Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Setkání, které mě zahřálo: Ženy z Uherského Brodu, které zachraňují bezdomovce před umrznutím

Nevím, jestli je to dobře nebo špatně, ale pořád ještě mě překvapuje a těší, když potkávám lidi, z nichž cítím vřelost, bezprostřednost, lidskost. Já vím, nejsme na tom tak špatně, takových lidí je ještě docela dost, akorát je bohužel moc často nevidíme v médiích - tedy, alespoň ne bohužel v časech, kdy se lidé skutečně na televizi dívají, a bohužel nebývají často v takových novinách, které lidé nejvíce čtou.

I proto se chci zmínit o příjemném setkání, které jsem zažil v tomto týdnu v Uherském Brodě. Bylo to v denním Krizovém centru, které spravuje Oblastní charita Uherský Brod. Toto centrum je určeno pro lidi bez přístřeší, a najdete ho na začátku Brodu, když do města přijíždíte od Vlčnova, v areálu Lidové tvorby. Tam můžou přijít bezdomovci, nebo i lidé, kterým ztráta domova hrozí, tam se dozví všechny potřebné informace, kde a jak se můžou dočkat pomoci, tam se můžou osprchovat, tam se můžou za malý peníz najíst, dát si kávu nebo čaj, poptat se na místo v ubytovnách. 

Když jsem tam tento týden zajel, potkal jsem tam vedoucí Janu Forrovou s jejími kolegyněmi a poznal jsem, s jakou péčí se tam lidem věnují. Jen pro představu, když uhodily nynější mrazy, rozhodly se, že v tomto denním centru budou zůstávat i přes noc a umožní lidem bez přístřeší, aby tam mohli přespat. První den v krizovém ccentru přespali tři lidi, teď už jich je šest. Myslím, že si dovedete představit, co by se stalo, kdyby zůstali přes noc někde venku nebo v chatrném obydlí. 

Napsal jsem o tomto svém setkání pár řádek i do páteční zlínské přílohy MF DNES, protože si myslím, že právě o takových věcech, setkáních a dobrých skutcch má smysl psát.  Jistě, slychávám často, bezdomovci jsou přece podivní lidé, a je lepší o nich nepsat, nevšímat si jich, popojít dál. Samozřejmě, rozumím tomu,  mnohem více podlehneme tomu, kdo je bohatě oblečený a vede květnaté řeči, leč život dokáže být pěkná potvora a může z nás během krátké doby udělat cokoliv - třeba i člověka, který je najednou bez střechny nad hlavou. O to více jsem byl šťastný, že jsem potkal těchto několik žen, které jdou jaksi proti proudu a všeobecnému mínění.

RB  

Ps. Pokud by vás zajímali další informace o zmiňovaném Krizovém centru, najdete je TADY. Centrum by mělo v březnu končit, protože mu končí tříletý grant z Evropského sociálního fondu, díky kterému existuje. Když jsem ale včera mluvil se starostou Brodu Patrikem Kunčarem, slyšel jsem potěšující informaci, že najdou peníze, aby v nějaké podobě centrum existovalo dál.

 

 

S Janou Forrovou jsem si nejdříve povídal o skautech, protože i k nim má blízko...