Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Radost z horňácká lidové kultury: Ukázka z pořadu TV Noe s Horňáky, ukázky z Hudeckého dne ve Vrbce a troška historie: Jožka Kubík IV. Filík a mladá Miškeříkova i Hrbáčova muzika

Minulou sobotu se mohli seznámit s krásou lidové kultury obyvatelé i návštěvníci Prahy, což jste mohli vidět TADY díky několika videoukázkám z tohoto sobotního odpoledne a večera.

Uběhlo několik málo dní, přišel čtvrtek, a Horňáci opět potěšili mnoho svých posluchačů i příznivců - tentokrát díky TV Noe a Magdaleně Múčkové, která má v televizi velmi pěkný pořad s názvem U NÁS aneb Od cimbálu o lidové kultuře. Tady se můžete podsívat na ukázku z tohoto pořadu, kterou nahrál Tonda Vrba. Nevím, jestli někdo nahrál celý pořad a je někde na internetu, pokud ne, nahraji ho v repríze, kterou můžete sledovat v neděli 6.25 ráno nebo v úterý 22.45. Mimochodem, jde už o 98. díl!!! Nějaký z dílů jsem v minulosti také nahrál, ale tajně stále doufám, že jednou sama televize dá všechny tyto díly na internet. Je to velké bohatství lidové kultury, které se během tolika dílů podařilo "nastřádat".  

 

 

 

 

Teď už jsme na Hudeckém dnu v Hrubé Vrbce, který proběhl ve stejný den jako vystoupení Horňáků v Praze. Osobně jsem nemohl ve Vrbce být, protože do Prahy za mnou přijela manželka a dcery, takže o to více jsem vděčný Františku Gajovskému, který udělal z tohoto Hudeckého dne řadu fotek a dokonce část programu nahrál. Na vše se tady můžete podívat. Díky moc!  

TADY jsou fotografie Grantiška Gajovského 

 

 

... moc pěkné vystoupení Dušana Holého

 

 

A tato videoukázka je cestou do minulosti, člověk si uvedomí, jak ten čas utíká, uvidíte Horňáky, které já už znám jako staré chlapi, zatímco tady to sú mlaďoši plní síly a elánu. Ukázka je ale zajímavá především tím, že na ní můžete vidět při hraní výborného horňáckého primáše  Jožku Kubíka čtvrtého, který byl známý jako Filík.

 

 

Předcházející video je z dokumentu České televize, stejně jako následující dvě videoukázky. Na té první tančí Zdeňka Jelínková a Vladimír Klusák starosvětsků za doprovodu Miškéríkovi muziky z Velké nad Veličkou. Muziku primášuje Emil Miškeřík. Snímerk pochází z dokumentu České televize z roku 1983 který se jmenuje O lidech z Horňácka.

 

 

A ještě jedna velmi zajímavá ukázka. Na ní tančí MUDr. Petr Jelínek odzemek za doprovodu muziky Martina Hrbáča. Snímek pochází z dokumentu České televize z roku 1983 který se jmenuje O lidech z Horňácka.