Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Podívejte se na videozáznam: 30. výroční koncert dětského národopisného souboru Břeclavánek - 23.12. 2014 (točil Tonda Vrba)

Pokračuji v přehledu některých folklorních akcí na Slovácku, které se uskutečnily v posledních dnech na našem Slovácku. Nyní se můžete "jet" podívat do Břeclavi, kde měl 23. prosince 2014 svůj výroční koncert dětský národopisný soubor Břeclavánek. Natáčel Tonda Vrba, já přiznávám, že jsem v Břeclavi asi nebyl léta a o tamní lidové kultuře nemám žádný přehled - o to více jsem rád například za tyto videoukázky. Mezitím jsem se ale podíval také na stránky samotného souboru, což doporučuji také vám - TADY, prosím...  

 

Z těchto stránek jsem si vzal také základní informace, abyste si následující videoukázky mohli dát do souvislostí:

Národopisný soubor "Břeclavánek" vznikl v r. 1984 jako základna pro národopisný soubor "Břeclavan". Zkouší pravidelně v Kulturním domě ve Staré Břeclavi mladší tanečníci každé úterý a pátek od 16 - do 17 hod starší tanečníci každé úterý a pátek od 17 - do 18.30 hod muzika každý pátek od 16 - do 17.30 hod.

Zpracovává dětský folklór jihovýchodní Moravy, především regionální oblasti "Podluží", ale ve své činnosti se nevyhýbá též zpracování dětského folkloru jiných národopisných regionů z Moravy i Slovenska. Národopisný soubor "Břeclavánek" má svoji vlastní cimbálovou muziku.

V současné době dosahuje počet jeho členů cca 65. Členskou základnu tvoří děti od 5-ti do 18-ti let. Tyto jsou dle svých schopností, dovedností a věku, zařazovány do dvou pěvecko-tanečních skupin, mladší ve věku 5-9 let a starší ve věku 9-15 let, či cimbálové muziky.

Národopisný soubor "Břeclavánek" pravidelně vystupuje na kulturních akcích v České republice i v zahraničí. Svými vystoupeními potěšil diváky ve Francii, Polsku, Rakousku, Švýcarsku, Srbsku, Bulharsku, Rusku, na Sicílii a Turecku. Spolupracoval s Českým rozhlasem a televizí. Ve svých vystoupeních používá více variant krojů, má velmi široký repertoár, takže je schopen vytvořit bez obtíží pestrý a zajímavý pořad.

Vedoucími mladší pěvecko-tanečních skupiny jsou: Jaroslava Studená a Zuzana Melicharová

Vedoucími starší pěvecko-taneční skupiny jsou: Eva Mrázková, Václava Frodlová, Dušan Fikr a Jan Huňař

Vedoucími cimbálové muziky jsou: František Blažek a Libor Mišurec

Krojové vybavení Jarmila Valouchová 

 

RB 

  

 ... v čase 6.20 uslyšíte první "přivítací" slova výročního koncertu 

 

 

 

 

 

 

 

 

... tady pořad končí, od 10.00 minuty se dozvíte, kdo celý pěkný pořad připravil, osobně mě z videoukázek moc potěšil plný sál, spontánní reakce diváků a kupa dětí na pódiu, všecko to je povzbuzující pro budoucnost, držím palce