Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Slavnosti vína: Video z první části průvodu, Uherské Hradiště, jeho místní části i Kunovice + Psaní, ve kterém mi chybí nadšení ze Slavností ...

Vzhledem k další holce v naší rodině to vypadá, že času na mapování Slovácka a aktualizaci těchto stránek budu mít ještě méně, přesto si ale říkám, že by byla možná škoda stránky úplně zastavit. Budu tedy zřejmě dál stránky doplňovat, jen to bude s ještě větším zpožděním - děkuju vám za pochopení...

Tady se tedy vracím k víkendovým Slavnostem vína a otevřených památek v Uherském Hradišti, rozepisovat se o nich asi nemá smysl, jiní o nich už popsali kvanta papíru, nezaostávala ani televize a rádio, desítky tisíc lidí bylo na místě, tož co o tom ještě psát, né? :)

Pokud jste na místě nebyli, pokud jste nebyli třeba zrovna u prúvodu, pokud jste neslyšeli samotné komentování, a pokud byste si chtěli atmosféru tohoto setkání přiblížit, nabízím vám v prvním návratu ke Slavnostem vína následující tři videa. Jsou z úplného začátku průvodu, můžete zažít první minuty, kdy přes hlavní náměstí procházeli krojovaní z Uherského Hradiště a z jeho jednotlivých částí. Nahrál jsem ještě i následující Kunovice, říkal jsem si, že když už potěším Hradišťáky, tak proč nepotěšit i Kunovjany, šak je mám rád podobně jako celé naše Slovácko :) 

 

Jestliže třeba někteří od mé maličkosti čekáte i nějaký komentář, řeknu vám, že ho nemám po ruce a ani se na něj v těchto dnech nedokážu soustředit. Přiznám se, že kromě určité radosti a potěšení nad takovým krojovaným "óbr" setkáním v "Hradišťu", přemýšlím  i nad věcmi více nadčasovými.

Stále častěji se obávám toho, jestli kroje a folklor nevytěsňují jak z médií, tak celkově z našeho života na Slovácku, témata podstatně zásadnější a pro život lidí ještě důležitější.

Jsou to samozřejmě témata toho, jak funguje "obecní demokracie" v jednotlivých místech, nakolik je vedení radnic otevřené lidem, jak moc poskytuje informací o svém rozhodování i rozdělování peněz, témata, týkající se vůbec fungování tohoto kraje, dominance dvou velkých politických stran, které si už léta udržují naprostou kontrolu nad děním v kraji, témata, týkající se toho, kam chodí v tomto kraji většina peněz a kdo o nich rozhoduje, témata, týkající se nezaměstnanosti, bídných platů, složité dopravní dostupnosti, systému zdravotní péče či vzdělávání atd. atd. Moc bych si přál, aby se v atmosféře juchání, mávání a popíjení na tato témata nezapomínalo a bylo jim věnováno mnohem více místa než tomu zatím je.

Možná se na mě někteří budete zlobit i za následující poznámku, protože jsem si pochopitelně vědom, že většina z vás bývá Slavnostmi vína nadšena. Já nevím, ale z onoho hromadného popíjení alkoholu mám stále více smíšené pocity. Vůbec mi nevadí ochutnávání vína, také si nad ním rád posedím, stejně jako fandím vinařům, zdá se mi ale, že v našem regionu to už přechází někam jinam.  Myslím v tomto především na děti a mládež, považuji za neštěstí, že v našem regionu (ale i v jiných částech naší země), zastáváme k alkoholu velmi benevolentní přístup, což se projevuje v katastrofálním množství mladých lidí,  kteří alkoholu holdují. Budete se nad tímto mým názorem usmívat, nebudete se mnou souhlasit, ale takto to prostě cítím a také proto jsem si tuto poznámku neodpustil. Alhokol dělá mnohem lidem a rodinám ze života peklo a my bychom měli hledat cestu (třeba po vzoru jiných zemí), jak ho ze života co nejvíce odklízet.

