Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Podzim fotbalového Slovácka: Kdo z hráčů uspěl, kdo propadl + rozhovor s možnou posilou + perličky ze Slovácka

Obsáhlé hodnocení podzimní části sezony jsme se od trenéra Miroslava Soukupa zatím nedočkali. "Ještě nemám všechno vyhodnoceno. Nedal jsem hodnocení ani MF Dnes, ani Sportu, vydáme tiskovou zprávu, musíte si počkat," řekl kouč Slovácka.

Zatím si tedy přečtěte naše hodnocení hráčů a výroky (snad zajímavé nebo úsměvné), které jsem nasbíral za podzim na Slovácku. Poslední materiál je rozhovor s Milanem Kerbrem, který se zhruba před rokem nedohodl s klubem na smlouvě a odešel na hostování do třetiligového Frýdku - Místku. V současné době je situace jiná. Trenér Soukup má o mladého hráče zájem a jestli se na jaře objeví v dresu Slovácka, tak na to si musíme ještě počkat. Pro nezasvěcené  čtenáře: Slovácko skončilo po podzimní části první ligy na devátém místě a má dvacet bodů.

 

Hráči očima Slováckého deníku:

Nejlepší známka je - 1

Nejhorší - 5

 

 

 

Miroslav Filipko

Bez něj by Slovácko určitě nemělo dvacet bodů. Jeho reflexivní zákroky přivádějí útočníky soupeře k zoufalství a kotel slováckých fanoušků do extáze. O co víc září v brance, tak po zápase z něj málokdy dostanete víc než holou větu. „Jsem tu od toho, abych chytil něco navíc. Je to moje práce“, říká většinou.

Známka: 1

 

 

 

Tomáš Košút

Ve svých letech podává na těžké pozici stopera poměrně stabilně výborné výkony. Nevyhne se sice slabším chvilkám, to je však vzhledem ke vzpomínanému věku pochopitelné. Pokud neustrne, má před sebou velkou budoucnost. Reprezentant Slovenska do jednadvaceti let.

Známka: 1-

 

 

 

Lukáš Kubáň

Bývalý mládežnický reprezentant stále plně nevyužil svůj potenciál. Oproti loňské sezoně šel sice nahoru a v defenzivě si vede velmi dobře, při podpoře ofenzivy je však stále málo aktivní. Chybí především rychlé náběhy a centry „z jedné“.

Známka: 3

 

 

 

Martin Kuncl

Je často vidět v ofenzivě, finální fázi by ale potřeboval zpřesnit. Jeho výkony při obranné práci měly bohužel klesající tendenci, jakoby se po výborném začátku uspokojil. Jeden ze tří hráčů, který na podzim nevynechal ani minutu. Mluví jako kniha a jeho názory jsou plné frází.

Známka: 3

 

 

 

Radek Mezlík

Přišel z Opavy, která spadla do třetí ligy, navíc po dlouhodobém zranění. Málokdo mu věřil, on však dokázal většinu kritiků svou spolehlivostí umlčet. Nevyčníval tak jako Košút a udělal pár chyb, přesto rozhodně nezklamal. Jeho práce na hřišti je spíš neviditelná. Druhý obránce, který odehrál podzim bez vystřídání. „Znám ho a věřil jsem, že se ve Slovácku prosadí,“ řekl o něm jeho otec. 

Známka: 2-

 

 

 

Petr Reinberk

Jeho záskoky za zraněné či potrestané spoluhráče se dají hodnotit veskrze pozitivně, ani jednou nezklamal. Známku mu snižuje skutečnost, že si nedokázal vydobýt místo v základní sestavě. Při zápase proti Liberci se nechal vyprovokovat a školácky oplácel faul. Dostal stop na čtyři zápasy. Reinberk je odchovanec Slovácka.

Známka: 3

 

 

 

Lukáš Fujerik

V zápasech, kdy se daří celému mužstvu, je na pravém kraji hodně cítit. Když však není hra optimální, je neviditelný a nedokáže sám pozvednout prapor. Chybí mu také branky, na které si fanoušci v loňské sezoně navykli. Dokáže viditelně zrychlit hru, ale v zakončení mu chybí víc klidu. Rodák ze Vsetína patří k málomluvným hráčům Slovácka.

