Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pravidelný sloupeček ve Slováckých novinách: O odvaze i svobodě informací

 ... toto je můj dnešní sloupeček v novinách, dlouho jsem zvažoval jeho napsání i publikování, včetně fotografie, možná to ani nemá smysl, lepší by bylo jet si třeba zalyžovat a takovým tématům se nevěnovat... Samozřejmě o všech souvislostech tohoto tématu by šlo mluvit dlouho a dlouho...Rád bych alespoň zdůraznil, že mi nejde skutečně o ODS, ČSSD či jinou stranu, jde mi jen a jen o spojenectví mezi politiky jakýchkoliv stran a silnými podnikateli, což se týká celostátní úrovně, krajů, měst i obcí... Ale, jak říkám, je lepší si jet zalyžovat, protože tento boj o průhlednost politiky a byznysu náš stát už bohužel dávno prohrál...

 

O odvaze i svobodě informací

Ten den byl už třetí, který přišel za mnou a děkoval mně za předcházející sloupečky na tomto místě novin v uplynulých dvou týdnech. „Konečně se někdo nebojí Synotu a odvážně jej kritizuje," říkal, já rozpačitě děkoval a odmítal, že bych byl jakkoliv odvážný.

Reakcí na mé články, týkající se právě výsadního stavení Synotu v našem regionu, mi přichází hodně, někteří se mnou souhlasí, jiní ne, převažují ale ty názory, o nichž se zmiňuji na úplném začátku dnešního psaní. Zdá se mi to nenormální. Proč by psaní o jedné firmě mělo být bráno jako nějaká odvaha, proč by lidé při povídání o ní měli ztišovat hlas a prosit, aby se jejich názor nikde neobjevil?

Mám pocit, že celý náš region, ale myslím, že podobná situace je také v mnoha jiných místech, žije zvláštním způsobem života. Něco se veřejně říká, píše, ukazuje, ale kromě toho existuje ještě život druhý, ten skutečný, reálný, spíše skrytý, o kterém lidé moc nahlas nemluví a spíše se o něm baví mezi sebou.

Je to život, který určují především někteří dobře postavení politici, jim naklonění podnikatelé a několik dalších vyvolených jedinců, kteří vytvářejí silná spojenectví, prospěšná především pro všechny tyto aktéry. V případě našeho regionu si není možné například nevšimnout velkých "sympatií" Synotu k regionálním politikům ODS. Nejde ale o ODS, ČSSD nebo kteroukoliv jinou stranu, jde o to, jestli lze „nabourat" systém spojenectví politiků, kteří jsou u moci a jím blízkých podnikatelů.

Jsem přesvědčený, že jedním z nejúčinnějších receptů na tyto „kliky" je co největší svoboda informací, nutnost, aby občané měli k informacím zcela volný přístup. Ne, aby museli pokládat otázky a prosit o odpovědi, ale aby informace k nim přicházely automaticky. Základem jsou úřady a radnice s otevřenými šuplíky a maximem zpráv na internetu. Počínaje povinným zveřejňováním podrobných výpisů jednání rady, přes zvukové záznamy ze skutečně veřejných zastupitelstev až například po zveřejňování všech detailních informací o výběrových řízeních, zakázkách, prodejích nebo pronájmech.

K tomuto všemu nás bohužel ještě čeká dlouhá cesta. V místech, kde žijeme, bychom ale měli bojovat za to, aby se mocní a lépe informovaní touto cestou vydali.

Radek Bartoníček
Autor tvoří internetové stránky www.slovackoDNES.cz

 

 

   MOCNÁ DVOJKA. Majitel Synotu Ivo Valenta a Libor Lukáš, dřívější hejtman a nyní zástupce hejtmana Zlínského kraje při společném rozhovoru. Takto jsem je vyfotil na Slavnostech vína v Uherském Hradišti. Ale mrzí mě, že jsem je nevyfotil na letošním veletrhu cestovního ruchu v Brně, kde byli velmi dlouho pohromadě ještě se starostou Uherského Hradiště Liborem Karáskem. Mocná trojka by byla pohromadě celá - zasvěcení ví, o čem mluvím...