Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ŘÍJEN 2022: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Přiznám se, že se každý měsíc snažím napsat sem několik osobnějších slov, ale nakonec každý měsíc "profičí" tak rychle, že sem dám maximálně odkaz na články, které jsem sepsal. Myslím, že to asi většinu z vás ani nebaví a možná sem dávám články hlavně pro to, abych měl o nich přehled já sám. A při pohledu na celý měsíc si řekl, co se mi podařilo, co se nepodařilo, co jsem měol napsat lépe nebo co jsem měl stihnout ještě sepsat a nestihl jsem.

 

Přitom si velmi dobře uvědomuji, že podstata života je úplně jinde než v práci, zejména, pokud práce člověku zabírá den co den věšinu času. 

 

 

 

 

 

1. říjen, sobota

 

Víkend nevíkend, běží druhé kolo senátních voleb, takže jsem v  redakci a popisuji dění. Zvažoval jsem vyrazit do terénu, ale nakonec jsem si řekl, že bude nejlepší vše sledovat u počítače a politiky kontaktovat přes telefon.  

 

ANO ve volbách do Senátu propadlo, Vystrčil vyhrál. Referendum o vládě se nekonalo  

Ačkoliv předseda opozičního ANO Andrej Babiš dříve dával najevo nezájem o Senát, před letošními volbami vedlo jeho hnutí velmi intenzivní kampaň. Ve druhém kole mělo hned 17 kandidátů, uspěli však pouze dva z nich. Podle politologa Jakuba Charváta se tyto volby referendem o vládě nestaly, protože k nim dorazila jen pětina oprávněných voličů.  

 

 

Ještě dávám "dozvuky" videí, která jsem točil ke konci minulého měsíce.... Ať už při reportáži o tom, jak se Andrej Babiš snažil získat hlasy voličů, tak z protivládní demonstrace, kde jsem zachytil celou řadu lidí.

 

  

 

 

 

 

 

 

 

2. říjen

 

 

Vystrčil: Stojí za úvahu změnit systém voleb. Výsledky nesmí uspokojit vládu ani ODS  

 

Opětovně zvolený senátor Miloš Vystrčil (ODS) v rozhovoru pro Aktuálně.cz tvrdí, že přes radost z výsledků voleb se nesmí přehlížet kritické hlasy vůči vládě. "Každá nespokojenost a každé vyjádření nesouhlasu by nemělo být podceňováno. Měli bychom se tím zabývat," říká Vystrčil. Podle něj by si poslanci i vláda měli brát příklad z chování senátorů. "Senát by pro ně měl být inspirací," prohlašuje. 

 

 

Mám mzdu přes 100 tisíc korun, oznámil šéf odborů Středula  

 

Předseda odborů Josef Středula prozradil jaký je jeho plat. Učinil tak poté, co se na sociálních sítích objevila informace o 400 tisících korunách. 

 

 

3. říjen

 

Občas se člověku stane, že si už už připravuje vydat článek s nějakou novinkou - a do toho ho předběhne konkurence. Což se mi stalo přesně v tomto případě :) Přestože jsem věděl, že pan Fischer má už nasbírané podpisy a může tedy jít do volby prezidenta, než jsem článek vydal, byl rychlejší kolega Josef Kopecký z Idnes.cz. Přestože měl méně informací. Ale pokud vás předběhne takto poctivý a pracovitý novinář, ani vás to tolik nemrzí :) 

 

 

Fischer potvrdil boj o Hrad, má dostatek podpisů. Podpořili ho zástupci lidovců i ODS  

 

Dlouho se o něm spekulovalo, ale teď už je to jasné. Senátor Pavel Fischer se zúčastní lednových prezidentských voleb. "Jdu do toho," potvrdil deníku Aktuálně.cz v pondělí dopoledne. Podle důvěryhodných informací redakce má minimálně osmnáct podpisů senátorů. Ke kandidatuře jich stačí deset. Fischer kandidoval už i v roce 2018. 