Známka: 3

 

 

Jiří Valenta

S přibývajícími starty v základní sestavě šly jeho výkony nahoru, od mladého reprezentanta by se však dalo čekat více drzosti a dravosti v soubojích jeden na jednoho. Má perspektivu, zřejmě ji však nebude dokazovat ve Slovácku, ale v Jablonci, kam by se měl vrátit z hostování. Na Slovácku se neslavně proslavil, když nedal penaltu proti Spartě.

Známka: 3-

 


 

 

 

 Michal Kordula

Nad jeho zpracováním balonu sice srdce fotbalového fanšmekra nezaplesá, jeho přednosti jsou však někde úplně jinde. Z jeho mravenčí práce a neustálého obtěžování soupeře těží techničtější spoluhráči, kteří jsou určitě rádi, že ho mají v týmu a nehrají proti němu. Největší bojovník a srdcař, který nese porážky Slovácka asi nejhůře ze všech. Ostřílený a zkušený hráč. „Víte dobře, že vám nemůžu říct všechno,“ začal jeden z rozhovorů.

Známka: 1-

 

 

 

Vít Valenta

Odchovanec hradišťského fotbalu to s balonem umí, má přehled, jeho levačka je nabitá dynamitem. Na hřišti je na něm vidět, jak strašně chce, jenže to je možná na škodu. V zápasech tak své přednosti nedokáže prodat, potřeboval by, aby míč z jeho kopačky konečně pořádně napnul síť. Mimo hřiště působí vážným až chladným dojmem, téměř se neusměje. 

Známka: 3

 

 

Ladislav Volešák

Prožil svůj asi nejdivočejší podzim v životě, který „okřenily“ narození syna a požár jeho auta i domu, kde bydlí. Na hřišti se s dirigentskou taktovkou sžívá čím dál víc, jeho manželka i fanoušci by s ním však určitě klidně oslavili nějaký ten gól i bez balónu pod dresem. Ze své pozice by měl ještě víc hecovat mužstvo. Poslední do party, který se může chlubit všemi odehranými zápasy. I když je odchovanec pražské Sparty pochází z malé vesničky Hradišťsko kousek od Prahy.

Známka: 2

 

 

 

Ilija Nestorovski

Makedonský útočník je rozený střelec, což potvrzuje v přípravě či v zápasech za juniorku. Bohužel ne za áčko.Trenér Soukup ale zřejmě moc dobře ví, proč stále nemá místo v základní sestavě. Asi to bude i tím, že na hřišti, když zrovna nezáří, působí otráveným dojmem a hraje bez nasazení. Jeden gól na podzim je pro útočníka, který ještě pochází ze zahraničí, strašně málo…

Známka: 4 

 

Václav Ondřejka

Známka:4 

Asi největší zklamání podzimu. Po loňském skvělém vstupu do velkého fotbalu od něj všichni čekali, že bude sázet jednu branku za druhou, jenže ono nic. Když se dobře vyspal, dokázal provětrávat obrany protivníků, takových momentů však bylo poskrovnu. Určitě si během posledních týdnů nejednou vyslechl něco o usínání na vavřínech…

 

 

 

Radek Szmek

Fyzické parametry a velká snaha mu nechybí, vypiplat z ošklivého káčátku krásnou labuť, jako se to povedlo třeba u Jana Kollera, se však povede jen v jednom z milionu případů. A tady to zatím na proměnu nevypadá. V některých situacích působí nefotbalovým dojmem a mimo gól proti Slavii, nepřevedl téměř nic. Mimo hřiště působí dojmem plachého a zakřiknutého chlapíka.  

Známka: 4

 

 

 

Petr Švancara

Miláček publika je nejlepším střelcem mužstva, a přestože ne všechno se mu během prodlouženého podzimu povedlo, i jeho klíčovou postavou. Pro Slovácko zatím nenahraditelný, má na svém kontě i nejvíc gólových přihrávek. Baví lidi na hřišti a ještě víc novináře na tiskovkách (když se vyhraje), je s ním radost komunikovat. Měl by si však odpustit gesta zmaru na adresu nepovedených přihrávek či centrů spoluhráčů. Na psychice ani výkonu jim to určitě nepřidá. 

