Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

S Tondou Vrbou po Slovácku: Procházka Galerií Joži Uprky v Uh. Hradišti, sláva v Kyjově, Svatobořicích-Mistříně a Věteřově, Oskorušobraní v Tvarožné Lhotě a CM Kubíků před CD

Jak určitě víte, snažím se pravidelně sledovat stále nové a nové videoukázky Tondy Vrby a minimálně o některých z nich informovat také na svých stránkách. Když tato videa mapuju, musím znovu a znovu obdivovat Tondovu energie a "rozsah", díky němu máme na videu takový přehled o dění na Slovácku jako nikde jinde - nevím, jestli si to všichni dostatečně uvědomují.

Takové mapování je parádní a v mnohém předčí i televizi, která dává ze Slovácka maximálně kratičké šoty nebo výjimečně ucelenější dokumentární pořady. Strašně rád bych se věnoval stejné práci jako Tonda, ale přiznám se, že jsem neměl odvahu a schopnost jít do takového rizika jako on, kdy se občas musí s pořadateli akcí "domlouvat" na každé koruně, přestože mnohé akce zaznamenává pro současnost a historii tak, jako nikdo jiný.

Já už se pravděpodobně k ničemu takovému nedostanu, byť bych nesmírně rád také takto po Slovácku jezdil a přinášel o něm tyto záznamy. Vzhledem k rodinné situaci jsem se ale rozhodl vsadit na jinou práci, přece jen malinko jistější, navíc na ježdění po celém Slovácku a pořizování techniky nemám peníze a vlastně už ani čas, s třetí dcerou své "slovácké" aktivity utlumuji. Možná je to paradox, protože kvůli mapování Slovácka jsem opustil Prahu i skvělou práci, ale život sám nás prostě sune různými cestičkami bez zastavení dál a dál.

I proto jsem Tondovi vděčný za jeho práci, za jeho cestování a mnohahodinové natáčení i střihání a dávání na internet. Naše Slovácko je  stále ještě v mnohém nádherné a zaplněné řadou zajímavých a aktivních lidí -  díky videoukázkám se na ně můžeme dívat my i ti, kteří přijdou po nás.

RB 

Ps. TADY, prosím, najdete všechna Tondova videa ... Já se snažím vybírat ty, které především obsahují informace o podstatě setkání, která Tonda s kamerou navštívil. A nakonec připomínám, že v listopadovém čísle časopisu Krajem svatého Antonínka vyjde o Tondově činnosti i životě rozhovor.

 

K dnešnímu ránu měl Tonda nejnovější video ze zkoušky cimbálové muziky  Petra Kubíka, která se připravovala společně se sborem Chotár na nahrávání svého vůbec prvního "cédéčka". Jak jsem slyšel, všechny přípravy jsou hodně náročné a složité a Tondovi patří velký dík za to, že se snaží, aby tato muzika byla "zaznamenaná" na zvukový záznam podobně jako mnohé jiné kapely ... 

 

 

Tady je pro změnu video s galeristou Petrem Vašátem, který stojí společně s podnikatelem Zdeňkem Zemkem za Galeriií Joži Uprky - ta má nyní skvostné místo v bývalých Jezuitských kolejích v Uherském Hradišti.  

 

 

Tady se můžete nechat provést galeriíí ...

 

 

A další zajímavé video, tady jsme v Kyjově, kde se sešlo několik osobností. Mluví starosta Kyjova, a zdá se mně, že mluví až nějak moc, byl bych pro větší stručnost či věcnost :)

 

 

No a na setkání hrála výborná hudecká muzika s primášem Petrem Petrů

 

 

Touto videoukázkou jsme se přesunuli do Svatobořic - Mistřína, kde slavil Slovácký krúžek 65 let ... Pořadatelé vsadili na recesi, tož posuďte ... Od 2:25 můžete slyšet krásný zpěv K. Martykánové ... A na video stránce Tondy můžete vidět i celý další program ...

 

 

Toto je zase moc pěkná akce ve Věteřově u Kyjova, kde proběhlo posvěcení Végrova kříže ... Větřevovským tleskám za jejich počin!

 

 

Tady Tonda zachytil posvěcení tohoto obnoveného kříže děkanem J. Maňákem ...

 

 

A jak to bylo s původním křížem? To se dozvíte z tohoto videa ...

 

 

A ještě jedno místo na Slovácku - Tvarožná Lhota. Tady se můžete podívat na vyhlášení nejlepší oskoruše roku 2012 na známém Oskorušobraní...