Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Rozloučení s hluckým vojákem, který padl v Afgánistánu

Pro většinu z vás to není určitě žádná nová informace, proto jen krátká zprávička.

Rozloučení s Radimem Vaculíkem z Hluku, který zemřel v Afgánistánu ve svých 29 letech, bude nyní v pátek 9. května  ve tři hodiny odpoledne ve smuteční síni v Mařaticích. Víc slov nyní asi nemá smysl psát, v Hluku jsem vyfotil parte a také slyšel několik lidí, kteří na Radima rádi vzpomínají - byť v poslední době se v Hluku moc nezdržoval, mimo jiné jezdil s kamionem po Rusku....

Osobně snad jen dodám, že považuji za naprosto nepochopitelné rozhodnutí armády mlčet o jménech vojáků, kteří padli v zahraničních misích. Absolutně tomu nerozumím, neznám ve světě demokratickou zemi, která by se takto chovala. Pro většinu lidí tak zůstává Radim jen bezejmeným anonymním vojákem, který kdesi v cizině najel na nastraženou minu, a domů se vrátil v rakvi, potažené českou vlajkou.

Jsem si velmi dobře vědom názorů, podle kterých je sláva kolem těchto vojáků nepřípadná, a že jde vlastně "jen" o mladíky, kteří se mnohdy rozhodli přivydělat si v zahraničí. Nechci s těmito názory polemizovat, rozumím těmto názorům, možná i na nich něco je, mluvil jsem s některými z vás, kteří tento názor sdílíte a čtete i tyto moje stránky.Rolex Replica Watches

Můj názor je ale jiný. Pro mě jsou tito kluci hrdinové, kteří padli v boji za svobodu. Patří mezi to nejcennější, co naše země má, protože službou svobodě slouží také tím nejlepším způsobem své zemi. Navazují tak na naše hrdiny, kteří se vzepřeli zlu několikrát v minulém století, ať už to byli hrdinové legionáři nebo naši letci  nad Anglií - ale samozřejmě nejenom oni.

Doba se určitě mění, možná se v některých případech mění i motivy vojáků, ale to nic nemění na tom, že svobodu je nutné nadále bránit, a každý, kdo se rozhodne bojovat na straně svobody, si zaslouží úctu. A nepochybuji, že boj proti Talibanu a pomoc místními lidem při obnově Afgánistánu je věc navýsost nutná a užitečná. Zijeme v době, která patří z pohledu tisíciletých dějin zřejmě k těm úplně nejklidnějším - je ale jen otázkou času, jak tato doba bude dlouhá, myslím, že určitě nebude trvat věčně. 

Tedy vzdávám na dálku čest Radimu Vaculíkovi, který položil život i za naši svobodu.

 

RB    

 

TADY najdete zprávu o návratu letadla z Afgánistánu

TADY najdete zprávu o rozloučení s Radimem Vaculíkem

TADY najdete informace o týmu, jehož součástí byl i hlucký voják