Známka: 2

 

 

Poznámka: Další hráči nebyli hodnoceni kvůli nedostatečnému počtu odehraných utkání či minut.

 

Michal Sladký

Stanislav Dufka 

Psáno pro Slovácký deník

 

 Tady jsou sesbírané výroky, které zazněly na podzim od hráčů nebo trenéra Slovácka

 

„Hráči si můžou přát, co chtějí, ale tentokrát zůstane jenom u jejich přání. Dokončíme to. Čekám na dotazy k zápasu.“ Reakce trenéra Miroslava Soukupa na tiskovce po zápase Slovácko – Teplice 3:0. Tiskový mluvčí chtěl tiskovku přerušit s tím, že trenéra si přejí hráči do kabiny a dotazy se zodpoví následovně.

 

„Venca ( Ondřejka) je v prdeli, já jsem v prdeli, oba dva jsme v prdeli.“ Petr Švancara v závěru zápasu Slovácko – Teplice. Po utkání vysvětloval, že ho chytaly křeče a utkání prostě nemohl dohrát.

 

„Rozhodně se s klukama nebavíme, koho dostaneme za soupeře v poháru.“

 Petr Švancara po vítězném zápase 3:0 proti Slavii v 9. kole.

 

„My jsme šťastní, že děláme tady ty lidí šťastnými.“

 Petr Švancara po utkání se Slavií.

 

„Musím se ale přiznat, že jsem byl nervózní jak sviňa, z trenýrek mi skoro vypadl bobek.Petr Švancara před penaltou proti Ústí nad Labem

 

„Vadilo mi nulové nasazení. Neztrácíme míče za běhu, ale za chůze. S některými hráči uděláme asi krátký proces. Trenér Ústí Svatopluk Hubenec po remíze 1:1 na Slovácku.

 

„Všiváci, okamžitě mi podejte ten balón.“ Křičel budějovický Rudolf Otepka v závěru zápasu Slovácko – Budějovice 2:0 na podavače míčů, kteří při rohovém kopu hostů vůbec nespěchali.

 

„Já jsem hlavně věděl, že rodina dneska neprohraje a na ten zápas jsem jel celkem v klidu.“

Josef Mezlík po zápase svých synů, kteří se utkali proti sobě v zápase Slovácko – Budějovice 2:0.

 

„To ukřičím, dejte to pryč.“ Trenér Olomouce Zdenek Psotka nechtěl na tiskové konferenci mluvit do mikrofonu.

 

„Nic horšího jsem nezažil, negativní bylo všechno, na to by vám nestačily diktafony. Byl to neprofesionální výkon celého našeho týmu a hrubé porušení pracovních povinností." 

Trenér Miroslav Soukup po debaklu Slovácka 0:7 v Brně.

 

V naší vesnici nám hořel statek, to bylo také veselé. Z baráku to máme daleko, tak jsem to sledoval spíš jako ohňostroj.  To co se dělo tady, jsem viděl poprvé v životě.

Ladislav Volešák po požáru domu v Uherském Hradišti, kde bydlí.

 

„Někdy je toho fotbalu tolik, že se raději večer v televizi dívám na Jamese Bonda, než na Ligu mistrů.“

Trenér Miroslav Soukup v týdnu před zápasem proti Mladé Boleslavi

 

„Dneska bylo vidět, že ta moje třináctka nám štěstí nepřinesla. Spolu oslavenec Karel Bruckner se také narodil třináctého, ale toho štěstí měl v kariéře daleko víc.“

Trenér Miroslav Soukup v den prohraného zápasu proti pražské Spartě oslavil 45 narozeniny.

 

ROZHOVOR

 

 Chci hrát první ligu, nejraději za Slovácko – říká Milan Kerbr

 

Odchovanec uherskohradišťského fotbalu střílí góly ve Frýdku – Místku. Příští týden se bude prát o angažmá ve Slovácku, trenér Soukup si ho pozval na zkoušku. 

