíš snažíte pracovat na atmosféře v týmu?

Já si myslím, že to musí být spojené dohromady. Hráči musí cítit, že je tam důvěra v mužstvo, a že nic nezdáváme. Musí cítit odhodlání a bojovat za každou cenu, už teď při té první příležitosti na Kladně. Musí si prostě věřit a uvědomit, že v předchozích zápasech dělali chyby, a že ten rozbor není žádná křivda. Pokud budeme dělat stejné hlouposti, tak neuspějeme nikde, ani na Kladně, ani doma.

Budete pracovat také na odbourání nervozity před důležitým nedělním zápasem?

Nervozita je přirozená věc a já si myslím, že určitá nervozita ke každému patří. Kdybych nebyl nervózní před zápasem, tak je to možná špatně. Jsem moc klidný a o nic my nejde. Ale jsou i takové typy hráčů. Já říkám, že správná dávka nervozity je tam třeba, ale jak vstoupím na hřiště, tak to musí ze mě spadnout. Nemůžu být celý zápas nervózní a díky tomu kazit.

Jste u mužstva pár dní, dá se popsat nálada v kabině před nedělním zápasem?

Určitě to tam nejsou samé velké úsměvy. Všichni víme, že my sami jsme si vyrobili ten problém, ve kterém momentálně jsme a ti hráči si to uvědomují. Díky nepovedeným zápasům s Libercem a Bohemkou se nám nepodařilo dostat tam, kam jsme chtěli. Asi by bylo i divné, kdyby ta nálada byla super. Nálada je přiměřená naší situaci a já tam nemůžu dělat stojky na hlavě, aby se tomu hráči smáli, tím se to nevylepší. Jediná cesta je v tom, že udělám dobrý trénink a hráči k tomu dobře přistoupí, to by je mělo posílit.

Jak vypadá kádr mužstva po zdravotní stránce? Mluvilo se o problémech s kotníkem Lukáše Zelenky…

Trénují všichni a jedině Košút má trošku problémy, takže uvidíme. Jsme ve spojení s lékařem. Dlouhodobější problémy má Urbánek, teď po diagnóze má další nepříjemnosti s křížovými vazy, tam to bude asi složitější a na delší dobu.

Na Kladně hrajete v neděli, jedete na zápas už den předem?

Určitě. Já ještě využiji toho, že Sparta hraje doma a po cestě na Kladno se pojedu podívat na jejich utkání proti Bohemians.  

 

 

Na Kladně to bude o kolektivním výkonu – myslí si stoper Slovácka Košút


 Odchovanec fotbalu v nedalekých Piešťanech a v uplynulé sezoně hráč rezervy pražské Sparty obránce Tomáš Košút přišel do Uherského Hradiště na půlroční hostování bez jediného ligového startu. O to překvapivější bylo, že za bývalého trenéra Mazury nevynechal v dosavadní  části Gambrinus ligy ani minutu. Zbývajících pět kol bude bojovat pod novým trenérem Miroslavem Soukupem o holou existenci Slovácka v první lize. Na domluvené setkání přišel o pár minut později s tím, že se zdržel u nového trenéra.

Tomáši, co jste řešili těsně po tréninku s trenérem Soukupem?

Měl jsem nějaké menší zdravotní problémy, tak jsme se bavili, jak dál. Včera (v úterý, pozn. aut) jsem měl zvýšenou teplotu, ale doufám, že to nebylo nic vážného. Myslím, že nehrozí že bych nebyl na Kladno připravený.

Už jste zažil odvolání trenéra ve vaší kariéře?

Ne, bylo to poprvé.

Kdy jste se vůbec dozvěděl o tom, že vás povede Miroslav Soukup?

Já jsem to zjistil z internetu. V neděli večer jsem se díval na klubové stránky a tam jsem si to přečetl.

Je velký rozdíl v tréninku mezi Mazurou a novým koučem Soukupem?

Já tam velký rozdíl nevidím. Hlavně se celý připravujeme na Kladno, ten zápas musíme zvládnout – nejlépe vyhrát (usměje se).

Jaká to je vůbec pro vás sezona? Naskočil jste do ligy jako raketa, máte v sestavě pevné místo, ale mužstvu se moc nedaří. Máte z těch zápasů nějaké potěšení?

Potěšení ze zápasů….já nemůžu být spokojený hlavně s těmi výsledky, co jsme zatím dosáhli. Když jsem přišel na Slovácko, tak jsem dobře věděl, jak na tom mužstvo. Chtěl jsem hlavně pomoci zachránit ligu, doufám, že se nám to podaří. Já bych si přál zůstat tady i v příští sezoně, ale na mně to bohužel nezáleží.

Se svými výkony jste spokojený?

To rozhodně nemůžu říct, dělám ještě chyby. Například v minulém domácím zápase proti Bohemians. Na konci utkání jsem měl přerušit jejich útočnou akci už na půlce, ale věděl jsem, že mám tři žluté karty a další by znamenala stopku proti Kladnu. Nechtěl jsem ho faulovat, chtěl jsem to uhrát, ale to se nepodařilo a skoro jsme z toho inkasovali.

Už bývalý trenér Mazura tvrdil, že je s vámi spokojený, ale musíte víc podporovat útočnou fázi. Souhlasíte s tím hodnocením?

Určitě. Je to také o psychice. Kdybychom byli v polovině tabulky, tak jsme si dovolili jít do ofenzívy daleko víc. My hlavně nechceme nic zkazit v obraně.

Pocházíte z Piešťan, bydlíte v Uherském Hradišti nebo na tréninky a zápasy dojíždíte?

Já dojíždím, za pětačtyřicet minut jsem doma. Ze Strání to mám dvacet kilometrů.

Jezdí vám na Slovácko fandit i rodina?

Jezdí, jezdí…na každý zápas. Táta, máma a také přítelkyně. Otec je můj největší fanoušek, ale také veliký kritik.

Co se mu na vás nejvíc nelíbí?

On si najde v každém zápase několik věcí, za které mě kritizuje.


Snad nebude mít důvod vás kritizovat po zápase na Kladně. Cítíte nervozitu před tímto důležitým utkáním?

To se tak nedá říct. Víme, že tam nemají nějaké super hráče a známe jejich klíčové fotbalisty. Já myslím, že ten zápas bude hlavně o kolektivním výkonu.


                            std

 

Obránce Slovácka Tomáš Košút po zápase s Bohemians 1905