Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

První ohlédnutí za Jízdou králů v Kunovicích: Video z vyvolávání, z žádání o krále i z dalších míst, povídání o Kunovicích i první fotky + odkazy na všechny zmínky v médiích

Tak, Jízdu králů v Kunovicích máme za sebou, a jak jsem viděl, na internetu je řada novinářských článků i fotek až si říkám, že bych měl spíš držet při dalším informování půst - kdo by to jen měl čas všechno číst? :)  

Byť se absolutně nejvíc ze všeho píše o Jízdě králů a králi, přiznám se, že mám chuť začít jinak a "vytáhnout" něco, co považuji za ještě důležitější - a to je prostředí, v němž se Jízda králů a další doprovodné akce odehrávaly. Zdá se mi, že o tomto víkendu jsme poprvé viděli v plné kráse "nové" Kunovice, další místo na našem Slovácku, které za poslední roky nádherně prohlédlo a nabídlo prožití tří hezkých dnů - rád bych speciálně upozornil například na sobotní přehlídku koňáků, skvělý nápad! Dám sem na web záznam celé jejich přezentace.  

Kunovice za poslední roky skutečně hodně poskočily, nejde jen o samotný Panský dvůr, ale celé jeho okolí, komunitní centrum s hřištěm pro děti, rozlehlá plocha mezi dvorem a sportovní halou, velmi pěkné posezení u kostela, obnovený sportovní "plácek" s hřištěm u školy i další místa. Měl jsem radost, když jsem si včera tato místa procházel a zároveň si vybavoval i aktivity mnoha místních lidí, počínaje třeba zrovna kulturou a konče sportem. Jestliže často přemýšlíme nad tím, co dobrého či špatného svoboda přináší, Kunovicím přinesla svoboda po jejich odchodu od Uherského Hradiště mnoho dobrého.

Přemýšlím také nad tím, jak moc rozvoj toho kterého místa souvisí s atmosférou zastupitelstva, a zdá se mi, že v případě Kunovic se ukazuje, že je tato souvislost zásadní. Když jsem byl na jejich zastupitelstvu, vládla mezi zástupci jednotlivých stran jakási vstřícná atmosféra, což u zastupitelstvech na mnoha jiných místech nelze říci. Není proto zřejmě ani náhodou že Kunovice ctí své předcházející dva starosty v polistopadové éře, což podle mě rovněž přispívá k určité pozitivní atmosféře, která se potom odráží v rozvoji Kunovic - i na zastuiterlstvu bylo vidět, o kolik věcí v tomto městečku usilují.

Jistě, můžu se mýlit, jakékoliv psaní o místě, kde člověk nežije, je psaní riskantní, protože jen místní znají skutečnou pravdu, ale já tento pocit prostě mám. Pochopitelně, mám ke Kunovicím i výhrady, nelíbí se mi, že nezveřejňují na internetu zápisy z jednání rady města, nejsem si jistý, že Podnikatelský inkubátor v Panském dvoře je skutečným inkubátorem, mám i některé další výhrady, ale toto všechno převyšuje respekt k tomu, co tamní lidé (tedy jejich určitá aktivní část) dokázali vytvořit. Klobouk dolů...

A klobouk dolů za program, nebylo v lidských silách všechno stihnout, ale věřím, že lidé byli spokojeni, například včera jsem viděl, jak si mnozí vybrali například verbíře, další program u radnice, další poslouchali cimbálovku přímo u výstavy fotek, další byli s dětmi na zábavných atrakcích, další seděli po kavárnách, další jen tak odpočívali - a pochopitelně, nemálo lidí doprovázelo Jízdu králů!

Napsáno jednou větou, částka kolem 800 tisíc korun na třídenní akci není malá, ale jsem přesvědčený, že tato "útrata" měla pro Kunovice smysl - jen považuji za ostudné, že Zlínský kraj poskytl směšných 30 tisíc korun a hejtman se včera ani nepřijel do Kunovic podívat - to bylo přinejmenším neslušné, přeci jen nešlo obyčejnou "akci" a Kunovjané udělali mnoho práce pro to, aby se vydařila. Rád bych i takto poděkoval všem, kteří se na programu podíleli, chtěl bych poděkovat i těm, kteří se chovali vlídně k domácím i turistům, v onom vedru a návalu to nebylo jednoduché...