 

Frýdek – Místek - Na podzim před rokem se ve fotbalovém Slovácku nedohodl s vedením klubu na nové smlouvě. Fotbal si nezahrál dlouhých osm měsíců, až letos v létě se ledy konečně pohnuly a Milan Kerbr se s klubem domluvil. Odešel na hostování do třetiligového Frýdku Místku a potvrdil po fotbale obrovský hlad. Podzim mu vyšel parádně. Útočník a odchovanec Slovácka  se stal po polovině soutěže jejím  nejlepším střelcem s devíti brankami. 

 

Milane, uvidíme vás na jaře v dresu Frýdku- Místku nebo si vás Slovácko stáhne zpět?

 

Zrovna dneska (ve středu - pozn. aut.) mi volal trenér Soukup a chtěl, abych se v pondělí ráno hlásil na Slovácku. Nastupuji tam na čtyřdenní zkoušku.

 

Jak jste na to reagoval? Potěšilo vás to?

 

Mám z toho obrovskou radost, že se můžu nějakým způsobem ukázat. Jen doufám, že mi vydrží zdraví a nic nepředvídaného se nestane.

 

Na jak dlouhou dobu jste ve Frýdku na hostování?

 

Na rok, takže teď mám půl roku za sebou a ještě půl roku.

 

Existuje i možnost, že by si vás Slovácko na zimní přípravu stáhlo a na jaře jste hrál v Uherském Hradišti?

 

Něco takového mi trenér Soukup naznačil. Kdybych se mu líbil, tak by se hostování mohlo přerušit a já bych šel do Slovácka. Uvidíme, co za ty čtyři dny předvedu.

 

Můžete říct, jak jste se do Frýdku dostal a proč zrovna tento severomoravský klub?

 

Už když jsem byl ve Slovácku, kde jsem hrával střídavě za áčko a béčko, měl o mě zájem trenér Frýdku Machala. Občas jsme si volali a když jsem trénoval individuálně, tak se to dozvěděl, zavolal na Slovácko a vlastně vyřídil můj odchod. Takže díky trenéru Machalovi hraji teď ve Frýdku Místku. Měl hodně velký zájem, abych hrál u něj v mužstvu.

 

Na Slovácku jste se nejprve nedohodl na smlouvě a část loňského podzimu a celé jaro jste měl individuální tréninkový plán. Chcete se k tomu ještě vracet?

 

Osm měsíců jsem nehrál fotbal a byla to pro mě hodně nepříjemná část mojí fotbalové kariéry. Možná to řešení smlouvy se Slováckem mohlo dopadnout jinak z obou stran. Mohli jsme si vyjít lépe vstříc obojí. Já i Slovácko. Dopadlo to, jak to dopadlo. Já jsem s takovou smlouvou, co mi nabídli, nebyl spokojený, ale jinak bych se k tomu už opravdu nechtěl vracet. Teď je všechno jinak. Jsem hráč Slovácka a mám smlouvu na tři roky. V létě jsem podepsal hostování ve Frýdku Místku a co bude dál, to se uvidí.

 

Znal jste některé hráče Frýdku nebo jste šel úplně do neznámého prostředí?

 

Neznal jsem vůbec nikoho jenom trenéra. Neměl jsem ani jistotu, že budu hrávat, ale věděl jsem, že dostanu šanci, abych se ukázal na více postech.

Vyšla mi příprava a podařil se mně dát i nějaký ten gól. Dostal jsem šanci na levé záloze a myslím si, že jsem se prosadil dobře. Celý podzim jsem vlastně nastupoval v základu.

 

Jaká je celková spokojenost ve Frýdku po podzimní části sezony?

 

My jsme hráli kvůli rekonstrukci hřiště prvních šest zápasů venku. Nebylo to nic příjemného ani po psychické stránce. Potom jsme devět zápasů v řadě neprohráli, takže když to vezmu všechno dohromady, tak je s podzimem v klubu spokojenost a v celém Frýdku také. Jsme na třetím místě tabulky a je to prý nejlepší umístění za několik posledních sezon.

 

Jste nejlepší střelec celé soutěže a dal jste na podzim devět branek, která byla ta nejpovedenější?

 

Já si vážím každého gólů, který dám. Cpu se na penalty, chodím na standartky a jsem rád za každou branku. Která byla nejhezčí nebo nejošklivější to vůbec neřeším.

 

V letošním podzimu jste hrál dvakrát proti juniorce Slovácka. Jsou to pro vás tyto zápasy jiné jako ostatní?

