Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pozvánka do O.N. Vsi na divadlo. Na pohádku i Postráneckého. Přijďte!

Když byste se mě zeptali na místa, kde jsem byl v poslední době rád, jmenoval bych určitě i Ostrožskou Novou Ves a místní divadlo BLIC. S jejími členy jsem seděl nedávno dlouho do večera po derniéře jejich hry Trójanky a kromě jiného jsem slyšel, jak si plánuji další představení - tentokrát pohádku. Nyní mi dorazila pozvánka na premiéru této hry, kterou byste si s dětmi neměli nechat ujít - premiéra je už teď v sobotu v 15.00!!! A navíc ještě v neděli můžete vidět známého herce Václava Postráneckého! 

 

Tady jsou prosím podrobnosti od šéfky souboru Andreji Helmichová, která cituje svého manžela:

"Jako každým rokem chystá i letos Divadlo BLIC z Ostrožské Nové Vsi Kateřinské slavnosti, na kterých oslavuje své narozeniny. Letos jsou slavnosti výjimečné tím, že se konají v rámci 750. výročí obce Ostrožské Nové Vsi, takže program je skutečně zajímavý. „V sobotu v 15.00 hodin se koná premiéra autorské pohádky O třech motýlcích a na neděli v 17.00 hodin jsme díky dotaci obce mohli pozvat komedii Moje teta, tvoje teta s Václavem Postráneckým v hlavní roli," sděluje Ivan Helmich, jeden z hlavních organizátorů akce.

 

O TŘECH MOTÝLCÍCH

Roztomilá pohádka O třech motýlcích je typickým autorským představením. „Pohádka patřila mezi mé nejoblíbenější v dětství, vyprávěla mi ji babička, a když jsme pak hledali vhodný text pro další zkoušení, napadlo mne, že možná nejjednodušší bude si ho napsat," říká autorka scénáře a režisérka inscenace Andrea Helmichová. Když jsme se zeptali Květy Drobné, představitelky lučního zvonku a vypravěčky, na co se mohou děti nejvíc těšit, odpověděla: „Jsem přesvědčená, že dětem se budou líbit písničky, barevnost scény, kostýmů i líčení, ale především to, že s námi budou moci spolupracovat - ne pouze sedět v hledišti a dívat se, ale doopravdy si hrát."

Hudbu k inscenaci složil celý autorský kolektiv, ale o scénu a kostýmy se podělili již tradiční tvůrci BLICu - Ivan Helmich a Eva Koukolská, která je zároveň představitelkou Žluťáska: „V pohádce je vždy potřeba spousta živých barev, a to je pro mne jako balzám na duši, neboť můj svět je neustále plný krásných barev. Mám ráda hravost nejen v dění, ale i ve výtvarnu, a tu jsem se snažila do pohádky vložit."

Modráska si zahraje Petr Čičel. Na otázku, co má s tímto motýlkem společného odpověděl: „Oba si rádi užíváme krásného, veselého, slunečného dne."

Třetího motýlka - Běláska představuje nováček souboru Adrian Gabrhel: „Zkoušelo se mi dobře a to díky tomu, že jsme spíše přátelé, kteří blbnou. Prostě jsme skupina lidí, která se vzájemně doplňuje, což je super! Až mám občas pocit, že ani nejde o divadlo".

Na jevišti ještě uvidíte Veroniku Hrabalovou v roli Housenky a Lilie, Radka Nožičku jako Tulipána a Ivu Bedřichovou v roli Čtyřlístku.  Pokud si mrazivé podzimní počasí chcete změnit v krásný letní den, neváhejte, vemte své ratolesti s sebou a zajděte do Divadla BLIC, Motýlci pro Vás mají nachystáno nejedno překvapení. „Po premiéře si děti navíc budou moci sami vyrobit loutku jednoho z motýlků, aby je mohl doprovázet i na cestě domů," doplňuje Ivan Helmich.

 

A KOMEDII MOJE TETA

Komedie Moje teta, tvoje teta slibuje mimořádný zážitek pro změnu dospělým. Inscenace se může pochlubit vtipným scénářem. Jenže ten sám o sobě nestačí, hlavní roli musí ztvárnit někdo, kdo k němu přidá hrstku hereckého umu a v jehož podání humor nezapadne do divadelních zákoutí. A to se podařilo právě Václavu Postráneckému. Tato emotivní komedie jiskří černým humorem a morbiditou od začátku až do konce.  Do konce, který divák přinejmenším vůbec nečeká.

A co na inscenaci říká představitel hlavní role Václav Postránecký? „Závidím Vám. Závidím Vám, že nevíte, co Vás v následujících dvou hodinách čeká. Tahle hra mi totiž dala pěkně zabrat.  A já doufám a chci věřit, že s Vámi se také mazlit nebude. Ona si vás sama přitáhne. Ona je o nás. Buďte si jisti, že se sice nic nového nedovíte, ale nedovíte se to takovým způsobem, o jakém jste dosud nevěděli. A o tom co si myslíte, že víte, se dovíte, že jste to vlastně také nevěděli. Rozhodně Vás tahle hra přiměje vyhýbat se, pokud možno, špatné společnosti."

V další roli uvidíte Libuši Švormovou nebo Ninu Jiránkovou. Vstupenky na představení si můžete zakoupit ještě v Divadle BLIC ve středu 26. listopadu od 17.00 do 18.00 hod.

 

Tento víkend bude rozhodně v Ostrožské Nové Vsi stát za to a my přejeme novoveskému BLICu, aby při něm stál nejen divadelní bůh, ale i věrní diváci. 

 

Andrea Helmichová