Pochopitelně, vždy je co zlepšovat, jistě si Kunovjané celou "akci" velmi obsáhle vyhodnotí a nejlépe budou vědět, kde je co "tlačilo" - osobně bych byl například pro ještě větší informovanost přímo na místě, cedulky s nápisy, kde a co je a bude k vidění ve větší míře chyběly. Jistě by to chtělo více stánků s občerstvením. Jistě by mohla být na místě větší propagace dalších zajímavých míst v Kunovicích i v okolí. To jsou už ale detaily... 

Omlouvám se za tento svůj dlouhý začátek, který zdánlivě s Jízdou králů nesouvisí, podle mě je ale zásadní. "Stav" prostředí, v němž se ta která tradice odehrává a žije, je nesmírně důležitý, proto jsem mu chtěl na začátku tento prostor věnovat. Tak a už pojďme k Jízdě králů.

 

 

   

Přemýšlel jsem, jak začít příběh letošní jízdy králů, která začala v Kunovicích a skončí za týden ve Vlčnově, a nakonec má volba padla na tuto fotku. Je z roku 1914, jsou na ní Kunovjané, a já bych rád, abychom i při letošním mapování této tradice mysleli na ty, kteří tady byli před námi. Bez toho to prostě není možné, tak jako tady žili své životy v plné chuti a rozmanitosti lidé před námi, tak je nyní žijeme my a stejně je budou žít lidé, kteří přijdou po nás. Naší povinností, která musí vycházet z našeho srdce, je to, abychom všechno dobré a cenné zachránili pro příští generace a předali jim to k dalšímu opatrování.  Myslím, že k takovým cennostem patří právě i Jízda králů.

 

A tato fotka vznikla o téměř sto let později, vyfotil jsem na ní v pátek krále s šesti kluky, kteří jeli poprvé. Důležitá to věc, pokud se Kunovjanům bude dařit "přibírat" nové jezdce, pokud bude mít mladá generace Kunovjanů o Jízdu králů zájem, pak je to dobré. Pokud ne, zajde Jízda králů, zajdou další tradice, zapomeneme na naše rodiče a prarodiče, zmizí historická paměť ... Co pak bude s tímto světem, nevím...

 

 

Kterou videoukázkou začít? Záleží mi na tom, abych vám Jízdu přiblížil a abyste k ní získali vztah, pokud už ho nemáte, ale obávám že, přes internet lze stěží tento vztah získat či přiblížit. Přesto vybírám tuto ukázku. Natočil jsem ji na začátku, družina jízdy králů ještě nevyjela, kluci zpívají písničku a poté se vydají k domu krále. Je to krásný okamžik, jeden z nejhezčích v celé Jízdě králů.  Jistě, je to písnička o odcházení na vojnu, na kterou už dnes nikdo neodchází, přesto si myslím, že nás stále spojuje s našimi předky a zároveň napomáhá vytvořit pouto mezi dnešní generací a touto starodávnou tradicí... 

 

 

 

Jaké dát další video nebo fotku? Asi bych měl dát krále, tam byli všichni novináři před začátkerm Jízdy králů a na krále byla upřena také téměř veškerá pozornost. Osobně si ale myslím, že podstata této tradice v dnešní době je jinde - je v samotných rodinách jezdců. Pokud by rodiče nevytvořili svým dětem vztah k Jízdě králů, pokud by jim nepomáhali, je veškeré počínání zbytečné a Jízda králů bude mrtvá. Šel jsem proto rána k rodině Straků, paní Straková vyprovázela své dva syny a já byl v úžasu, jak do všeho dávala svou energii a jak o své syny pečovala. Byla to nádhera, kterou bych těžko dokázal vypisovat slovy.  

 

 

 

Tady jsme se přesunuli z neděle na pátek, kdy kunovský král z roku 2010 předával symbolickou korunu letošnímu králi. V každém místě, kde se Jízda králů jezdí, je toto předávání jiné, tady je tedy podoba kunovská. Samozřejmě, jde "jen" o symboliku, kralování fakticky téměř neexistuje s výjimkou nedělní Jízdy králů, přesto si myslím, že i tato symbolika má svůj určitý smysl.  