 

Určitě. Znám všechny ty kluky vlastně už od žáků. Vždycky před utkáním mě hecovali, že mě pokopou, že určitě nevyhrajeme a podobně. Všechno bylo ale ve srandě a já jsem se na oba zápasy strašně těšil. Když jsem ale nastoupil na hřiště, chtěl jsem utkání vyhrát. Neřešil jsem to, že hraji proti svým bývalým spoluhráčům.

 

Oba zápasy proti Slovácku vám vyšly parádně. V Kunovicích jste remizovali a vy jste dal dokonce branku. Doma jste v předehrávaném jarním kole na rozhodující gól přihrával…

 

Jak už jsem říkal, chtěl jsem dát do těch zápasů maximum. Trenér mě nabádal, abych se tlačil hodně do ofenzivy a nebál se jít jeden na jednoho. Doma jsme utkání strhli až pět minut před koncem. Centroval jsem na zadní tyč a díky bohu, že tam stál náš hráč a dal gól.

 

Sledujete jak se daří Slovácku v první lize? Byl jste na nějakém zápase osobně?

 

Sleduji, sleduji, když hrají venku, tak se dívám na internetu a když jsem doma, tak jdu na každý zápas. Viděl jsem tak čtyři pět utkání, naposled jsem byl na Spartě. Sleduji je moc, je tam spousta hráčů, s kterými jsem hrával.

 

Jak se vám líbí samotný Frýdek? Neschází vám tam rodina, kamarádi, známí a fanoušci, kteří vás na Slovácku povzbuzovali?

 

Určitě mi chybí rodina, ale máme tady skvělou partu. Našel jsem si nové kamarády a kluci mně ze začátku pomohli. Dostal jsem od klubu byt a přes týden jsem tady, ale skoro po každém zápase jezdím domů do Bílovic. Frýdek zase není tak daleko.

Někdy je sice přes týden taková chvilka, že bych si zašel s kamarády od nás z Bílovic nebo z Hradiště na kafe, nebo jenom tak posedět, ale dá se to vydržet do víkendu. 

 

Co dělá Milan Kerbr, když nehraje fotbal a není zrovna na tréninku?

 

Trénujeme jednou a někdy i dvakrát týdně dvoufázově. Jinak jsou tréninky až odpoledne a já si ráno strašně rád pospím. Někdy zajdeme s kamarády do města na kafe, ale většinu času zabere fotbal.

 

Teď jste mě nahrál na další otázku. Nestalo se vám, jako ve Slovácku za trenéra Jurkemika, že byste třeba zaspal na předzápasový sraz?

 

(Směje se) Ne, ne, ne. Na to už jsem si dal pozor, nezaspal jsem a doufám, že už nikdy nezaspím.

 

Jaké máte ve fotbale dlouhodobější cíle a přání?

Pokud zůstanu ve Frýdku, tak můj cíl je udělat pro klub maximum, i když na postup už to asi nebude, to si Opava pohlídá. Chtěl bych dát minimálně patnáct gólů a udržet se na čele tabulky střelců. Ale předně bych se chtěl vrátit do Slovácka a zahrát si ligu.Dostat se do ligy, to je můj velký cíl. Chtěl bych hrávat stabilně a dávat góly - nejlépe v Hradišti. 

 

Trenér Slovácka Miroslav Soukup o Milanu Kerbrovi

 

My samozřejmě Kerbra sledujeme, protože je to náš hráč. Já osobně jsem s ním jednal už v lednu po svém příchodu na Slovácko a on se rozhodl, jak se rozhodl. Myslím si, že teď si uvědomil, že udělal chybu, protože mohl být už půl roku v A týmu. Nicméně je to mladý kluk a ti mladí lidé v něčem chybují, ale my to neodsuzujeme a sledujeme je dál.

Příští týden k nám Milan Kerbr nastoupí na čtyřdenní kemp, abychom viděli jak vypadá s konfrontací s našimi hráči.Pokud by projevil tu kvalitu, kterou očekáváme, tak není nikde psáno, že se nebude v zimě připravovat s A týmem.

 

Stanislav Dufka

 
 

 

 Milan Kerbr v dresu Frýdku:

Foto: www.fotbalfm.cz