Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pozvánky na tento a příští víkend - je jich opravdu požehnaně...

Omlouvám se za chvilkové mlčení, stránky naplnily svou kapacitu, a tak jsem musel požádat správce o další rozšíření - asi je nejvyšší čas, abych s dáváním textů a fotek na stránky skončil :)

V této chvíli sem dávám řadu tipů na akce o tomto i příštím víkendu. Další samozřejmě najdete například ve svých okresních novinách a na některých webech. Za tyto tipy, které vidíte, můžu jen a jen poděkovat Martinu Kozlovskému z Rádia Jih, které je nashromáždilo od svých posluchačů. Martin mi je přeposlal, za což jsem mu velmi vděčný. Velmi brzy vám o Rádiu Jih a Martinovi napíši, jelikož mají na "svědomí" hodně zajímavou novinku...

RB 

 

Obecní úřad v Týnci a mužácký sbor pořádají v sobotu 30. srpna v 19.30 hodin už tradiční "Předhodové zpívání pod zeleným".Účinkují folklorní soubor Pentla z Boršic, cimbálová muzika Vrzgňa z Břeclavi, folklorní krúžek Pohárek z Týnce, ženský sbor z Tvrdonic, mužáci z Tvrdonic, Kostic, Týnce a domácí sólisté. Dále týnečtí stárci a chasa srdečně zvou na tradiční KROJOVANÉ HODY, které se konají v neděli a pondělí 31. srpna a 1. září pod zeleným. Zahájení je po oba dny ve 13 hodin.

 

Na tradiční krojované hody vás pozveme do Tvrdonic,kde se budou konat od 6. do 9.září.V sobotu šestého od 19.00 hodin se bude konat Předhodové zpívání s mužskými a ženskými sbory, sólisty a Cimbálovou muzikou Jožky Severina. Od neděle do úterý budou pokračovat krojované zábavy s tradičním programem za doprovodu dechové hudby Podlužanka. A ještě jedna prosba pořadatelů - v pátek odpoledne od 16.00 hodin se ve Tvrdonicích pokusí po letech postavit ručně máju a proto pomocné ruce jsou vítány.

 

Ve čtvrtek 4.září proběhne v Hodoníně slavnostní křest lázeňských domů, na kterém zahraje cimbálová muzika Slovácko mladší.

 

Také vás pozveme na Vaření trnek a lidový jarmark • Akce proběhne v sobotu 6. září od 14:00 do 18:30 v Dolním Němčí. V areálu obecního muzea Na Mlýně můžete nahlédnout do starobylého stavení, ochutnat houstnoucí trnkovou směs a posedět u lidové muziky. Vedle Národopisného krúžku Dolněmčan vystoupí i ženský sboreček Plkotnice ze Suché Loze, cimbálová muzika Babica a lidový vypravěč Joška Pavlíček z Kunovic. Na vaření povidel a jarmark naváže ve večerních hodinách od 20:00 volná beseda u cimbálu.

 

Folklorní soubor Kopaničár vás srdečně zve na vzpomínkový večer věnovaný 60.výročí založení souboru, který se uskuteční v sobotu 6.září od 19.30 hodin v Kulturním Domě ve Starém Hrozenkově. Součástí večera bude i křtění nového cédéčka souboru Kopaničár.

 

V sobotu 6.září pořádá Valašský soubor Rusava a město Bystřice pod Hostýnem v prostorách bystřického zámku přehlídku folklórních souborů „Podhostýnské Září". Součástí budou také prodejní ukázky lidových řemesel.

 

V neděli 7. září se v Hroznové Lhotě uskuteční 11. ročník setkání mužských sborů. Program,který bude probíhat v areálu za obecním úřadem,začíná už tradičně v 15 hodin. Kromě domácího vystoupí mužské sbory z Kyjovska , Hradišťska a Prušánek. Zazpívá také ženský sbor z Kudlovic a i sbor žen z Hroznové Lhoty.

 

 

Od 16. do 30.září proběhne v Radniční galerii v Kyjově výstava fotografií s názvem „Ohlédnutí za Slováckým rokem 2007 ve fotografii". Můžete si tam tak připomenout krásnou atmosféru loňského kyjovského Slováckého roku.

 

 

 

Sdružení vinařů Němčičky pořádá Vinařský den v sobotu 30.srpna. Místní sklepy se otevřou v 10 dopoledne, ve 13 hodin vyrazí krojovaný průvod obcí s vystoupením souborů Ždáničan a Ždáničánek, Mužáků z Klobók a cimbálové muziky Hradisko, následovat bude zarážení hory s dalším programem,od 20 hodin burčáková zábava a od půlnoci originální závody na neckách.

 

V Kobylí pořádají sobotu 30.srpna „Zarážení hory". Začíná se v 17hodin v Suchořádské zmole, kde vystoupí cimbálová muzika Vonica se svými hosty, sourozenci Baťkovými. Samotné zarážení hory začíná vystoupením místních ochotníků v 19 hodin a pak zazpívají mužské sbory z Kobylí, Vrbice, Bořetic a Buchlovic. Po celý večer až do ranních hodin budou otevřeny místní sklepy, občerstvení pro všechny návštěvníky bude samozřejmě zajištěno.

 

 

Na letní setkání u vína vás pozveme na sobotu 30.srpna do Bošovic, kde na nádvoří bošovské tvrze proběhne setkání místních vinařů. Začíná se v 15 hodin a hrát bude cimbálová muzika Kasanica.

 

Zarážání hory a a zpívání mužských sborů pořádá Mendlův vinařský spolek a mužský sbor ze Šardic v neděli 31.srpna na dvoře staré pošty v Šardicích.Od 14:30 proběhne tradiční zarážení hory a vystoupení mužského a ženského sboru ze Šardic a jejich hostů, předvede se také Slovácký krůžek Šardičan, cimbálová muzika Denica a místní ochotníci.

 

Zarážení hory proběhne v neděli 31.srpna také v Dolních Bojanovicích.

 

Krásným zážitkem mohou být také vinařské slavnosti v Polešovicích spojené s vyhlášením výsledků 1.ročníku soutěže TOP víno Slovácka 2008. Od 13 hodin na Městečku zahraje Dechová hudba Nedakoňanka, o půl hodiny později vyjde krojovaný průvod, ve 14 hodin vystoupí se svým pásmem místní děti a v 15 hodin bude vyhlášeno Top víno Slovácka 2008 s následnou degustací těchto vín a vystoupením Mužáků z Nedakonic, Drmolic z Polešovic, cimbálových muzik Včelaranu a Josefa Marečka. Od 17 hodin budou také otevřeny sklepy na Vinařské ulici.

 

Tradiční Velkopavlovické vinobraní - slavnosti úrody vinařství a umění se budou konat ve Velkých Pavlovicích 29.a 30.srpna. Folklór tradičně i netradičně si můžete poslechnout v pátek od 20 hodin v programu nazvaném „Hudební presúz", v sobotu celodenní program začíná už v 9 hodin, během dne se představí například soubory Sadováček, Hanýsek, Mladá cimbálová muzika Hanýsku, cimbálová muzika Vojara, Mistřínská mladá cimbálka a cimbálová muzika Šmytec. Průvod městem vyjde v sobotu v 15 hodin a „zarážení hory" - scénické ztvárnění tradičního vinařského obřadu v podání místních ochotníků a chasy,začne v 16 hodin. K tomu všemu ale můžete navštívit i řemeslný jarmark, jízdy koňskými bryčkami a silničním vláčkem po městě, prohlídku kostela Nanebevzetí Panny Marie, výstavu kreseb vinařských vtipů a další program.