Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pojďte na muziku do boršické hospody! Další video!

Pokračuji prosím ještě s víkendovými videozáznamy. Jelikož záznam Arnošta Lustiga je příliš dlouhý, podívejte se zatím do hospůdky v Boršicích u Blatnice. TADY prosím. V Boršicích byly totiž hody, po nedělní ranní mši se hody "přesunuly" právě do hospůdky, kde vyhrávala Boršičanka Antonína Koníčka.

Řeknu vám upřímně - nažeňte "živé" muzikanty do hospod! To je jiná káva! Přesvědčil jsem se o tom nedávno v Ostrožské Lhotě a teď v Boršicích. Samozřejmě i v hospodách na Slovácku život vymírá, moc do nich nechodím, ale když někde přijdu, vypadá to, jako kdyby tam zdechl pes. Ve většině případů je puštěna televize, chlapi, studení jak mrtvoly, hledí na obrazovku a když z ní spustí oči, tak jedině proto, aby si kývli na obsluhu. A obsluha je samozřejmě mnohdy také studená, zblblá z televize, život nikde, krve byste se v hospodských hostech nedořezali. Kde jsou všechny ty hospodské příběhy, figurky a zážitky, o kterých člověk slyší nebo čte? To už fakt neexistují?

Přitom stačí tak "málo". Trocha živé muziky, televize se vypíná, zmrzlá krev v žilách hospodských hostů začíná proudit, srdce opět pulsuje, výraz ve tváři už tolik netuhne, z úst začínají vycházet slova, postavy se zvedají, obličeje nabírají barvu. Vidíte, jde to! Prostor, kde podle nálady zřejmě před chvílí truchlili nad nebožtíkem, je najednou plný života a vy si říkáte, že lidé se umí "rozšoupnout", usmát se na sebe, chytit se kolem ramen a zpívat s takovou vervou, že slabším povahám stékají po hlubokých rýhách ve tváři slzy jako voda z horských pramenů. Je to dobré - ještě žijeme!!!

RB        

(Samozřejmě reportáž z boršických - i blatnických - hodů najdete v Časopisu Ostrožska a Horňácka, fotky rovněž  tam i tady na stránkách) 

Ps. Děkuji každému z vás, kteří se podíváte a třeba pošlete i vlastní příspěvky. Nikdy nebudeme mít desítky tisíc "diváků" jako například momentálně nejvíce vyhledávané video modelky Hanychové, ale myslím,že to nikomu z nás nevadí. Pro zajímavost jsem mrkl na ono nejprohlíženější video slečny Hanychové (TADY prosím), ale opravdu na něm není nic, co bych jí a podobným videům záviděl. Modelka videonahrávku nyní "pořídila" na Kanárských ostrovech, ale když jsem se na záběry podíval, šel z ní a jejích kamarádů takový chlad, že bych  to spíš tipoval někde na Sibiř než "kanáry" :)  Brrrrrrrrrrrrrr