Video není nejlepší, těžko se točilo, všude bylo mnoho lidí, ale myslím, že o kvalitu videa tady vůbec nejde. Zachytil jsem i začátek, kdy průvodce tohoto večera - mimochodem, velmi dobrý - vypočítával kolik dnů či minut Jízda králů v minulosti nebyla. 

Páteční večer byl to příjemný a zajímavý, ještě se k němu tady na webu určitě vrátím. Hodně se na něm povídalo, a to především o tom, jak to vlastně bylo s oním zápisem do UNESCO. Hráli Burčáci, zpívala paní věra Domincová, jen bylo bohužel v sálu poněkud hlučno - chlapi si totiž chtěli pokecat. 

 

 

 

Tady už jsme před domem krále, je neděle před polednem a praporečník Milan Stašek vyvolává první slova. Rodiče krále i se svým synem čekají doma. Za chvíli se dveře otevřou a král vyjíždí - nádherný okamžik. Však vám to řekne na konci ukázky i maminka krále... Bohužel objektiv se mi nějak "ušmudlal", mrzí mě to, předtím i potom byl v pořádku, možná nějaký soud. Ale jako vždy, jde mi o obsah, podstatu, a samotná kvalita obrazu není až tak podstatná.

 

 

Od domu krále, už s králem, jede družina před radnici. Jde o určitý umělý prvek "namontovaný" do tradice Jízdy králů, naši předci takto samozřejmě před radnici nejezdili, samozřejmě je nečekali ani žádní politici z okolí, a už vbůec vyvolávky netrénovali jako to dělali kluci z Kunovic, přesto se mi ale taot část Jízdy líbí a myslím, že je u lidí oblíbená. Každý je zvědavý, do koho si "kluci" rýpnou, jaký žert či ironie se jim podaří. Posuďte sami, kluci letos dostali "varování", aby se mírnili, což je trošku škoda, ale myslím, že se jim i letos několik vyvolávek povedla - já bych asi nejvíce ocenil tu, která Kunovjany nabádá, aby nakupovali a podporovali místní podnikatele a nejezdili do Hradišti... Tož, u nás na Slovácku totiž nemáme rádi, když by se místní podnikatel mohl mít lepší než my sami, takže mu nedáme vydělat, aj kdybychom si měli provrtat koleno. Je to jeden z dalších našich zvyků :) :)

Samotné nahrávání se mi tak úplně nepovedlo, zapomněl jsem si doma novinářskou kartičku a bezpečnostní agentura Gang byla neoblomná, nic nepomohlo mé čestné slovo, že jsem opravdu novinář, který netočí pro svůj soukromí archív. Ale točil jsem celou dobu, takže uslyšíte všechny vyvolávky - o to mi šlo především, obraz tak důležitý není... No, bezpečnostní agentury také dřív nebývaly, na všem se podíleli členové spolků, takže vše poté bylo levnější.

 

 

A protože mě skutečně zajímají jezdci, kteří jeli poprvé, tady je s jedním rozhovor. Přidám ještě jeho druhou část, během povídání mi totiž došla karta :)  

 

Tak, omlouvám se za "skok" v čase, tady jsem se přesunul s fotkou do okamžiků, kdy se letošní družina Jízdy králů i se svým králem seřadila před tímto kamenem - bylo to v páteční odpoledne. Co na něm bylo napsáno?  

 

 

Tady už je samotný nápis. Trošku považuji za škodu, že na něm není také zmínka o dalších třech místech, kde se Jízda králů jezdí, jinak se mi ale nápad s odhalením desky na tomto kameni líbil, kámen není naštěstí nijak velký a stojí na dobrém místě, tak, aby si jej lidí všimli a třeba i k Jízdě králů získali ještě bližší vztah. 

