Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Průšvih Uh. Hradiště... Špatně napsaná smlouva přinesla velkou ztrátu... Zastupitelé ztrátu a prohru odsouhlasili... Tady je můj záznam mimořádného zasedání a komentář: Lidé by měli dostávat naprosté maximum informací

Folklor, folklor, folklor... Často cítím, jak je na jednu stranu pro naše Slovácko důležitý, na druhé straně je určitým prokletím, růžovými brýlemi, černou hadrou, opiátem, prostě něčím, co zkresluje pohled na život kolem nás a problémy, které existují.

"Starosto, dáš nám peníze na folklór? Budeme ťa volit! Nedáš? Dáš málo? Tož dáme hlasy jinému, kdo peníze dá!" Promiňte mi to zjednodušení, ale někdy se mně osobně, ale také z toho, co slyším, zdá, že to takto na dost místech funguje a folklor má pocit, že svět stojí na tom, jak velkou někdo dá nebo nedá podporu - i když neviňme jen folklor, rybáři, myslivci, sportovci a kdoví ještě kdo, také podobně hledí podle peněz na to, koho podpoří nebo nepodpoří.

A podobné, ale zase v něčem jiném, to je v regionálních médiích, kde získává folklor až příliš velký prostor na úkor "skutečného" života. Otevřu okresní noviny a čtu, folklor, folklor, folklor, folklor, skoro mám pocit, že tvoří většinu života kolem nás :) Přitom stačí jít kdekoliv mezi lidi, sednout si do ordinace doktorů, navštívit nemocnici, zavadit o úřadech práce, posedět v hospodě, být rodičem dětí, být zaměstnancem nebo třeba živnostníkem, a je jasné, že život lidí je naplněn z velké části něčím zcela jiným než folkorem.  Proto by folkor měl být v normálních zpravodajských médiích na menším prostoru a novináři by se měli vrhnout na kontrolu politiků, kvalitu vzdělávání, směšně nízké mzdy, úroveň zdravotní péče, často neuvěřitelně dlouhé čekání na vyšetření atd. atd. - ale jasně, každý kdo měl nějaké hody či jinou folklorní akci, sa chce vidět v pondělí v novinách, né, tož proč by novináři nedávali lidem toto "šidítko"? :) 

 

Proč takto dlouhý a zdánlivě odtažitý úvod, který jakoby se s titulkem mého příspěvku  míjel?

Protože právě při zasedání zastupitelstev, když někde na Slovácku přijdu (a jasně jinde v republice to není lepší), tak si připadám jako utečenec z blázince. Místa pro diváky kolem mě prázdná, nebo tak mamixálně obsazené v počtu od jednoho do pěti. Zájem o veřejné věci, tak zásadní pro život lidí, nulový. Novináři? Nikde. Nebo výjimka, která to zpracuje tak, že v lepším případě kroutím hlavou. Jó, možná by se na zastupitelstvem mohli dávat klobásky, víno, slivovica! A  nějaké to folklorní vystúpení! To by šla účast navrch :) A potom Slavnosti vína! Starosta v čele s praporem a občas demižónem vína, napařuje sa jak kohút a folkloristé za ním mu eště péři oprašujú, aby sa víc lesklo :) 

 

Tak, pokud jsem tímto úvodem někoho naštval, tak mi promiňte, ale snad mi rozumíte, co chci sdělit... Pojďme na věc. Takže, zastupitelstvo Uherského Hradiště se včera, v pondělí, ve tři odpoledne, sešlo na mimořádném zasedání, aby rozhodlo, zda se odvolá proti rozsudku okresního soudu, který odmítl přiznat městu Uherské Hradiště částku 2,3 milionu korun jako "odškodnění" za to, že jeden podnikatel jménem Pokorný, nepostavil na jednom místě v Hradišti sportoviště, přestože se podle vedení a zastupitelů Uherskému Hradišti k něčemu takovému zavázal při levnějším odkupu pozemků od města.

Tolik nejzákladnější informace ke které musím hned dodat jednu důležitou věc. Když přijdete na zastupitelstvo v Uherském Hradišti, ale i na řadu dalších míst na Slovácku, jako návštěvník, je to prostě kalamita. NIC, slovy, NIC nedostanete, prakticky vůbec netušíte, o čem zastupitelé jednají, a samozřejmě, že by pro lidi, kteří přijdou na zastupitelstvo, byly připraveny nějaké dokumenty, podklady, rozpisy, rozsudky, to je úplná utopie. Dokonce ani na webu Hradiště v den zasedání nebylo nic víc, než se sejde mimořádné zastupitelstvo, které bude jednat o odvolání proti rozsudku soudu. Jakém odvolání?? Jakého rozsudku? Jakého soudního jednání? S kým? O čem? Kdy a proč? NIC.

A kde jsou dopodrobna všechny zápisy a a rozhodnutí odpovědných politiků a úředníků Hradiště, kteří o tomto v minulosti jednali? Nic, nic, nic. V novinách a v televizi by si toto a vše s tím související zasloužilo velký prostor. Tož, ale nebude. Bude folklór. A místní televize má smlouvu s radnicí na píár propagaci nebo-li zpravodajství, tož tam ani nic kritičtějšího čekat nemožeme, to spíš dojde v listopadu na Slovácko sněhová kalamita než kritikai :) Navíc novinářů je dnes v regionu mizivý počet, a ti, co zostali, tak berú almužnu a běhajú s vyplazeným jazykem po čertoch ďábloch, aby noviny a web zaplnili - ideální situace pro každého, kdo má něco za lubem a nechce, aby sa o tom vědělo.