 

 

 

 

 

 

 

Politici Fialovy koalice podporují Fischera. Bojí se ale, že se na Hrad nedostane  

Pondělní oznámení senátora Pavla Fischera o kandidatuře na prezidenta znamená vstup dalšího výrazného uchazeče do lednových voleb. Podle odborníků není bez šancí, za favority přesto dál považují šéfa ANO Andreje Babiše a generála ve výslužbě Petra Pavla. Do jaké míry vsadit právě na Fischera, řeší i vládní politici. V poledne bude jasné, jak se rozhodli. 

 

4. říjen

 

Koalice Spolu vlastního prezidentského kandidáta nepostaví. Podporuje tři uchazeče  

Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního kandidáta, aby nerozmělňovala hlasy. V prvním kole ani nedá konkrétní doporučení pro jednoho kandidáta. Jako osobnosti vhodné pro funkci prezidenta ale lídr koalice Petr Fiala jmenoval senátora Pavla Fischera, bývalou rektorku Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla. 

 

7. října

 

Vyrazil jsem do Ostravy, abych poznal určitou skupinku mladých lidí, kteří mají svůj vlastní pohled na svět kolem sebe. natočil jsem tam i tento video rozhovor:

 

 

  

 

 

 

 

 

8. říjen

 

Byl jsem skutečně obrovsky zvědavý na tuto odborářskou demonstraci, jak na odboráře na pódiu, tak pod pódiem. Kromě jiného jsem natočil řadu video rozhovorů, například tyto:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vládo, rozděluješ Česko na bohaté a chudé, hřímali v Praze odboráři  

 

Tisíce lidí v sobotu v centru české metropole protestovali proti politice kabinetu Petra Fialy (ODS). Akci svolaly na Václavské náměstí v hlavním městě odbory. Jejich předák, prezidentský kandidát Josef Středula, vyzval kabinet, aby zavedl cenovou regulaci potravin, energií, nájemného i pohonných hmot. V případě přetrvávající nespokojenosti pohrozil vyhlášením generální stávky. 

 

 

V centru Prahy demonstrovali odboráři. Bojujeme proti chudobě, hlásal Středula  

 

10. říjen

 

 Rusko je čistě kriminální stát, Česko hrozbu podcenilo, řekl šéf Vojenské policie  

 

Rusko je čistě kriminální stát ohrožující Česko, které je v nejhorší bezpečnostní situaci ve své moderní historii. Stát v minulosti hrozbu Ruska podcenil. Na pondělní konferenci o ruském mocenském a vlivovém působení proti Evropě to v Poslanecké sněmovně řekl náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11. říjen 

Kovářová s Hamplovou se chystají narušit provládní Senát. Těžko ale najdou spojence  

Naposledy ve starém složení se ve středu schází Senát. Končí tak období převážně jednotné horní komory parlamentu, podporující kroky současné vlády. Až se v listopadu setkají senátoři znovu, bude mezi nimi 15 nováčků. Velkou pozornost budí dvojice někdejších právniček roku Daniela Kovářová a Jana Zwyrtek Hamplová. Obě kritizují vládu a Evropskou unii a body sbírají u české protestní scény. 

 

 

 

 

 

 

12. říjen

Senátoři vybrali jen jednoho kandidáta na zástupce ombudsmana. Druhý neprošel o hlas  

Po srpnové rezignaci zástupkyně ombudsmana Moniky Šimůnkové, která skončila kvůli sporům s ombudsmanem Stanislavem Křečkem, musí parlament vybrat jejího nástupce. Senát měl ve středu možnost vybrat ze čtyř kandidátů dva, ale nakonec zvolil jen jednoho, Víta Schorma. Další tři neprošli, včetně kritizovaného advokáta Jakuba Kříže, kterému chyběl jediný hlas. Konečná volba bude na poslancích. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A ještě nejsem v rychlosti stíhal ranní jednání senátorského výboru, tak jsem si vyřídil jednu soukromě - zdravotní záležitost....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13. říjen

 

Jsem hrdý na nálepku Tchajwanec, říká Drahoš. Varuje před lživými útoky v boji o Hrad  

Finalista prezidentského souboje z roku 2018 Jiří Drahoš upozorňuje nynější kandidáty na nebezpečí dezinformací při volbách. Před pěti lety je podle svých slov měl v souboji s Milošem Zemanem razantně vyvracet. Nového prezidenta bude Česko volit už v lednu příštího roku. V rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje nynější senátor i výsledky nedávné cesty na Tchaj-wan a význam spolupráce s touto zemí. 

