Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Seznamte se s nejlepším vypravěčem Slovácka aneb Pohled na besedu s výborným spisovatelem Josefem Holcmanem

Tak dlouho předlouho jsem přemýšlel a přemýšlel nad textem o besedě spisovatele Josefa Holcmana, až jsem nic pořádného nevymyslel - promiňte mi to :) Bylo mi prostě líto doprovodit videoukázky jen nějakým suchým textem, na druhé straně jsem cítil, že na důkladné psaní se v těchto dnech nedokáži soustředit. 

Odbýt tohoto muže několika větami je ale věčná škoda, jsem přesvědčený, že naše Slovácko nemá v této chvíli většího vypravěče či kronikáře než je on. Chtěl jsem napsat, že i spisovatele, ale to by si žádalo vysvětlení, protože lidí, kteří píší o Slovácku, a které mám rád, je víc. Josef Holcman je však jiný a ne tak "regionální", což už by si žádalo ono podrobnější vysvětlení.

Těžko se mi ale píše o člověku, kterého poměrně dlouho znám, s kterým se potkávám často na jízdách králů a měl jsem možnost posedět i v jeho sklepě ve Skoronicích, kterého velmi rád poslouchám a také čtu. Jeho knihy totiž dokáží bolet a odhalovat lidské osudy až na kost, jeho úvahy nad tradicemi jsou tím, co by měl dnešní svět vnímat.

On nepíše, aby bavil a nutil čtenáře ke smíchu, nepíše ani proto, aby naše Slovácko jakýmkoliv způsobem idealizoval, jeho hlavní snahou podle mě je svět polepšovat, ukazovat, jak někteří lidé nebo celé režimy dokáží ubližovat, ale také jakou sílu, vzdor nebo čest v sobě může najít jeden jediný člověk.

Zatím tedy videoukázky z besedy, která proběhla minulý týden ve výborné a stylové kavárně Ulité Kafé v Uherském Brodě. Šlo o setkání velmi příjemné, umocněné výjimečným a komorním prostředím, ve kterém se Holcman cítil velmi dobře - díky tomu  bylo možné zažít všechny jeho podoby. Větší prostory s větším počtem lidí mu totiž tolik nesedí, v tomto případě ale přišel okruh několika málo "kultury vděčných" jedinců, kde se spisovatel pěkně "rozvyprávěl". Ještě že na tom Slovácku nechodí na besedy o knížkách moc lidí :)

   

RB 

Ps. A slibuji, že doplním i další text! A ještě si dovolím upozornit, že jsem o Josefu Holcmanovi a jeho knize psal nedávno, při vánočním psaní TADY  - Vánoční psaní: o víně, které bylo vodou, náhlé předvánoční smrti i tetičce Mařeně

 

A TADY je hodinové povídání Josefa Holcmana s Jiřím Plockem v Českém rozhlase Brno, a to

z 29. prosince 2012

 

... tady je začátek besedy, kdy vydavatel Tomáš Ježek a spisovatel Josef Holcman mluví

o nejnovější knížce Stroj se (ne)zadrhl 

 

 

... Josef Holcman jako spisovatel, který čte originálním způsobem ze své knížky 

 

... a Josef Holcman jako výborný vypravěč