Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pozvánka: samozřejmě, Jízda králů ve Vlčnově + něco o ní

Samozřejmě, pozvánka na Jízdu králů ve Vlčnově nemůže na těchto stránkách chybět. Myslím, že každý víte o jízdě králů, tato akce má i obrovskou propagaci, i když - když jsem mluvil s některými lidmi, byli překvapeni, jak čas nesmírně pádí. "Už je Jízda králů?" ptali si mě. Tož je.

Program najdete například TADY, vlčnovské stránky, věnované jízdě králů, jsou velmi dobré, klikněte tedy nejspíše na ně.  TADY PROSÍM.

Co připsat kromě toho, že Vlčnovjané jsou na tuto tradici obrovsky hrdi a že jde o turisticky velmi vyhledávanou akci? Sám nevím, jestli pojedu, rád bych viděl vystoupení Boršičanů a Nivničky v doprovodném programu, turistů ale bývá bohužel tolik, že jde o "masovku" nejvyšší třídy. Pochopitelně přibývá i foťáků, loni jsem viděl při focení celé skupiny krojovaných takovou nechutnou strkanici a hádku "fotografů", že jsem si ani krojované pohromadě nevyfotil. Na co také? Nejpodstatnější je samozřejmě to, jak tuto tradici cítí sami lidé ve Vlčnově a jejich dorůstající mládež, to jediné má smysl, a to samozřejmě člověk nezjistí při samotné jízdě. 

Občas používám příměr s tím, co můžete vidět v neděli ráno v kostele. Vlčnovské dívky i kluci jdou do kostela v pěkných krojích, zejména ty ženské jsou úžasné (poklona těm, kteří je uchovávají a udržují), foťáky pracují na plné obrátky, je možné si pořídit krásné fotky. Jenže, jenže, jenže - co tyto fotky říkají o samotné tradici a její současné podobě? Zeptejte se dívek či kluků v těch krojích, kolik z nich bylo předtím v kostele. Málo, pramálo. Proč ale pak chodit dělat divadelní fotogenické představení do kostela? A v tomto nejde jen o Vlčnov, mohl bych podobně psát o dalších tradicích na jiných místech. 

Já jsem v tomto k mladé generaci kritický, vidím, že její život je tak absolutně jiný, že pro tradici ztrácejí cit a pochopení...  Kurnik, co bych za to dal, kdybych se mýlil... 

Přesto Vlčnovjanům fandím a do Vlčnova jezdím, předloni jsem tady například nafotil Příběh 50 fotografií, pokud máte chvíli, podívejte se TADY prosím. Vzal jsem foťák, potom vybral 50 fotek a k nim připsal popisky. Byla to jakási reakce na to, jak pořád vycházely v novinách nesmyslné články o tom, kolik se napeklo koláčků, kolik je slivovice atd. Loni jsem ve Vlčnově točil, ale na kameru s kazetou, a to neumím přenést na internet...  

RB