 

 

18. říjen

 

Je nemožné, aby senátoři určovali, kdo bude prezidentem, loučil se Zeman na Ústecku

 

Prezidentský kandidát, který není schopný posbírat 50 tisíc podpisů od občanů, by se o Hrad neměl ucházet. Podle Miloše Zemana tím ukazuje, že není schopný oslovit voliče. Dosluhující prezident to prohlásil při návštěvě Ústeckého kraje, kterou se s výjezdy do regionů ve funkci loučil. Lidi, kteří se s ním přišli setkat, ale více zajímalo, co bude od příštího roku dělat a zda setrvá v politice. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19. říjen

 

Nerudová se fotí s mladými na novou sociální síť. Poradil mi to syn, ne experti, říká 

Prezidentská kandidátka Danuše Nerudová využívá k získávání příznivců kromě jiného v Česku poměrně novou a zatím nepříliš známou sociální síť BeReal. Mnozí mladí lidé za ní chodí právě kvůli společné fotce. "Poradil mi to můj syn," sdělila Aktuálně.cz Nerudová. Oznámila také, že už nasbírala přes 80 tisíc podpisů pod svou kandidaturu. Podle průzkumů její preference rostou, na favority zatím nemá. 

 

 

 

 

 

 

 

20. říjen, čtvrtek 

 

Reportážní cesta do Prostějova a Olomouce. Byl jsem velmi zvědavý, jak lidé reagují na prezidentského kandidáta Petra Pavla. A jak on je schopný reagovat na lidi. ještě předtím jsem ale poslouchal v autě zastupitelstvo v Brně. A musel se hořce smát, když se dohromady daly strany, jejich zástupci před volbami voličům namlouvali, jak je ta druhá strana hrozná. Nedivím se, že lidi ztrácí stále více chuť chodit volit a věřit politikům.

 

 

 

 

A tady už psaní, fotky a videa z reportáže: 

 

Výhra Nerudové či Fischera nebude neštěstí, Babiš si pozornost nezaslouží, říká Pavel 

S blížícím se termínem podání přihlášek do prezidentské volby finišuje sbírání potřebných podpisů. Petr Pavel jich má 70 tisíc a voliče oslovuje dál. Ve čtvrtek vyjel do Olomouce a Prostějova, kde začínal vojenskou kariéru. Lidé mu vyjadřovali podporu, ale také se vyptávali na jeho minulost. "Chci vyhrát. Ale kdyby vyhrála Danuše Nerudová nebo Pavel Fischer, nebude to pro mě žádné neštěstí," říká. 

 

 

 

 

 22. říjen, sobota  

 

Dopoledne mám redační službu, odpoledne jdu u nás ve Lhotě na pohřeb Petra Radocha. Při všem smutku jsem rád, že jsem se přišel s tímto hodným, obětavým a pracovitým člověkem rozloučit. Dobře vím, že i když hodně žiji prací, tak skutečně podstatný je samotný osobní život, jak ho prožijeme, koho potkáme, jaké radosti a bolesti nás potkají. A kolik lidí, které jsme měli rádi, postupněě potkáváme na hřbitově. Až tam jednou, někdy dříve, někdy později, ulehneme také.    

 

 

 

 23. říjen, neděle 

 

Konečně volný den, možnost pracovat a publikovat věci, na ktreré není jindy čas... Jsem například velmi šťastný. že jsem jednoho večera zaběhl zmapovat tuto akci Paměti národa, nesmírně cenný spolek, nesmírně cenné projekty!

