Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pravidelný sloupeček v novinách: O pozvánce na Svatý Antonínek

O pozvánce na Svatý Antonínek

 

V dnešním pravidelném sloupečku bych vám rád adresoval pozvánku na tuto neděli, a to na jedno poutní místo, které se co do velikosti nemůže ani v nejmenším měřit s veleznámým Velehradem. Oproti němu je ono poutní místo vlastně nenápadné, „pouhý" kopcovitý výběžek Bílých Karpat, přesně na rozhraní Zlínského a Jihomoravského kraje, dočetli bychom se v průvodcích.

Jenže, velikost ani veleznámost není mnohdy důležitá, často je rozhodující cit a vztah, který si dokážeme k různým místům v naší krajině vytvořit. A pokud bychom použili takovou „míru", patří Svatý Antonínek, tedy místo nad Ostrožskou Lhotou a Blatnicí, na které vás nyní zvu, k místům našemu srdci nejbližší. Mnohokrát jsem v posledních letech mluvil s poutníky, kteří sem přicházejí, a takřka pokaždé jsem žasl, jak moc pro ně toto poutní místo znamená, kolik radosti tato prožívají a s jakým povzbuzením z něj odcházejí.

Nechci nijak snižovat velikost Velehradu a zejména jeho obrovskou historickou hodnotu, nemám nic ani proti mohutným plánům, které z něj mají vytvořit za pomoci dalších stamilionů ještě známější centrum setkávání. Nepochybuji, že tyto peníze se postupně najdou, Velehrad bude ještě slavnější a bude do něj mířit ještě větší množství poutníků a také turistů.

Jsem ale přesvědčený, že čím rušnější bude dění na Velehradě, tím více ještě budou lidé vyhledávat právě Svatý Antonínek. Tedy spíše symbol skromnosti a ztišení, krajinu, ve které je možné najít soustředění, upřímnou víru našich předků i sílu do dalšího života. Například nyní v létě tady vidím mnoho lidí, kteří sem přijíždějí třeba jen na kole, po chvíli je můžete vidět, jak sedí o samotě pod stromy, procházejí se kolem křížové cesty nebo se modlí.

Neměl bych ale zapomenout na pozvánku, kterou vám chci adresovat. Nyní v neděli, 30. srpna, bude na Antonínku poslední letošní velká pouť, Děkovná pouť dožínková, hlavní mše začíná v 10.30 a bude ji sloužit P. Roman Musil. Tak zní strohé a stručné oznámení, k němuž si ale prosím přidejte vše, co jsem vám napsal na prvních řádcích.

A k nim připojte také informaci, že P. Musil je náš misionář na Haiti, který určitě přijede lidem kolem poutního místa poděkovat za velký dar, který mu poslali. Díky pomoci, organizované blatnickým farářem P. Zdeňkem Stodůlkou, se podařilo získat přes milion korun a nákladní auto Praga V3S. Veškerou tuto pomoc lidé na Haiti bouřlivě vítali, P. Musil využil toho, že právě končil školní rok, několik desítek dětí pozval na výlet a mnohé z nich se tak díky autu z Moravy poprvé dostaly mimo vesnici.

Udělejte si čas a přijďte se podívat. Můžete se připojit také ke krojovanému procesí, které odchází v 9.30 od farního kostela v Blatnici pod Svatým Antonínkem. Snad se vydaří počasí, až bude procesí na kopci, bude už Svatý Antonínek plný poutníků. Zkuste vnímat atmosféru, naslouchejte slovům duchovních, dívejte se kolem sebe, posaďte se do stínu pod korunami stromů.

Pokud jste ještě neobjevili kouzlo tohoto místa, věřím, že se vám to podaří právě nyní. A jedna rada nakonec - určitě nepospíchejte domů. A až „odfrčíte" svým fárem domů, zkuste se zase brzy vrátit.

Radek Bartoníček

Autor tvoří internetové stránky www.slovackoDNES.cz

 

(Publikováno ve Slováckých novinách 28. srpna 2009) 

 

Ps. Až v pátek večer, kdy se mi dostaly noviny do ruky, jsem si všiml, že mi redakce připsala do tohoto článku, či spíše k popisce fotky, jedno slovíčko. Slovo MÍR. Tak jen ujišťuji, že to jsem tam nenapsal já, nikdy by mě to ani nenapadlo :) Jinak jsem ale vděčný redakci novin za svobodu, kterou mi poskytují, je jenom na mně co a jak napíšu, výjimečně necitlivě oříznou fotku nebo třeba napíší nějaké slovo, ale jak říkám - nejdůležitější je ona svoboda při psaní...Mimochodem - to v médiích, zejména regionálních, ať jsou odkudkoliv, vůbec není automatické...