Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Poslechněte si nejmladší hluckou cimbálovou muziku - tvoří ji krásné a veselé čarodějnice, vedoucí je známá muzikantka Kačka Říhová

Ze všeho nejdříve mi dovolte následující výčet jmen: 

Tereza Říhová

Veronika Hrošíková

Valentýna Penková

Gabriela Schneiderová

Simona Schneiderová

Natálie Bartysová

Anna Mahdalová

Veronika Kuchařová

Barbora Tomaštíková

Natálka Žůrková

Eliška Jackivová

Nikola Válková (cimbalistka, která na videu není, má totiž zlomenou ruku)

Šimon Brauner

Vojtěch Dohnal

Petr Križalkovič

Jakub Kolomazník

Ondřej Hanus

Sebastian Žůrek

Martin Říha  

Když jsem si takto jména hluckých dětí sepsal (snad bezchybně), napadla mě jediná možná reakce: je úžasné, kolik dětí tady hraje nebo zpívá v místní začínající cimbálové muzice! Je to paráda a velká naděje pro budoucnost Hluku! Tolik muzikantů a zpěváků, tolik dětí, které vyrůstají mimo jiné s muzikou! Protože většinu z nich docela často potkávám, mohl bych k tomu dodat ještě následující: jsou to krásné, veselé a bezprostřední slečny a pánové!

Když jsem tedy od jejich vedoucí Kačky Říhové vycítil malinkou nejistotu, jestli má smysl tvořit a vychovávat v Hluku mladou muziku, měl jsem jedinou možnou odpověď: má to smysl!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kačko vydrž!!!!!!!!! Děcka vydržte!!!!!!!! Je  nás v Hluku určitě mnoho, kdo vám držíme palce a těšíme se na vaše další zlepšování a hraní!!!! 

Berte, prosím, toto jako úvod k následujícím videoukázkám, které jsem natočil 30. dubna na hlucké tvrzi na přehlídce mladých cimbálových muzik Hucký bombóz. Kačka mně sice trošku nešťastně říkala, že se děckám vystoupení vůbec nezdařilo, ale já myslím, že to tolik nevadí, za prvé mi je jasné, že ona jako primáška CM Ženičky a učitelka základní umělecké školy je hodně náročná, a za druhé bych vám chtěl stejně děcka ukázat - byla totiž převlečeny za čarodějnice tak nápaditě, že jsem určitě nikdy nikde tolik pěkných čarodějnic pohromadě neviděl. 

Představuji vám tedy nejmladší hluckou cimbálovou muziku, kterou primují dvě sympatické třináctileté žačky sedmé třídy Tereza Říhová a Veronika Hrošíková. Obě drží v ruce housle, ale snad můžu prozradit, že ještě větší jejich vášní je něco jiného: Tereza miluje koně, na kterých také jezdí, Veronika motorky, tedy, pokud se nemýlím, ale už jsem ji na závodní motorce několikrát viděl. Doufejme, že zůstanou věrné i muzice, moc jim to sluší a pro muziku jsou velmi důležité - zvláště, když jde o muziku začínající.

Jak mi Kačka pověděla, když viděla, kolik mladých muzikantů chodí do místní "zušky" a jakou výbornou partu mají, řekla si, že by byla velká škoda takovou cimbálovou muziku nevytvořit. "To množství považuji za fantastické," podotkla Kačka, které jsem se nakonec zeptal, jaké cíle či ambice s touto muzikou má. "Můj největší sen je, aby všichni pokračovali v hraní i v muzice po skončení základní umělecké školy," uslyšel jsem pěknou odpověď.  

Tož, děcka, je to na vás. Snažte se co nejvíce a jakmile se připravíte na další větší vystoupení, určitě budu mezi diváky - samozřejmě, že s kamerou :) 

RB 

 

 

 

 

 

... tato třetí ukázka je z konce loňského roku, muziku jsem zachytil na zkoušce v naší útulné a maličké zušce, která má určitě takovou atmosféru jako žádná jiná zuška - a na videu uvidíte desítky malých Hlučanů, kteří chodí do folklorních kroužků. Jen by bylo potřeba více vedoucích, moc a moc by se hodili a pomohli dobré věci!!!