Rád bych se zmínil také o financování celé akce, i když by to bylo opět na podrobnější rozebírání. I toto téma je ale zcela mimo zájem médií a veřejnosti. Bylo by dobré, kdyby město zveřejnilo podrobný finanční účet za celou akci, což ještě nikdy neučinilo, byť jde ve většině o veřejné peníze. Zdá se mi například, že by z veřejných peněz nemuselo jít až tolik korun, vždyť například příjmy ze stánků, které jsou doslova obleženy lidmi, určitě nejsou malé -  jak vypadá finanční model a smlouvy, opět nikdy město nezveřejnilo. 

Za debatu by určitě stála i údajná částka dvou milionů, které Nadace Synot (mimochodem, do určité míry nově nahradila veleznámou Nadaci Děti - Kultura - Sport) podle svých zástupců věnovala na program ve Vinohradské ulici. Nevím, do čeho ty dva miliony korun šly, osobně považuji za škodu, že sobotní večerní program je v naprosté většině soustředěný do této veleúzké uličky, zatímco centrum města je téměř bez programu.

Jestliže jste čekali mou nadšenou reportáž z plných ulic, omlouvám se, že jsem zvolil jiný tón. Myslím, že jako autor stránek, které léta ukazují krojované, folklór a Slovácku tak moc, jako žádný jiný soukromý internetový web, si tentokrát můžu takový tón dovolit. Bojím se totiž toho, abychom se v záplavě nadšení nestali jen krojovanou "fasádou", která zpívá a tančí, aniž by dala najevo, že se zajímá o různé důležité otázky kolem nás a není jen pouhou loutkou na hraní.

Samozřejmě, stejně jako v minulosti i tentokrát mají můj obdiv mnozí, kteří se v krojích do Hradiště vypravili, kteří udržují kroje i lidové tradice, vychovávají k nim děti a obětují mnoho ze svého volného času. Takových lidí je na našem Slovácku stále mnoho a já jsem šťastný, když se můžu s nimi setkávat nebo je ukazovat. Díky vám všem za to, zejména, když jste mnozí letos ukázali, že dřívější dotace za účast pro vás nebyly tím hlavním "motorem" ...

RB 

Ps. K celé akci se budu ještě vracet, dám na web takřka celý zvukový záznam komentovaného průvodu, stejně jako zvukový záznam nedělní přehlídky krojů. Přidám i další videa, fotky  i odkazy, bude to ale chvíli trvat. Kvalita videa není nejlepší, ale točím z ruky a z foťáku. Bohužel, naprostou většinu programu jsem vzhledem k jeho bohatosti nestihl, kdyby jiné programy někdo točil a dával na web podobně jako já, prosím, ozvěte se, dám sem odkaz na videa!

 

 

 

Takto tedy průvod začínal. I když byl už 10. ročník, poprvé šli na začátku zástupci Uherského Hradiště, kteří v předcházejících letech průvod uzavírali. Občas si říkám, jestli by nestačilo průvod zařazovat do programu každý druhý nebo třetí rok. Nebo jestli by nestálo za to ještě více rozšířit program do obou dnů, například sobotní programy jednotlivých mikroreginů jsou natolik pestré, barevné a bohaté, že není vůbec v silách člověka tyto programy vůbec uvidět.

Tady uvidíte nejdříve čelo průvodu s Milane Staškem na koni z Kunovic, následuje vedení Uherského Hradiště... 

 

 

Tady už začíná průvod folkloristů, uvidíte stovky a stovky lidí, někteří se na místě zastaví a zazpívají. Svým způsobem je fascinující sledovat takový průvod lidí  ...

 

 

A druhá část průvodu Uherského Hradiště, zatímco předcházející video končí Mařaticemi, tady jde jako první Derfla.  Konec videa bude patřit Kunovicím. Z Kunovic je také etnografka paní Romana Habartová, která se svou dcerou průvod komentovala. Na konci tohoto videa vzpomíná ty, kteří už mezi námi nejsou ...