Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pozvánka do Uh. Hradiště: Giro de Pivko 2010 startuje už v sobotu

Husákova normalizace byla v plném proudu, když si parta nadšenců z Uherského Hradiště a okolí řekla, že se bude bavit bez povinného stranického či svazáckého patronátu a po svém.

Tak vznikla před více než třemi desetiletími spontánní cyklistická vyjížďka Giro de Pivko, která úspěšně přežila i pád komunismu v listopadu 1989 a dnes je v regionu legendární akcí. Někteří její zakladatelé stále ještě šlapou do pedálů, teď už jen pro radost a pohyb na čerstvém vzduchu. Fenomén Gira však neupadá, peloton naopak mládne.

Mladá krev navíc vnesla do struktury akce oživení a co víc - nebojí se i nyní namířit kritické šípy vůči společenským nešvarům, které ji štvou. A tak i letošní ročník Giro de Pivko 2010 přináší kritický pohled na naši současnost.

Upozorňuje na chátrající hradišťskou věznici a podporuje její budoucí důstojné využití, strefuje se do všeobjímajícího konzumu, korupčního prostředí současné společnosti, českého kulturní pařeniště nebo slibů politiků, které zůstaly jen na papíře.

Giro de Pivko startuje v sobotu 5.června v 9 hodin před orlovnou na Mariánském náměstí v Uherském Hradišti.

Jezdci často na předpotopních bicyklech a v nejroztodivnějších úborech slibují, že vyjížďka po okolních obcích s nezbytnými občerstvovacími zastávkami se uskuteční za každého počasí. A kdo vytrvá, může se těšit v podvečer na závěrečné bilancování v prostorách zahradní restaurace Koruna.

Další informace najdete TADY.

 

Zdeněk Matyáš