Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pozor na polétavý prach, řidiči nemají vyjíždět - v Uherském Hradišti omezení pro malé děti, starší lidi a nemocné s chronickými dýchacími potížemi či srdečným onemocněním

Každé ráno, když přijdu do redakce, podívám se nejdříve do servisu ČTK, co že píše, co je v České republice nového. Možná by nebylo špatné čas od času dát sem na web nějakou aktuální zprávu, která se týká našeho Slovácka, případně celého Zlínského kraje. Takže tady dávám tu dnešní, která stojí rozhodně za upozornění:

 

Ve Zlínském kraji lidem ztěžuje dýchání polétavý prach

Ve Zlínském kraji lidem ztěžuje dýchání polétavý prach. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) překračují jeho čtyřiadvacetihodinové koncentrace na všech sledovaných stanicích emisní limit 50 mikrogramů. Na dvou z nich je tato hodnota překročena dvojnásobně.

V regionu proto byla ve čtvrtek odpoledne až do odvolání vyhlášena smogová situace, která platí i v sousedním Olomouckém kraji. Malé děti, starší lidé a nemocní s chronickými dýchacími potížemi či srdečným onemocněním by se proto měli při pobytu venku vyvarovat zvýšené fyzické zátěže. Řidiče meteorologové žádají, aby pokud možno nevyjížděli.

Smogovou situaci ČHMÚ vyhlásil proto, že průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu na některých stanicích překročily dva dny po sobě prahovou hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový.

V Uherském Hradišti bylo v 07:00 naměřeno 125,5 mikrogramu na metr krychlový a v Otrokovicích na Zlínsku dokonce 166,6 mikrogramu na metr krychlový. V Uherském Hradišti tato hodnota ve čtvrtek ve 22:00 činila 125,3 mikrogramu a v Otrokovicích 113 mikrogramů.

Na obou místech je podle meteorologů příčinou smogové situace hustá doprava.

Lepší vzduch dýchají obyvatelé krajského Zlína. V 07:00 zde bylo zjištěna čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu 72,6 mikrogramu na metr krychlový. Ve 22:00 ve čtvrtek bylo přitom naměřeno 77,4 mikrogramu na metr krychlový. Situace se tak mírně zlepšuje.

jav jpt