Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Putování po fašanku: Povidání v Komni, Uh. Brodě a ve Strání (9 krát video) - přidám další videoukázky

Abych řekl pravdu, stávám se tak trošku obětí vás, kteří chodíte na tyto stránky nebo se s vámi potkávám po Slovácku. Zjišťuji totiž, že ze všeho nejvíce preferujete co nejrychlejší dávání videoukázek na internet, čemuž se já stále ještě snažím bránit, protože co největší sledovanost videí není určitě důvodem, proč tato videa točím. Asi je to marná snaha a mně nezbude nic jiného, než videa dávat na web jako na běžícím pásu s minimem slov. 

Zatím jsem ale stále ještě přesvědčený, že videa mají svůj skutečný smysl, jen pokud mají slovní komentář a jsou na web umisťována v souvislostech. Zdá se mi, že se díváme na stále více a více obrázků všude možně na internetu, ale mnohdy nám unikají souvislosti a smysl toho, co vidíme. Všechno prostě holt vnímáme velmi povrchně a ve velké rychlosti. 

Rád bych tedy vyslyšel vaše časté přání, abych dal videa co nejrychleji na internet po jejich natočení, zároveň bych ale potřeboval čas na to, abych mohl lidem vysvětlit, o jaká jde videa a co vlastně říkají o onom kousku světa, kde byla natočena.

Dávám tedy alespoň několik dalších videoukázek, která nejsou jen zachycením hudby nebo zpěvu.

RB

 

Nejdříve letošní fašank v Komni.  Myslím, že tato ukázka umožňuje udělat si dobrou představu o atmosféře a lidech, kteří byli v průvodu nebo fašankáře čekali. A navíc uvidíte i proslulý místní mečový tanec se "skakúny." 

  

 

Skakúni jsou nejdůležitější a velmi zajímavou součástí fašanku v Komni. Bez nich by fašank ztratil svou originalitu a cennost. I proto jsem byl na skakúny velmi zvědavý a chtěl jsem se s nimi blíže seznámit. Tady je tedy rychlé povídání s nimi před začátkem. Stejně jako jinde na Slovácku i tady ohrožuje mnohaletou tradici fakt, že lidé mají stále menší chuť vychovávat děti (kterých se tak rodí málo) a navíc klesá i zájem o tradice. V Komni chodí vždy čtyři skakúni a letos ani jeden z nich nebyl z ročníku odvedenců - jak tomu bylo podle tradice zvykem. Sehnat čtyři kluky z jiných ročníků také nebylo jednoduché.

Být skakúnem není nijak jednoduché a kluci, kteří tuto roli plní, si zaslouží obrovský obdiv. Mečový tanec totiž tančí před každým domem v Komci, což je možná až 200 domů. Komňa je navíc docela členitá, chosíte nahoru a dolů ne vždy v nejlepších podmínkách. Chtěl jsem se o tom rozepsat někde jinde na webu, ale vzpomenuto to ale tedy. Smyslem a podstatou onoho všeho dění v Komi je kromě pobavení či relaxace především to, že lidé na této vesnici v tento den skutečně vytvoří jedno společenství, v němž mají k sobě blízko - což se podle všeho projeví i na vztazích během celého roku. 

 

 

 

 

Další tři ukázky, které jsem letos natočil v Komni. Také s jejich pomocí bych vám chtěl ukázat tuto část Slovácka a více vám přiblížit místní život. Na první ze tří ukázek je muž, který celý život v Komni žije, na druhé žena, která tady část roku bydlí a na třetí dívka, které se sem nastěhovala ze Zlína - opravdu, ze Zlína.    

 

 

 

 Tuto ukázku z Uherského Brodu jsem chtěl dát k článku, který chystám jako reakci na psaní v Reflexu (který se tak trošku vysmívá tradicím), ale nakonec dávám ukázku sem. Rád bych vám totiž ukázal, kolik dětí se fašanku v Uherském Brodě účastní a jak už umí známý tanec Pod šable. Obrázek na tyto tančící děti i větší děcka, která hrála na hudební nástroje, byl pro mě jednou z největších radostí letošního poznávání fašanků na Slovácku. Nemusíte se mnou souhlasit, ale i v tomto případě věřím tomu, že takto nějak se v dětech pěstuje cit, vztah k druhým lidem i láska k místům, kde se narodily.  

 

 

 

 

 

Tato ukázka vám umožní dozvědět se více o podobě fašanku v Uherském Brodě. Je velká škoda, že už se nechodí po žádných soukromých domech, fašankáři chodí po restauracích v centru, přičemž se nejdříve zeptají, jestl ise tam či onde můžou zastavit. Když majitelé souhlasí, zastaví se, zatančí a zazpívají a dostanou pohoštění. To je podnik od podniku různé, někde jenom slivovice, jinde i troška jídla, které zejména děti v průvodu velmi vítají. Členové souborů, kteří fašank tvoří, dokáží ale vytvářet velmi příjemnou a veselou náladu, která mnohdy v roce moc a moc brodským ulicím chybí.   

 

 

A tady se můžete seznámit s několika klukama ve Strání. Vidět mezi dorůstajícími muži nebo staršíma chlapama takové malé kluky je zvláštní a zároveň potěšující. Ukazuje to budoucnost této tradice ve Strání, navíc z ukázky možná pocítíte, jak kluky tato tradice baví. Věřím, že někde v pozadí se u nich i takto rodí vztah k místu, kde se narodili a k lidem, mezi kterými vyrůstají a o fašanku je navštěvují.  

 

 

 Další potěšující obrázek letošního fašanku. Mladí straňanští kluci po odpolední obchůzce po vesnici přichází do sálu místní restaurace, kde se můžou ukázat před dospělými - kteří odmění je i mladé muzikanty velkým potleskem. I tady, stejně jako v jiných případech, je třeba myslet na velké úsilí rodičů a vedoucích, kteří se snaží vést děti k lidovým tradicím.