Prostě otevřenost vůči občanům bídná, šak sem na zastupitelstvo nelez né, seď doma na zadku a neotravuj, nestaraj se o nás, do věcí možú vidět onom tý, co tomu rozumijú, a to sme my, zvolení! Že ale ti zvolení, stejně jako ti co jsou v zaměstnaneckém poměru na radnici, nesou například v tomto případě vinu na tom, jak Hradiště dopadlo s podnikatelem Pokorným? To už nikoho moc nezajímá. Stejně jako to, že kdyby místo nula dokumentů bylo všechno veřejné, tak možná by si někdo dávno všiml, že Uherské Hradiště v tomto nepostupuje dobře a dávno by upozornil, že smlouva a další návaznosti jsou prostě takové, že sice město prodalo podnikateli levně pozemky, ale jaksi si nezajistilo, že skutečně bude podnikatel plnit to, kvůli čemu byly pozemky levnější.

 

Hradiště je přitom vrcholek a příklad s touto smlouvou a finanční ztrátou jen jedním jediným příkladem z mnoha jiných věcí, podívejte se na spoustu menších měst, podívejte se na vesnice, člověk by brečel nad tím, jak málo jsou často lidé z radnic otevření ke svým občanům a ještě více by brečel nad tím, jak jsou často občané poslušné ovce, které se prostě o nic nezajímají kromě toho, co se děje metr před jejich domem. Jásejme a radujme se ale nad výjimkami, tam kde VŠECHNO a DETAILNĚ konšelé lidem sdělují, popisují, předkládají - například v Uherském Brodě dávají lidem na internet podklady, které jsou k jednolivým bodům na zastupitelstvu...

Jednou toto světlo přijde i na mnohá temná místa, ale bude to ještě trvat. Co se v tomto temnu než do příchodu světla provede, kdo komu dá malou domů, provede nějak službičku za protislužbičku, to je zatím nemožné zjistit. Až si to lidé v tom kterém místě uvědomují, tak konečně začnou otevřenost a transparentnost prosazovat i oni a budou voliš své zástupce ne podle dotací či pěkném folklorním klobúku, ale právě podle toho, že všecky obecními záležitosti vydělajú ze šuplíkú na stůl nebo ještě lepší na internet.   

 

Tady v příloze dávám audio záznam včerejšího zasedání zastupitelstva, ať si každý, kdo má zájem, poslechne o čem přesně zastupitelé jednali, co v které chvíli řekl starosta, co další lidé z vládnoucí koalice, co opozice, co právník, který Hradiště zastupuje. A naprosto samozřejmě přidávám, kdo jak hlasoval, to by mělo být pochopitelně všude, kde se jedná o veřejných záležitostech a penězích, naprosto automatické, ale řekněte mi, kde, v kterých místech, máte přehled, jak u vás kdo ze zastupitelů hlasoval, co a jak prosazoval, o čem mluvil?

Stopy po řadě rozhodnutí jsou tak na mnoha místech důkladně zametené, že by to lepší nedokázala ani četa vybavená nejlepšíma smetákama. A to jsme na regionální úrovni, podívejme se na kraje - zoufalství. A centrální vláda s ministerstvy? Naprosté zoufalství... Občany, ty si poskok, ty budeš skákat, jak my pískáme... A jestli to chceš naopak, tak otevři hubu a my ti ju velice rychlo zavřeme... Čím menší místo, tím víc jsou lidi z ticha...

 

RB   

 

Abych vysvětlil hlasování. Celá záležitost je hodně ošemetná, rozhodnutí odvolat se proti rozsudku okresního soudu by sice mohlo přinést Hradišti dost peněz, ale pokud by Hradiště neuspělo, naopak by tratilo - bratru by to bylo 125 000 + 40 000 s DPH, pochopil jsem z vystoupení právníka. Proto i starosta Hradiště Stanislav Blaha naléhal na opozici, aby se celé zastupitelstvo dohodlo na jednotném postupu (ať už odvolat se nebo neodvolat) a ne, aby v tom koalice zůstala "namočená" sama. No, nakonec to tak fakticky dopadlo...

Takže, nejdříve zastupitelé hlasovali o návrhu zastupitele Zapletala z ANO, který navrhl, aby se Hradiště proti rozsudku odvolalo, mohlo by tak získat hodně slušnou částku kolem dvou milionů. Pokud by ale uspělo...

Jak vidíte, návrh neprošel, zelených, tedy těch, kteří pro návrh hlasovali, bylo devět, potřeba bylo čtrnáct. Modrý či možná fialový podklad  u dvou zastupitelů znamená, že nebyli přítomni.

 

Takže následovalo druhé hlasování, tentokrát o návrhu vedení města, aby se Hradiště proti rozsudku neodvolávalo. Jak vidíte, tento návrh prošel, a to dosti těsně, pro hlasovalo patnáct zastupitelů (zelený podklad u jména), potřeba bylo čtrnáct. Dalo by se říci, že tito zastupitelé se přiklonili k názoru právníka, dr. Pitnera, který tvrdil, že by město zřejmě s odvoláním neuspělo a muselo by platit velké náklady na soudné řízení a právníka protistrany, jak jsem si napsal, dr. Pitner zastupitelům doslova řekl: "Město by téměř jistě při odvolání úspěšné nebylo."

Tím vše skončilo, město tratilo, smlouva špatná, ztráty poměrně velké, viník? Nikdo.