Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

První historická krádež na lhotských kurtech - a pár slov o našem světě...

Nejdříve jsem chtěl dát tomuto článečku titulek "Pár slov o jedné krádeži", nakonec jsem ale zvolil titulek čistě novinový, zpravodajský, který zmínkou o historické krádeži u nás v Ostrožské Lhotě možná více vystihuje, o co mi jde.

Dalo by se říci, že jde o zprávu nedůležitou, nevýznamnou, malichernou,vsadím se, že kdybychom ji odnesli od nás ze Lhoty do okresních novin, jejich redaktor by zívnul a pak po vzoru povídek nesmrtelného pana Čapka odpověděl, že pro ni ani nikde v novinách místo nemají. "A co vám vašnosto z kurtů ukradli?" zeptal by se znuděně. "Siť," redaktorskej. "A to s tím choděj až k nám do okresních novin, copak nevědej, že my tady píšeme o daleko závažnějších věcech, než je nějaká síť?" pokračoval by redaktorskej, a udělal by z vašnosty potížistu, který asi nemá nic jiného na práci. "Daj si to někam do vašeho místního plátku," doporučil by mu nakonec a ještě by zakroutil hlavou. "Síť? Obyčejná síť, co přes ni házej míčky?"

Tak nějak si představuji ten rozhovor, který by určoval závažnost mé dnešní novinky tady na stránkách. Krádež sítě není skutečně událost prvořadého významu, zvláště, když ji dávám dnes vedle takového článku, jakým byl odkaz na včerejší projev prezidenta USA Obamy.

Jenže, stejně jako projevy prezidentů, tak i krádeže sítě říkají cosi důležité o nás a a našem světě, ve kterém žijeme. Tenisový klub v Ostrožské Lhotě existuje od roku 1982. Ještě nikdy se nestalo, aby z něj nějaká síť nebo něco podobného zmizelo. Nikdy se nic takového nestalo. Co by to byl také za svět, ve kterém by měl někdo potřebu ukradnout obyčejnou tenisovou síť, co říkáte? Až nyní. Někdo rozpletl v areálu lhotských tenisoých kurtů v noci pletivo a síť  "šlohnul".

Co s ní asi bude dělat? K čemu mu bude dobrá? Na co se podle vás taková síť hodí? Je vhodná i k jinému účelu než ke kterému byla stvořena? Že by ji jen někdo přesunul na jiné kurty, a tak jako my přes ni pinkal míčky? Nevěřím! Tenis je sport gentlemanů! A gentlemani nekradou! Že kradou i oni? A mnohem a mnohem větší věci než tenisové sítě? To nejsou genlemani! To jsou sprostí gauneři, kteří omylem mají motýlek nebo manžetové knoflíčky! 

Možná šlo o nějakého recesistu či vtipálka, který třeba síť nyní vystaví jinde nebo nás překvapí, protože v jinou noc ji zase vrátí. Není to vyloučeno. V takovém případě, a moc bych si ho přál, to není s našim světem až tak špatné, protože humoru, legrace, srandy, je tuze potřeba. Bohužel, obávám se, že náš dnešní svět je na tom o něco hůř, že se prostě kradou sítě, tak jako se dělají tisíce a tisíce jiných věcí, které by nás dřív ani ve snu nenapadly.

I když, někdo by namítl - kradení bylo, je a a bude, takový družstevní plot, který už dnes u nás nahradila betonová zeď, by o tom mohl napsat celé knihy. Ale. To byly krádeže jiné povahy, jestli je to možné o krádežích říci. Ukradená síť, stejně jako ukradené trnky, připravené na slivovici, jsou už zprávy z jiného světa. Ještě před několika lety bychom jim skoro odmítli uvěřit.

Ale copak byste si ještě nedávno například mysleli, že policie bude vyzývat starší lidi u nás na vesnicích, aby zamykali své domy a nikoho nepouštěli dovnitř? Taková blbost!!! Dyť na vesnici dycinky bylo oteřeno, stačilo zaklepat, zavolat a už jste si šli poklábosit někde do kuchyně pěkně po sousedsku. Ale dnes? Navzájem se před sebou zamykáme fakticky i obrazně, někdo se objeví pod oknem, a když ho neznáme, nepustíme ho dovnitř za žádnou cenu. Stejně jako ho třeba nepustíme do svého auta, i kdyby se ustopoval. Od člověka už dnes bohužel čekáme spíše to špatné než dobré. A my od kurtů už bohužel budeme od nynějška automaticky považovat za podezřelého kohokoliv cizího, kdo se kolem kurtů - zejména navečer - mihne. 

I když tedy většinu z vás nebude maličká, nedůležitá zpráva o jedné ukradené síti někde na lhotských kurtech nijak zajímat, pro nás, kteří tady žijeme, je to důležitá zpráva. Zpráva, která dál zmenšuje naši víru v dobro člověka i ve svět, do něhož jsme se narodili.

RB

 

A tady je oficiální zpráva tenisového klubu, jak jsem ji dostal dnes ráno do mejlíku:

V noci z úterý na středu 23. září neznámý pachatel ukradl tenisovou síť z areálu tenisového klubu a poškodil nově zrekonstruované oplocení kurtů ze strany od tenisové haly.

Prosíme občany, kteří v tu dobu viděli někoho podezřelého se pohybovat kolem tenisových kurtů a sportovní haly, ať to prosím oznámí na obecním úřadě, nebo zavolají na číslo 605 422 911.

Informace vedoucí k dopadení pachatele bude odměněna.

Celá věc byla předána k šetření Policii ČR.

Předem děkuji za Vaši vstřícnost

Místopředseda Tenisového klubu Zdeněk Kotačka

 

Dovolte mi i slova, kterými byl mail uveden, přiznám se, že jsem se musel usmívat, snad mi to odesílatel zprávy promine: Ahoj Radku, mohl bys prosím dát na své stránky textík z přílohy? Jde o to, že v noci z úterý na středu nám nejaká kurva ukradla síť z našeho kurtu. Dotyčný se tam dostal tak, že rozstřihl asi metr plotu od haly (toho nového).