Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Podporujeme mladé muzikanty: Tady si můžete poslechnout na videu cimbálové muziky ze ZUŠ z UH.OSTROHU, HLUKU a UH. HRADIŠTĚ

Pravidelní čtenáři tohoto webu vědí, že se na něm snažím mimo jiné ukazovat (a tak snad povzbuzovat a podporovat) mladé cimbálové muziky ze Slovácka.

Proto jsem také ve čtvrtek zajel do Uherského Ostrohu, kde byla na programu soutěž mladých cimbálových muzik a také mladých hráčů a hráček na cimbál z našeho regionu. Nyní se můžete podívat na vystupující muziky, příští týden přidám také cimbalisty. Nemám je ale zdaleka všechny, protože jsem musel z Ostrohu spěchat dopsat články do novin, abych stihl následné akce ve Slováckém muzeu a v Jarošově, mám jen první vystupující.

Když jsem pozoroval v Ostrohu dění, které se mi zdálo tak nějak malinko nervózní (vždyť šlo o soutěžní přehlídku), přemýšlel jsem nad soutěžením v této oblasti. Je vůbec důležité a má nějaký větší smysl? Možná ano, někteří mi určitě namítnete, že má smysl zcela jistě, ale mně se zdá, že takové soutěžení není nijak důležité a podstatné. Řekněte mi, co je cennější, o co by měli děti a jejich učitelé usilovat? O co největší vítězství? O diplomy, vavříny, fanfáry?

Myslím, že ne, nejdůležitější je to, aby děti získávaly vztah k lidové kultuře, aby se v nich rodila láska k písničkám a hodnotám, které jsou v těchto písničkách ukryty. A jestliže se z těchto dětí stanou rodiče, třeba zrovna i díky svému vztahu k písničkám, laskaví rodiče, kteří ve stejném duchu povedou své děti, to je přece ta nejvyšší "meta". A stejně tak, jestliže z některých těchto dětí budou dobří učitelé nebo vedoucí,  je to nekonečně smysluplnější, než když budou vyhrávat různé přehlídky. Byť, pochopitelně, pokud se spojí takové úspěchy také s výchovou nebo kantorstvím, je to kombinace ideální a nejvíce prospěšná.

Z tohoto pohledu jsem také nakonec hodnotil fakt, že ocenění a postup na krajskou přehlídku získali úplně všichni, kteří vystupovali - tedy muziky i sóloví zpěváci. Jen mi bylo líto, že chybělo víc muzik, neúčastnil se Uherský Brod ani Strání, proč, nevím,  ale je to škoda, mohli jste je jinak vidět tady na webu také.  

Nyní se tedy podívejte na tři výborné muziky při základnícu uměleckých školách. V příštích dnech sem dopíšu podrobnosti o každé muzice, nyní tedy jen stručně. 

RB

 

Toto je nejmladší muzika při ZUŠ v Uherském Ostrohu. Těšil jsem se, že je nahraji, protože zatím vystupují ojediněle, ovšem, jak jsem slyšel, o to více na sobě pracují a cvičí. Jejich učitelem (a opět, jak jsem slyšel, hodně náročným) je Radim Havlíček. Muzika nese názec CM Pramének, což je tak trošku symbolické, stejný název nesla muzika i v nedávné době, kdy v ní hrály jiné děti, které dosáhly s muzikou vynikajících výsledků a dnes jsou někteří v CM Šefranica. Tady je 1. část vystoupení mladičké CM Pramének.

 

 

A tady 2. část vystoupení CM Pramének. 

 

 

 

 

 

Toto už je takřka hotová muzika, dospívající mládí, které vyrostlo a naučilo se muzikantskému řemeslu právě v dřívější CM Pramének. Říkají si CM Šefranica, vystupují pod hlavičkou ZUŠ Hluk, což je pobočka Uherského Ostrohu, a jejich vedoucím je ředitel školy František Říha. Muziky můžu slyšet vystupovat hodně často, chtěl jsem je nahrát ale při tomto soutěžním vystoupení, protože při něm byla slyšet skutečně jen muzika, kterou nerušili žádné diváci nebo třeba plesoví hosté. Na videu uslyšíte také sólový zpěv Lucky Rybnikářové, většina čtenářů stránek jistě ví, že vyhrála soutěž o nejlepšího dětského zpěváka a zpěvačku lidových písní v České republice. 

 

 

Rád bych přidal ještě jedno vystoupení CM Šefranica. Je ze začátku letošního roku, kdy mají Hlučané jednu pěknou tradici scházet se první víkend v místním kostele při lidové hudbě. Právě tam lidé tleskali i tomuto krásnému vystoupení CM Šefranica, která zahrála skladbu Josefa Myslivečka - k velké radosti diváků, byla ro nádhera! Vedoucí pan Říha mi sice říkal, že by muzika ještě potřebovala tuto skladbu dál a dál pilovat, což on ale při vystoupení svých muzik říká vždycky :) Také díky této jeho náročnosti se mu daří vychovávat mnoho výborných muzikantů. Nerad bych opomenul, že nelehký sólový part hraje primáška muziky Míša Křápková. 

 

 

 

 

 

Tady už jsme v Uherském Hradišti, kde rovněž najdeme základní uměleckou školu se spoustou výborných muzikantů. Toto vystoupení doplnili dva sóloví zpěváci, prvním byl Marek Pavlica, šikovný mladičkých hoch ze Starého Města, druhým Kristýna Daňhelová, už velká slečna, v minulosti rovněž vítězka soutěže nejlepších dětských zpěváků, která se dnes snaží ve zpívání prosadit i mimo lidovou hudbu, soutěží například ve známé pořadu Hlas Česka na Nově.