 

 

 

25. říjen, úterý 

 

Příběh dvou mužů, hodně rozdílných, možná skoro náměět na nějakou politickou knihu :)  Šlo by o nich mluvit dlouze.

 

 

Hilšer sbírá podpisy v ulicích, Fischer spouští prezidentskou kampaň přímo z Hradu 

 

Oba jsou senátoři, utkali se už v minulé prezidentské volbě a v lednu si ji zopakují. Průzkumy je řadí mezi přední uchazeče o Hrad. Zatímco ale Pavla Fischera podporuje vládní koalice Spolu, Marek Hilšer vystupuje jako občanský kandidát a od lidí stále ještě sbírá potřebné podpisy. Fischera do voleb vyslali poslanci a senátoři. Aktuálně.cz zjišťovalo, v čem se ještě liší a jak se připravují. 

 

 

 

 

 

 

 

 

26. říjen, středa

 

Manifestace proti nenávisti na Václavském náměstí. Tam musím být a musím přinést informace, to je mi jasné od první chvíle...  

 

 

 

  

 

  

  

 

28. říjen, pátek

 

Státní svátek naší země. Zvažuji, že bych šel opět mapovat dění na Václavském náměstí, ale cítím, že v tento den bych měl být jinde. A pokud možno i s rodinou. Jdeme se mimo jiné podívat na nově rekonstruované Armádní muzeum na Žižkově. Nádhera! A k tomu mám obrovskou radost, že baví i naše holky. Ale stejně mi to nedá, nakonec točím video s ředitelem muzea. A na začátku je za kamerou Johanka :)

 

 

Budu šťastný, když budou šťastní návštěvníci, říká ředitel obnoveného Armádního muzea

  

 

 

 

 

 

 

 

 

30. říjen, neděle

 

Václavské náměstí, akce Milionu chvilek pro demokracii s názvem Česko proti strachu. Jsem nesmírně zvědavý, kolik lidí přijde. A rád bnych s některými promluvil. Absolutně nevím, co mě čeká... A tady je něco z výsledku....

 

"Česko proti strachu". V Praze se sešly desetitisíce lidí na podporu vlády i Ukrajiny

Desetitisíce lidí se dnes odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí na protestu proti strachu a nenávisti, který pořádá spolek Milion chvilek. Lidé stojí takřka po celé ploše náměstí, ač v některých místech není dav hustý. Organizátoři chtějí vyjádřit solidaritu s Ukrajinou, kterou v únoru napadlo Rusko, a upozornit na nutnost ochrany demokratických hodnot. 

 

 


 

 

31. říjen, pondělí

 

Andrej Babiš oficiálně oznamuje kandidaturu na prezidenta České republiky.

 

 

 

 

 

 

Vím to deset dní, říká Havlíček o rozhodnutí Babiše kandidovat na prezidenta 

 

První místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví mimo jiné o tom, proč věří ve vítězství Andreje Babiše v prezidentských volbách. Kromě toho také přiznává, že o kandidatuře šéfa ANO věděl už několik dní dopředu. "Jsem hrozně rád, že do toho jde," říká Havlíček. 

 

Nechci králíka v klobouku. Babiš je těžká váha, bude prezidentem, míní Schillerová 

 

Sotva šéf ANO Andrej Babiš potvrdil v pondělí po poledni kandidaturu na prezidenta republiky, bylo na jeho blízké spolupracovnici Aleně Schillerové vidět, že je spokojená. V rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že Babiš by byl podle ní nejlepší možný prezident, přestože má mnoho kritiků. "Není možná každému po chuti, ale všichni víme, co od něj čekat," řekla poslankyně a šéfka klubu ANO.  

 

--------------------------------------------------------------------------

A poslední den v měsíci bývá poměrně často okamžikem, kdy odchází někdo z kolegů. A prvního zase občas někdo nový přichází :) Tady jsem zachytil loučení s naší největší hvězdou...

 

 

 

A odchod druhého špičkového novoniře, Jany Klímové... Nemám ani trochu radost, že "mou" redakci opouští tak kvalitní novináři :( :(