Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Polemika v Uherském Ostrohu: Má se festival nadále jmenovat po lupiči a vrahovi Leciánovi?

Jak jsem se z obvykle dobře informovaných zdrojů dozvěděl, docela zajímavá polemika vznikla v Uherském Ostrohu kolem festivalu mladých kapel Leciánova bota. Festival má už poměrně dlouhou tradici a své jméno, další ročník se odehraje už tento měsíc, 24. dubna od 13:00 na Střelnici v Uherském Ostrohu - viz podrobnosti na pozvánce.

Jenže, ouha, kolem festivalu je rušno kvůli jeho názvu. Název se nelíbí vedení města i některým Ostrožanům, starosta požádal Dům dětí a mládeže Pastelka, který je hlavním organizátorem festivalu, aby název změnil. Vedení Pastelky to odmítlo. A tak zastupitelstvo schválilo nedávno toto usnesení:

Zastupitelstvo města se distancuje :

1. Od názvu přehlídky hudebních skupin „Leciánova bota", pořádanou příspěvkovou organizací města DDM Uh.Ostroh. (14, 0, 6) - Kdo a jak hlasoval nevím, protože Ostrožané, stejně jako mnohá jiná zastupitelstva, nesdělují ani nezaznamenávají, kdo a jak hlasoval. 

 

Proč se zastupitelstvo distancuje, musím doplnit, protože to v usnesení není. A diskusi na zastupitelstvu přiblížit nemůžu, protože zvukovou nahrávku nemám. Tedy, důvod "rukou pryč" od názvu je ten, že Martin Lecián, popravený v říjnu 1927, byl podle dostupných informací loupežník a vrah. Informace o něm jsou různorodé, nicméně, TADY si můžete přečíst jeho "životopis" ...

 

Co říkáte? Změnit název, nezměnit název, a pokud změnit, co byste doporučovali?Na stránkách města o tomto vznikla zajímavá diskuse, kterou můžete číst TADY...

 

Nejhorší ze všeho by bylo, kdyby festival skončil nebo ztratil finanční podporu. Je to přehlídka velmi užitečná a pro mladé kapely zajímavá, jestliže mluvíme o šancích pro mladé lidi, tady taková šance je, nikde v okolí nic podobného není. A tak alespoň nakonec všechny na tuto přehlídku zvu, zejména vás, mladé, přijďte, uslyšíte dobré kapely a výborně se pobavíte - bez ohledu na to, jak se bude přehlídka jmenovat.

 

RB 

 

 

 

 

Soubory ke stažení