Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pozvánka: Na sobotu! Do Boršic! Na krojovanou svatbu! + VIDEO

Velmi rád dělám tímto způsobem "reklamu" Boršicím u Blatnice, kde připravují na tuto sobotu, 21. sprna, od 16:00 krojovanou svatbu. Bohužel, nebude to svatba skutečná, ale i tak bude stát za to.

Odehraje se přímo v terénu, celá svatba půjde takřka z jednoho konca Boršic na druhý, myslím, že to bude pěkná podívaná - vše bude mít samozřejmě i svůj vážný kontext, související s tradicemi a hodnotami našich předků, ale o tom se určitě rozepíšu někdy v budoucnosti.

Jako pozvánku můžete přijmout i následující video, na kterém zpívá několik mladých holek za doprovodu harmoniky Vlastika Ondry. V Boršicích zkouší mladí i starší už dlouho, a odhaduji, že budou zkoušet i celý tento týden.Tož, držím palce!!! A doporučuju přečtení pozvánky i dalších zajímavých informací v příloze tohoto článečku...

RB

Ps. A mnoho informací najdete TADY ... 

 

Ps. A Vlastik Ondra ještě k pozvánce připsal:

Proč jsme se pořad Boršická svaďba rozhodli udělat tak, že jsme dali dohromady obyvatele Boršic u Blatnice?

Máme pocit, že i tady u nás na moravsko-slovenském pomezí má lidová kultura, ač se to z dáli nezdá, na mále. Největší problém vidíme v tom, že došlo a dochází k mnohému přerušení předávání lidové kultury v rodinách. Mladí lidé, ale ani dnešní čtyřicátníci či padesátníci, netuší, proč by měli udržovat zvyky, které jim už nic neříkají.

V podstatě nám více než o samotný pořad Boršická svaďba šlo o to několika měsíční scházení se, poznávání se v obci napříč generacemi a především o to pronikání k pochopení smyslu svatebních obřadů, jejichž význam se z našich životů pomalu vytratil.

Asi to všechno mělo smysl, protože se Boršičané chtějí scházet i mimo nácviky. Uspořádajú si pro sebe neveřejnú svícu a pochopitelně udělajú aj všecky předsvatební přípravy. A třebas popozitřku společně napečú svatební vdolečky... Navíc ti svobodní, začínají s nově nabytými znalostmi a zkušenostmi říkat, že by o některé zvyky na své vlastní svatbě nechtěli dnes už za žádnou cenu přijít...