 

 

 

Tak, a tady už můžete zažít atmosféru toho, o čem vám píši. Zpívá ženský sbor, hrají Burčáci, poté bude mluvit starostka Ivana Majíčková, pan Beneš, který měl na ministerstvu kultury na starosti zápis Jízdy králů do UNESCO, a nakonec dostane slovo P. František Hanáček - kanovník Metropolitní kapituly u sv. Václava v Olomouci a také rodilý Kunovjan. Dodnes má v občanském průkazu jako místo trvalého bydliště napsané své rodné městečko.

 

 

 

A toto je úplně jiné video. Slavný horňácký primáš Martin Hrbáč na kunovské Jízdě králů. Objevil se náhodně, v pátek pozdě večer, už jsem chtěl jít na Noc řemeslníků do Slováckého muzea, ale nakonec jsem zůstal a byl jsem rád. Martin Hrbáč začal se svými muzikankty hrát a hráli dlouho, nevím, kdy naposledy jsem je viděl takto "rozjeté". Tady je první ukázka, možná dám víc. Na videu je také Ondra Siman, také primáš, bylo to zvláštní vidět ho takto vedle "majstra", myslím, že to byl pro něj zážitek na hodně dlouho.  

 

A rád jsem přidal v pondělí večer také tuto ukázku. Natočil jsem ji na večeru, věnovaném zápisu Jízdy králů na seznam UNESCO. Povídá Michal Beneš, tajemník pro kulturní záležitosti na českém ministerstvu kultury. Jeho slova můžou znít možná pateticky, ale určitě stojí za poslech i přemýšlení. Možná osloví i ty lidi, kterým třeba tato tradice nic neříká ... 

 

 

Radek Bartoníček
radek.bartonicek@gmail.com 

 

Tak, a tady zatím končím. Mám mnoho jiné práce, píši v rychlosti, proto se omlouvám i za případné překlepy, jakmile budu mít nějaké volné chvilky, budu se v dalších dnech a možná i týdnech do Kunovic vracet - mám další videa, fotky,  zvukové záznamy. Pokud chcete připojit svůj názor, napište jej, prosím, žádná registrace není potřebná. Jen prosím o slušné vyjadřování a pokud možno podpis. Příspěvky nemažu, byť jsou někdy kritické i vůči mně, jde mi o necenzurovanou výměnu názorů.

Ještě bych možná dodal, že když si dáte do vyhledávače tady na webu Jízda králů, naskočí vám řada příspěvků z minulosti, kdy jsem byl jak v Kunovicích, tak Vlčnově, Hluku nebo v Kyjově.

Případně se můžete TADY podívat na mou reportáží z Kunovic z roku 2008, tehdy byla atmosféra hóóódně napjatá - reportáži jsem dal název: Nikdo dnes nemá čas!

 

Nakonec samozřejmě přidávám další odkazy, kde se o Kunovicích a Jízdě králů můžeme dočíst: 

 

ČESKÁ TELEVIZE: Kunovice hostí Jízdu králů, přijely tisíce lidí 

 

ČESKÝ ROZHLAS: Světovou premiéru pod vlajkou UNESCO měla tradiční Jízda králů v Kunovicích 

 

ČESKÝ NOVINY: V Kunovicích se jede první Jízda králů po zápisu do UNESCO 

 

MF DNES - iDNES.cz - Divaj, král Kuba jede. Jízda králů s leskem UNESCO přilákala víc lidí (plus několik mých fotek)

 

SLOVÁCKÝ DENÍK: Jízda králů: Flegmatického Bleska pro jistotu nastříkali repelentem 

 

LIDOVÉ NOVINY: Tisíce lidí dorazily do Kunovic na Jízdu králů 

 

BLESK: Jízda králů poprvé od zápisu do UNESCO! 

TADY, prosím, najdete videa od Tondy Vrby, mezi mnoha ukázkami jsou i ty z Kunovic ...Další odkaz doporučuji TADY, fotky od Lenky Fojtíkové ...

 

Vidíte, ani si nemosíte kupovat noviny, všecko je dneskaj na tom internetu. Akorát nevím, z čeho ty novináři žijů, když možete číst jejich zprávy a vidět jejich fotky úplně zadarmo :) A teďkaj po víkendu zaséj vzhůru proti Ráthovi nebo příští týden do Vlčnova!

 

 

RB