Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Podrobná slavnostní pozvánka na Antonínek - a v sobotu lhotské kosení

Tento text v podobě pozvánky jste si mohli na stránkách přečíst už minulý týden. Nyní ho tady ještě jednou opakuji. Obědy si už objednat nemůžete, jinak vše platí. Zasvěcení také určitě vědí, že kromě neděle můžete jít na Antonínek už dnes, v pět hodin začíná Domácí pouť ke cti svatého Antonínka. Uvidíme, jaké bude počasí, vykladači počasí nás už několik dnů straší hromy, blesky i deštěm, ale mně se nějak zdá, že Slovácku, a speciálně tomu kousku země kolem sv. Antonínku se psí počasí většinou vyhýbá... Snad se ve svém úsudku nemýlím...

 

A tady je pozvánka z minulého týdne:

Jelikož známé poutní místo Sv. Antonínek bude v příštích dnech určitě cílem mnoha tisíc poutníků, podívejte se tady na podrobný program toho, co tady můžete zažít.

První pozvánka se týká už neděle 8. června, kdy tady bude hrát Hradišťan společně se Spirituál kvintetem. Začátek je v pět odpoledne, pokud máte zájem, určitě přijeďte, myslím,že pro každého bude místa dost. Jsem přesvědčený, že mnoho lidí se na tento koncert těší, když hrál loni na Antonínku samotný Hradišťan, zájem byl velký - taková muzika určitě tomuto poutnímu místu sluší.

Druhá pozvánka je už hodně detailní, protože se týká neděle 15. června, tedy hlavního dne oslav 340. výročí postavení kaple Sv. Antonína. Mši svatou bude sloužit arcibiskup olomoucký Jan Graubner, který požehná i nový polní oltář.

Po mši svaté bude hrát dechová hudba Blatničané, v 13.30 bude v kapli svátostné požehnání, a od 14.00 hodin začíná kulturní program - vstup zdarma.

V něm vystoupí: Děti z mateřské a základní školy v z Blatnice pod Sv. Antonínkem, Horňácká cimbálová muzika Martina Hrbáče, Zuzana Lapčíková, soubor Kameňáček z Ostrožské Lhoty, divadelní ochotníci z Hroznové Lhoty, cimbálová muzika a ženský pěvecký sbor Jahoda z Kozojídek, ženský a mužský sbor z Blatnice a scholy z Blatnice a Ostrožské Lhoty.

Lidé budou moci také vidět výstavu Namaluj Antonínek, jde o dětské obrázky, kterých se sešlo opravdu hodně. Ty nejlepší budou vyhodnoceny. Na Antonínku bude také výstava vína, P. Stodůlka se obracel na vinaře, jestli by mohli poskytnout svůj vzorek - žádné hodnocení vzorků nebude. Víno můžou nosit na blatnickou faru do pondělí 9. června.

Poprvé v historii si bude možné také objednat oběd přímo na Antonínku, jíst se bude v postaveném stanu. Kdo bude mít zájem, může si koupit stravenky na blatnické faře, poslední termín je ještě týden do 8. června. Dokonce je už známý i jídelníček - v nabídce je řízek nebo kuře a bramborový salát. Plus jedno nealko pití, cena 70 korun.

A ještě dvě pozvánky na příští víkend. Na blatnické radnici bude v sobotu 14. června v sedm večer vernisáž fotek Lenky Fojtíkové s tématem Blatnice a Antonínek (k tomu dám ještě speciální pozvánku na stránky).

A v sobotu 14. června (pozor, v sobotu!!!) nezapomeňte, že v pět odpoledne začíná pod Antonínkem, v Ostrožské Lhotě, oblíbené zpívání spojené s kosením trávy. I o tom najdete ještě na stránkách bližší informaci.

RB