Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Příval akcí pokračuje - podívejte se na kulturní tipy

Nenapadá mě nic jiného, než označit další a další blížící se kulturní akce za "příval", který se na nás hrne ze všech možných míst Slovácka. Když ono množstvo akcí vidím, počítám, že během roku jsou jich možná až desítky tisíc, říkám si: Člověče, dyť ti lidé na Slovácku mají nebe už teď tady na zemi,tolik vína, jídla a krásných žen nemůže být ani v ráji, vlastně nepřetržitě se ti moravští Slováci pořád někde radují, že to už musí aj nejednoho dobrého člověka úplně odrovnat. Ale kupodivu asi ne, když pořád a pořád a pořád se odněkud ozývají s novou a novou akcí. Tedy tady vám některé nabízím, opět za ně vděčím jen a jen Martinu Kozlovskému z Rádia Jih, který je někde v břeclavské kanceláři shromažďuje. Takže děkuju!!!

RB
   

 

Na tradiční krojované hody vás pozveme do Tvrdonic,kde se budou konat od 6. do 9.září.V sobotu šestého od 19.00 hodin se bude konat Předhodové zpívání s mužskými a ženskými sbory, sólisty a Cimbálovou muzikou Jožky Severina. Od neděle do úterý budou pokračovat krojované zábavy s tradičním programem za doprovodu dechové hudby Podlužanka. A ještě jedna prosba pořadatelů  - v pátek odpoledne od 16.00 hodin se ve Tvrdonicích pokusí po letech postavit ručně máju a proto pomocné ruce jsou vítány, hrát u toho bude cimbálová muzika Hudci, která se potom přesune do Hospůdky U Nešporů. 
 

Mužský sbor a obec Vacenovice vás srdečně zvou na akci s názvem „Pojďme si hrát a zpívat", která se bude konat v sobotu 6.září od 14:30 v areálu mateřské školy ve Vacenovicích. V programu se představí místní taneční, pěvecké a hudební soubory. 

Také vás pozveme na Vaření trnek a lidový jarmark

Akce proběhne v sobotu 6. září od 14:00 do 18:30 vDolním Němčí. V areálu obecního muzea Na Mlýně můžete nahlédnout do starobylého stavení, ochutnat houstnoucí trnkovou směs a posedět u lidové muziky. Vedle Národopisného krúžku Dolněmčan vystoupí i ženský sboreček Plkotnice ze Suché Loze, cimbálová muzika Babica a lidový vypravěč Joška Pavlíček z Kunovic. Na vaření povidel a jarmark naváže ve večerních hodinách od 20:00 volná beseda u cimbálu.

 

Tradiční slovácké hody s právem proběhnou o víkendu 6. a 7.září v Uherském Hradišti - Sadech. V sobotu ve 13:30 začíná vození berana a zvaní na hody a večer od 20 hodin předhodová zábava. V neděli v 10:30 se koná mše svatá, od 13:30 obcházení stárků a ve 20hodin hodová zábava. Hody v Uherském Hradišti - Sadech budou hudebně doprovázet dechová hudba Sadovanka a cimbálová muzika Dolina. 

Folklorní soubor Kopaničár vás srdečně zve na vzpomínkový večer věnovaný 60.výročí založení souboru, který se uskuteční v sobotu 6.září od 19.30 hodin v Kulturním Domě ve Starém Hrozenkově. Součástí večera bude i křtění nového cédéčka souboru Kopaničár. 

V sobotu 6.září pořádá Valašský soubor Rusava a město Bystřice pod Hostýnem v prostorách bystřického zámku přehlídku folklórních souborů „Podhostýnské Září". Součástí budou také prodejní ukázky lidových řemesel. 
 

V neděli 7. září  se v Hroznové Lhotě uskuteční 11. ročník setkání mužských sborů. Program,který  bude probíhat v areálu za obecním úřadem,začíná už tradičně v 15 hodin. Kromě domácího vystoupí mužské sbory z Kyjovska , Hradišťska a Prušánek. Zazpívá také ženský sbor z Kudlovic a i sbor žen z Hroznové Lhoty.

Máme pro vás několik pozvánek na tradiční zarážení hory : v sobotu 6.září se na tuto vinařskou slavnost můžete vypravit do Prušánek do sklepní kolonie Nechory,zarážení hory pořádají i Vrbice nebo se na tuto slavnost vypravte v sobotu 6.září také do Bořetic na Vinckovo náměstí. 

Hezkou pozvánku jsme dostali také od pořadatelů zarážení hory v Josefově : svůj program představí josefovští Mužáci, v kulturním domě bude připraveno občerstvení ve formě gulášů (i zvěřinových), zabíjačkových specialit a místních vín a k tomu všemu bude hrát cimbálová muzika Zádruha. Guláš bude vydáván zdarma dokud bude, máte tedy přijít co nejdříve a koštovačky si vezměte s sebou. 

Město Dolní Kounice pořádá historické slavnosti Rosa celi, v jejichž programu je i výstava vín pěstitelů dolnokounické oblasti. Už od čtvrtka 4. až do neděle 7.září je ale v Kounicích je připravený pestrý program : například historický jarmark, celá řada koncertů a výtvarných výstav, divadelní představení i historický průvod a ohňostroj. 

Zajímavá vína můžete ochutnat i na Mutěnických vinařských dnech, které se tam budou konat v pátek 5. a v sobotu 6.září. V sobotu v 15:30 vyjde průvod účinkujících od radnice pod Búdy, v 16 hodin proběhne zarážení hory a postupně se představí mužský sbor z Mutěnic, z Třebíče soubory Bajdyšek a Bajdyš, dále mužské sbory z Archlebova a Týnce, soubor Ondráš a večer ve 20:30 proběhne dražba obřího hroznu a beseda u cimbálu s cimbálovou muzikou Slovácko mladší. Součástí sobotního programu bude výstava hroznů révy vinné a ochutnávka vín místních vinařů. 

Určitě si nenechte ujít v sobotu 6.září také vinařské slavnosti v Polešovicích spojené s vyhlášením výsledků 1.ročníku soutěže TOP víno Slovácka 2008. Od 13 hodin na Městečku zahraje Dechová hudba Nedakoňanka, o půl hodiny později vyjde krojovaný průvod, ve 14 hodin vystoupí se svým pásmem místní děti a v 15 hodin bude vyhlášeno Top víno Slovácka 2008 s následnou degustací těchto vín a vystoupením Mužáků z Nedakonic, Drmolic z Polešovic, cimbálových muzik Včelaranu a Josefa Marečka. Od 17 hodin budou také otevřeny sklepy na Vinařské ulici. 

A už teď důkladně popřemýšlejte kam pojedete o víkendu 13. a 14.září, protože zvolit bude opravu velmi těžké :

Koná se Znojemské historické vinobraní, Pálavské vinobraní v Mikulově, vinobraní v Moravské Nové Vsi, Lužicích a Staré Břeclavi, Strážnické vinobraní, Svátek vína v Hodoníně, vydat se můžete Za burčákem do Modrých hor a ujít byste si neměli nechat i Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti.