Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

První ukázky z Popovského kontráše: Pan Hrbáč z Hrubé Vrbky a mužský sbor z Míkovic

Hromy s blesky i deštěm se chystaly na svou noční pouť oblohou, když se v Popovicích měl uskutečnit o uplynulé sobotě 3. ročník Popovského kontráše, zajímavého setkání lidové kultury dvou podoblastí Slovácka - Dolňácka a Horňácka. Počasí nakonec vydrželo tak tak, avšak blížící se bouře odradila mnoho diváků, kteří chyběli k zaplnění hlediště. Kdo ale budete chtít, můžete setkání prožít aspoň tady na internetu, v příštích dnech se k němu budu tady vracet.

 

Nyní první dvě ukázky. Nejdříve zpívá mužský sbor z Míkovic, který setkání zahajoval. Sami budete možná překvapeni, kde... Bohužel, hodně foukal vítr, což je poznat nejen na "pérách", které mají chlapi na svých kloboucích, ale také na zvuku nahrávky. 

 

 

 

Postupně se ale vítr zklidnil, a tak v úplném tichu mohl nastoupit na pódium pan Hrbáč z Hrubé Vrbky, který už mnoho let žije v Uherském Brodě. A  jak uslyšíte, zpívá mu to výborně ... Doprovází ho Cimbálová muzika Kubíci - šak ty všeci znáte, né? :)

 

Ještě několik slov k samotnému setkání, které bylo poznamenáno neúčastí hned několika zvučných jmen, anoncovaných na plakátech (ve vystoupení jim bohužel zabránily nemoci).

Popovský kontráš je určitě zajímavá přehlídka folklóru, i v sobotu zaznělo mnoho výborné muziky, ale jako příznivec toho, že vše musí mít myšlenku, se přimlouvám za to, aby i toto setkání mělo ještě propracovanější dramaturgii - čímž neříkám, že ta současná je špatná.

Je například smyslem tohoto setkání ukazovat muzikanty a zpěváky nahodile, nebo je někde v podtextu snaha postupně ukazovat různé "odstíny" Horňácka a Dolňácka? Jaké bude mít toto setkání pokračování, a počítá se s ním? Mohlo by, Dolňácko je rozlehlé a i na Horňácku by šlo jistě ještě lecos navybírat. A podle jakého klíče zvát další účinkující? Anebo, jak jsem před časem navrhl správci areálu, kde Popovský kontráš je doma, co tak udělat setkání také s kyjovským Dolňáckem či dalšími částmi Slovácka?

Možná někdo namítne, že v mých otázkách je skryto až moc požadavků na náročnost, ale Amfik Bukovina, zřejmě nejlepší areál tohoto typu v našem regionu, si takovou náročnost zaslouží. Jistě, ve folkloru je podstatou muzika, možnost setkání muzikantů i zpěváků, radost a potěšení diváků. Ale myšlenka, nápad, objevná a překvapivá dramaturgie či poučné průvodcovské slovo můžou dát takovým setkáním ještě větší smysl ...   

Nakonec bych vás mohl seznámit s osudem oněch přírodních živlů, které jsem zmínil na začátku. Tedy, ty počkaly pěkně zdvořile na to, až všechna "pódiová" vystoupení skončila. Okamžitě poté začaly bičovat zem provazy deště a krajinu ozařovaly výboje blesků. My ale byli schováni pěkně uvnitř, kde v rozlehlé hale vyhrávali Kubíci i muzikanti Mirka Minkse. Kolik máme na Slovácku míst, kde by se šlo v přírodním areálu tak příjemně s muzikou schovat?

RB