Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Příprava na Čechomor - zkouška Klebetnic z Hluku (videoukázka)

 Myslím, že víkend je dobrá chvíle pro případné puštění této delší videoukázky. Točil jsem ji v Hluku, na zkoušce folklorního souboru Klebetnice. Právě Klebetnice s CM Babica budou "předskokani" veleznámé skupiny Čechomor, která vystoupí v Hluku už 9. května.

Ke Klebetnicím a také Babici se určitě ještě vrátím, videoukázku jsem v rámci své technické neschopnosti sestříhal tak, že můžete slyšet zpívat Klebetnice hned několik různých písniček - jedna je i poněkud peprnější, nejdříve jsem ji chtěl vystřihnout, ale to bych byl jako naši milí sběratelé lidových písniček z předminulého století...

Rád bych našel k psaní o foklorních souborech nějaký jiný klíč, než který je většinou používaný v médiích, většina článků mně přijde na jedno kopyto, jakoby v těch článcích vystupovaly nějaké krojované figuríny, než lidé se svými bolestmi a radostmi. Mám pocit, že při psaní je nutné svléci folklor a folkloristy z krojů, ukázat je prostě jako normální smrtelníky - malinko jsem to proto zkusil i touto videoukázkou, kde Klebetnice nejsou v krojích a navíc je natáčím, i když nezpívají. Když jezdím za foklorem, vidím, jaký je rozdíl v tom, když folkloristé zpívají někde na vystoupení a když potom s nimi člověk mluví, když už jsou třeba bez kroje a vlastně se nijak neodlišují od okolí.

O Klebetnicích opravdu až někdy příště, jsou to ale prostě ještě poměrně mladé baby z "Hluku", které mají krásný hlas, ale nejvíc je poznáte, když je pozorujete a posloucháte mezi zpěvem, nebo, když jen tak s nimi sedíte a kecáte. Do titulku ukázky jsem dal slovo "ohnivé ženy", byl to samozřejmě tak trochu "reklamní" tah, ale stejně si myslím, že ohnivé jsou - jako mnohé jiné ženské. To v případech, když mají volnost a nejsou svázány přítomností chlapa, pána tvorstva... Myšleno samozřejmě ironicky, protože ve skutečnosti světu vládnou ženy a dávají životu nás chlapů smysl... :)

Snad mi rozumíte, co jsem chtěl tímto článečkem říci... Přeji vám všem krásný víkend - třeba ve společnosti tak krásného zpěvu, jaký můžete slyšet od ženských z Hluku...

RB

       

OSMIMINUTOVÁ VIDEOUKÁZKA ZKOUŠKY KLEBETNIC JE PROSÍM TADY... Nádherný zpěv...

 

A ještě k samotnému koncertu 9. května, hlavně k předprodeji lístků, přijeďte se do Hluku podívat. Nejlepší informace najdete na stránkách pořádající agentury TADY, zkopíroval jsem základní informace:

ČECHOMOR + host: cimbalová muzika Babica
víceúčelové zařízení SPARTAK HLUK
VSTUP: 300,- v předprodejích

PŘEDPRODEJE :
Celostátní předprodej: v sítích
Ticketportal a Ticketstream

Centrální předprodej: Obchodní dům TESCO Uh.Brod na informacích

Hluk papírnictví na autobusové zastávce Hluk-centrum

Uh.Brod Zlatnictví Výmola ( na radnici )

Uh.Hradistě Record music Prostřední ulice, prodejna CD, MC

Dále na dobírku nebo oproti objednávce na fakturu, info na čísle 608123455
vstupenky nejsou rozděleny na staní a sezení, tedy koncert Čechomoru je na stání i sezení.