Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

První fotky z dnešních oslav 100 let lhotského kostela

Tedy první fotky z dnešních, hodně kulatých, oslav. Člověk se ani nenadál a oslavy jsou pryč, kromě slavnostní mše to chtělo ještě něco přidat, třeba koncert lhotské, velmi šikovné, scholy, nebo něco podobného. Ale kdoví, jestli by lidé po mši zůstali nebo přišli třeba odpoledne, i tak neměla dechovka před kostelem chvíli po mši pro koho hrát, lidé poněkud utíkali domů. Ale možná nebylo divu, venku byla sychravo, takže po focení většina zamířila k obědu.

Docela mi bylo líto paní, která má pronajatý podnik u kostela. Chudera připravila výborný svařák, klobásky i další věci, ale prakticky nikdo si nic nekoupil a skoro nikdo se ani na chvíli neposadil. Nedivme se tedy, že kavárničky téměř nikde nenajdeme. Faktem ovšem také je, že "péče" o účastníky dnešní mše byla perfektní, kromě připraveného oběda pro hosty byli lidé zahrnuti koláčky i zákusky přímo u kostela!

Odpoledne jsem viděl přicházet poměrně hodně lidí do Pastoračního domu P. Antonína Šuránka, kde pan Páč se svým bratrem připravili velmi poctivě výstavu o historii kostela i lhotské farnosti. A k vidění jsou i výtvarné práce právě na téma kostela. Kdo to nemáte daleko, zajděte se podívat, prací je mnoho a stojí za vidění. Otevřeno je i v neděli!

Samotná slavnostní mše byla taková, jak si přesně stoleté výročí zaslouží. Přijel arcibiskup Jan Graubner, přijeli kněží z okolních farností. Jen židličky pro některé starosty z blízka zůstaly prázdné. Kostel byl slušně zaplněný, ale přiznám se, že jsem čekal o kapánek víc lidí. I krojovaných. Ale nic se neděje, takto přišli asi opravdu ti, které srdce do kostela skutečně táhlo. Kázání arcibiskupa bylo výborné, dokonce bych řekl, že nejlepší, jaké jsem od něj slyšel - ale neslyšel jsem jich mnoho, možná šest, sedm. Celé jsem si ho nahrál a minimálně část přepíši sem na stránky.

Nesmírně se mi líbilo, že se lhotská farnost rozhodla po mši ocenit některé obětavce, kteří jí léta pomáhají. Šlo o několik žen a jednoho muže, podle potlesku v kostele myslím, že jim každý ocenění přál - jejich jména dopíši později. I gratulace jim byla důstojná, každý z nich si stoupl a šel jednotlivě před oltář, kde gratuloval arcibiskup i lhotský farář P. Miroslav Reif.

A málem bych zapomněl na hasiče, ti přišli v perfektním "mundůru" a dočkali se svěcení svého praporu přímo od arcibiskupa. Jen jsem zvědavý, jaká budoucnost hasiče čeká, kdysi byla ve Lhotě spousta mladých hasičů, dnes jich je minimum, už ani neexistuje nějaké soutěžní družstvo. Bohužel. Prapor slávy drží několik posledních nadšenců.

Pokud jde o fotky, jde o rychlý výběr, fotky jsem dal na stránky zmenšené a tedy i v horší kvalitě. Oficiálním pozvaným fotografem byla Lenka Fojtíková z Blatnice, která určitě nafotila lepší fotky. Pokud vím, je nějak domluvená se starostou na prodeji fotek, tyto fotky budou samozřejmě v originálu a tedy v maximálním možném rozlišení.

Tolik úplně první a základní informace z dnešního dne, dřív to nešlo, byl jsem dnes ještě na Dušičkové pouti na Antonínku, dám ještě na stránky další fotky, dám sem také fotky vystavovaných výtvarných prací, a pokud jde o "hlubší" text, ten najdete v listopadovém čísle Časopisu Ostrožska a Horňácka. Právě ho odcházím psát - hezkou neděli! A pospěte si, dnešní noc bude o hodinu delší! :)

RB