Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Přijďte DNES v 18.00 hodin do kina v Uh. Brodu: Uvidíte zajímavý film, uslyšíte izraelského velvyslance, uctíte památku obětí holocaustu

Kdo se dívá pozorně na mé stránky, určitě si povšiml plakátu na film Nickyho rodina. Po kliknutí na plakát se dostanete na stránky Uherského Brodu, kde najdete k plakátu další informace. Rád bych přidal ještě další a pozval vás na dnešní 18. hodinu do Uherského Brodu, do tamního kina Máj. Pozvu vás přes článeček, který jsem psal do dnešní MF DNES. Jsem velmi zvědavý, kolik lidí do kina přijde, kolik lidí si uvědomí, že má smysl právě této akce se účastnit.

Jen připomínám, že právě dnes uctíváme Den památky obětí holocaustu, výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, tedy vzpomínáme na den, kdy svět začal v plné hrůze poznávat, co byl člověk schopný udělat druhému člověku. Je v zájmu lidstva, aby každá nová generace, která na svět přichází, porozumněla tomu, co se před několika málo desítkami let v tomto koncentračním táboře i jinde stalo.

   

 

Tady je článeček s pozvánkou:

V uherskobrodském kině Máj se dnes navečer uskuteční událost, která připomene možná víc než kterákoliv jiná v minulosti smutné historické výročí spojené s Uherským Brodem.

Na místním gymnáziu totiž byli v lednu 1943 soustředěni místní židé i židé z celé jihovýchodní Moravy. Po krátkém pobytu tady je nacisté odvezli ve vlacích do Terezína a poté drtivou většinu z nich do koncentračního tábora v Osvětimi - z ní se vrátil málokdo.

Vzpomínková akce proběhne v Den památky obětí holokaustu, kterým si lidé po celém světě připomínají osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Vzpomínky v Uherském Brodě se od 18 hodin zúčastní předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová nebo velvyslanec izraelského státu J. E. Jaakovem Levy. Součástí programu bude také promítání známého filmu Nickyho rodina.

„Pro naše město je to velká událost, stává se jen výjimečně, aby k nám přijeli takoví hosté, věřím, že přijde co nejvíc lidí," říká zástupce Občanského sdružení Kaunic a jeden z organizátorů Pavel Josefík.

Ten věří, že celá akce lidem připomene ještě více než kdy jindy zmiňovanou tragédii, kterou Brod za války zažil. „Tato část dějin našeho města není stále tolik známá. Přitom u nás byla poměrně silná židovská komunita, která tady žila po několik staletí. Podobně jako například v Boskovicích, Holešově nebo Třebíči," podotkl Josefík.

Celá akce začne už v 17.30 u židovské modlitebny naproti pivovaru, kde hosté uctí památku židovských obětí holokaustu. Poté přejedou do kina Máj, kde nejdříve zazpívají krátce učitelé místní základní umělecké školy. Pak začne promítání dokumentárního filmu Matěje Mináče Nickyho rodina. Tento film vypráví o osudech 669 židovských dětí, které zachránil před začátkem druhé světové války anglický občan Nicolas Winton.
„Po filmu bude následovat beseda, které se zúčastní pan Asaf Auerbach, který byl jedním z těchto dětí," doplnil Josefík.

A jak se vlastně podařilo takový program připravit? „Velkou zásluhu na tom má paní Němcová. Potkal jsem ji, řekl jsem jí, že jsme před dvěma lety začali pořádat tato setkání, a ona souhlasila, že přijede," řekl Josefík.

Radek Bartoníček