Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Předvánoční a vánoční pozvánky - začínáme! Lipovjan i pozvánka na Karla Kryla

Pozvánek na příští dny je mnoho a mnoho, záleží jen na vašem času a výběru. Začínám tedy s první "várkou", postupně je budu doplňovat. Upozorňuji, že na těchto stránkách můžete najít tipy z obou částí Slovácka, které je nešťastně rozděleno do dvou krajů, takže lidé z obou krajů ví o sobě navzájem stále méně. 

První bych možná jmenoval "nevánoční", leč zajímavou pozvánku, a to do Střílek. Tady začne v pátek 19. prosince od 19.00 pořad známého hudebního publicisty Jiřího Černého, který bude mluvit o Karlu Krylovi a bude pouštět i jeho písničky. Myslím, že půjde o velmi zajímavý večer - podrobnosti v příloze.

V přiložených souborech najdete také pozvánky do Uherského Hradiště, a to do kostela sv. Františka Xaverského. Ve čtvrtek 25. prosince od 15.00 tam bude hrát cimbálová muzika Stanislava Gabriela, v pátek 26. prosince ve stejný čas Svatý pluk.

Další pozvánky mi poslal Martin Kozlovský z Rádia Jih, za což jsem mu jako obvykle vděčný a jako obvykle upozorňuji, že na internetových stránkách tohoto rádia můžete mimo jiné poslouchat nepřetržitě lidovou muziku - a také tam můžete hlásit zajímavé akce u vás či ve vašem okolí. Využijte toho...

Takže pozvánky z Rádia Jih:

Hned několik předvánočních vystoupení připravil folklórní soubor Marýnka z Vracova : v sobotu 20.prosince od 15 hodin v sokolovně v Zdravicích se představí koledami, lidovými chorály a pastorálními zpěvy v podání mužského a ženského sboru a muziky, ten samý den toto pásmo zahrají od 18 hodin v kostele svatého Jana Křtitele ve Bzenci. V neděli 21.prosince v 16:15 Marýnka zahraje v kostele svatého Vavřince a v 18:15 v Dlouhém sále zámku v Bučovicích. 

Slovácký krúžek Stará Břeclav Vás zve na pásmo " POJĎTE S NÁMI DO BETLÉMA". V sobotu 20.prosince v 17.00 hodin se vydá průvod na cestu od parku ve Staré Břeclavi na dvůr kulturního domu, kde bude instalován živý betlém i se zvířaty. O vánoční náladu navodí děti základní školy Jana Roháče, Břeclavánek,ženský a mužácký sbor s koledami. 

Sváteční atmosféru můžete zažít také v Kyjově : v úterý 23.prosince od 17 hodin proběhne zpívání u vánočního stromu na náměstí, zazpívá mužský a ženský sbor Slováckého souboru Kyjov, Tetky z Kyjova další. Ve čtvrtek 25. můžete navštívit tradiční Vánoční besedu u cimbálu v Domu kultury  v Kyjově s cimbálovou muzikou Jury Petrů, hostem večera je primášská legenda Lubomír Málek. 

Štěpánskou besedu u cimbálu připravil soubor Lipovjan v sále sokolovny v Lipově. 26.prosince od 20 hodin tam kromě místních vystoupí také cimbálová muzika Olina, cimbálová muzika souboru Demižón, pěvecké sbory z Horňácka a jako vzácný host také Martin Zálešák. 
 

Vinařské tipy: 

„Vádemékum vína 2 - rok 2008 optimismus nebo pesimismus" aneb vinařský rok 2008 ve Znojemské podoblasti, o viničních tratích, vinařích, vinotékách, turistice a koštech, se dozvíte více ve Znojemském vinném sklepu a to ve středu 19.prosince. Patronem akce je vinařská obec Šatov. 
 
Živý betlém s vánoční degustací moravských vín připravují v Němčičkách. Ve čtvrtek 25.prosince od 16 hodin uvidíte vystoupení známých biblických osob ve hrané scéně za doprovodu sboru, od 17 hodin bude probíhat v kulturním domě degustace moravských vín, ochutnávka pomazánek a domácího cukroví. K vánoční atmosféře přispěje cimbálová muzika Longa. 

Svěcení mladého vína připravují na Štěpána 26.prosince od 14:30 ve společenském domě v Lanžhotě, ten samý den také v sokolovně v Moravské Nové Vsi. 

3.Štěpánský košt mladých vín - nesoutěžní ochutnávku vín Velkopavlovické vinařské podoblasti -  připravili v kulturním domě v Boleradicích také na Štěpána a to od 14 hodin, k dobré náladě zahraje i cimbálová muzika. 

Košt mladých vín připravili v pátek 26. prosince v sokolovně ve Starovicích. Čeká tam na vás ochutnávka mladých vín spojená se zpěvem a dobrou zábavou u cimbálu. Začátek je ve 14 hodin a kdo přinese dvě lahve,neplatí vstupné.

A ještě jednou 26.prosinec : svěcení mladého vína s ochutnávkou můžete navštívit také v kulturním domě v Přísnoticích. V 15 hodin zahájí tuto akci mužácký sbor Šatavan. 

Kravihorská republika v Bořeticích připravila žehnání vína v místním kulturním domě v sobotu 27.prosince, žehnání vína ten den můžete navštívit i na myslivně ve Velkých Bílovicích.

A ještě jednou na toto téma : žehnání mladých vín s ochutnávkou zorganizovali vranovičtí vinaři v neděli 28.prosince v sále restaurace U Fialů se začátkem v 18 hodin. 

A od vína k pálenkám : Klub přátel tekutého ovoce pořádá štěpánský košt ovocných pálenek 26.prosince od 14 hodin v kulturním domě v Želeticích.

RB

Ps. Doplnil jsem ve čtvrtek Štěpánskou besedu Lipovjanu v Lipově, omlouvám se za pozdější doplnění, měl jsem ji v mailu dlouho a vypadla mi z hlavy! Podrobnosti o besedě v příloze... 

Ps1: A hodně tipů je také na stránkách Mikroregionu Ostrožsko TADY!